Diagnoza problemu narkomanii

Diagnoza problemu narkomanii Młodzi ludzie w wieku między 13 – 30 rokiem życia, coraz częściej eksperymentują z używaniem wielu substancji legalnych i nielegalnych jednocześnie, a wśród pacjentów naszej poradni w roku 2008 i 2009 w dalszym ciągu utrzymuje się zjawisko toksykomanii mieszanej. 

Na pierwszym miejscu są legalne substancje różnego rodzaju leki: leki uspokajające i nasenne, jak benzodiazepiny, syropy przeciwkaszlowe, tabletki przeciwbólowe, tabletki przeciwkaszlowe, (Acodin) zarówno te dostępne bez recepty, jak i te, na które potrzebna jest recepta.

   Na drugim miejscu jest alkohol. Natomiast na trzecim pojawiają się środki nielegalne, zwłaszcza marihuana i amfetamina oraz legalne jak dopalacze. W roku 2009 zmniejszyła się liczba pacjentów uzależnionych od substancji psychoaktywnych, natomiast zwiększyła się liczba osób po przebytym epizodzie psychotycznym, która była hospitalizowana (z powodu przedawkowania mieszanych substancji – leków, bielunia itp.). W dalszym ciągu znaczną grupę stanowią osoby używające szkodliwie i nadużywające substancji psychoaktywnych, pacjenci Ci są diagnozowani przez lekarza psychiatrę i specjalistę terapii uzależnień i przez nich kierowani na leczenie zgodne z ich diagnozą. Leczenie farmakologiczne lub skierowanie do szpitala psychiatrycznego, ośrodka stacjonarnego lub na terapię indywidualną, a rodziny pacjentów kierowane są na indywidualne spotkania z terapeutą (poradnictwo rodzinne) lub grupę wsparcia w naszej placówce.
    Powyższa diagnoza dotyczy rodzaju pacjentów, zgłaszających się do naszej poradni natomiast inaczej przedstawia się obraz narkomanii, który widzimy w ankietach z programów profilaktycznych przeprowadzanych w szkołach. W roku 2009 pracownicy naszej Poradni przeprowadzili na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Urzędu Miasta Szczecina warsztaty dla młodzieży, rodziców i nauczycieli pt. ”Projekt profilaktyczno – edukacyjny z zakresu profilaktyki uzależnień”. W trakcie zajęć warsztatowych, które odbyły się wśród młodzieży ponadgimnazjalnej w wieku od 15 – 20 lat przeprowadzono ankietę ewaluacyjną.
Ankietą objęto 1215 uczniów ze szkół Województwa Zachodniopomorskiego w miejscowościach: Pyrzyce ( 2 Zespoły Szkół Ponadpodstawowych), Stargard Szczeciński oraz 3 Licea i 1 Gimnazjum w Szczecinie (zaznaczam, że ankieta była przeprowadzona przez osoby prowadzące cały cykl warsztatów po ich zakończeniu, bez obecności nauczyciela) w okresie od lutego 2009 do 30 września 2009. Poniżej przedstawiam wyniki najważniejszych dla diagnozy problemu w Województwie Zachodniopolskim pytań ankiety:
1.Czy uważasz że każdy młody człowiek powinien spróbować narkotyku?
   65% odpowiedzi – nie , 28% – tak, to zależy od niego – 7%
2.Czy próbowałeś kiedykolwiek narkotyku?
   54% – nie , 46% – tak
3.Jeżeli tak to jakie?
  Odpowiedzi podzieliły się: marihuana – 49%, amfetamina – 24%, ekstaza – 5%, inne (leki, dopalacze) – 15 %, amfetamina + marihuana i amfetamina + ekstaza-7%
4.Podaj powody dla których próbowałeś/łaś narkotyku?
  Ciekawość – 25%, zabawa – 24%, dobry humor – 15%, bo lubię – 18%, dla dodania odwagi – 10%, bo jest fajnie – 5%, presja grupy – koledzy – 3%.
Jednak na pytanie postawione czy pijesz alkohol i w jakim wieku wypiłeś pierwszy raz 98% młodych ludzi odpowiada – tak a wiek inicjacji alkoholowej to – 11 – 15 lat.
Reasumując największym problemem w naszym województwie jest alkohol na drugim miejscu marihuana potem amfetamina i ekstazy (brane nie tylko podczas zabawy).
Uważamy, że ta różnica między rodzajem pacjentów korzystających z pomocy w naszej poradni a wynikami ankiet polega na tym , że w dalszym ciągu picie alkoholu w naszym społeczeństwie nie jest postrzegane, jako problem, natomiast marihuana z powodu licznych dyskusji nad legalizacją jest w tej chwili stawiana na równi z alkoholem.

 

źródło: Zachodniopomorski Oddział Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”