Dodatkowe zajęcia

  „Są tylko dwa rodzaje trwałego dziedzictwa
    jakie możemy zostawić naszym dzieciom
   jednym są korzenie, drugim skrzydła”

Podarować dziecku skrzydła, oznacza stwarzanie mu warunków wszechstronnego rozwoju, wydobywanie i rozwijanie zdolności i zainteresowań, budowanie poczucie własnej wartości, przygotowanie do życia wśród ludzi.

W oferowanym Państwu informatorze  „Rozwiń skrzydła” znajdziecie wiele atrakcyjnych propozycji. Zajęcia muzyczne, teatralne, plastyczne, językowe, nauki szybkiego czytania, twórczego myślenia, pamięci, sportowe – wszystkie one rozwijają umysł dziecka, zaciekawienie światem, wpływają na kształtowanie uzdolnień.  Powodują, że jest ono aktywniejsze na lekcjach w szkole, uspołecznione i bardziej pewne siebie,.
Wolny czas, po wypełnieniu obowiązków szkolnych, dziecko powinno spędzać sensownie, rozwijając swoje zainteresowania. Zaspokajanie zainteresowań zawsze dostarcza zadowolenia, poprawia samopoczucie, wzbogaca i nadaje sens życiu.
Wybór zajęć zależy przede wszystkim od aktywności własnej dziecka, czyli tego  czym najchętniej się zajmuje. Warunek ten jest szczególnie istotny w przypadku małych dzieci, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Jeśli nasze dziecko lubi rysować, wycinać jest sprawne manualnie poszukajmy dla niego zajęć plastycznych. Maluch ruchliwy, z dobrze  rozwiniętą motoryką doskonale poczuje się na zajęciach sportowych.
Małe dziecko uczy się przez zabawę, rozwijając swój intelekt. Między piątym a ósmym rokiem życia człowiek jest najbardziej kreatywny. Ważne aby tego rozwoju nie zahamować.
Im młodsze jest dziecko, tym zajęcia powinny być bardziej ogólnorozwojowe i niespecyficzne. Powinny być prowadzone w formie zabawy ( także nauka języka obcego). Ważne są wszelkie zajęcia ruchowe zapewniające dziecku harmonijny rozwój psychofizyczny. Można zapisać malca na kilka różnych zajęć, które według Państwa mogą go zaciekawić. Dziecko ma być aktywne, ma się zmagać, ale to co robi musi sprawiać mu radość.
Starsze dzieci powinny mieć wpływ na wybór zajęć rozwijających ich zainteresowania. Ważne by dać dziecku szansę spróbowania różnych rzeczy i pozwolić na rezygnację, jeśli jakaś forma zajęć nie sprawia mu przyjemności.
Konsultacje  z młodym człowiekiem dotyczące tego co lubi robić i jakby chciał spędzać swój wolny czas oraz przedstawienie poglądów rodziców dotyczących tej sprawy pozwolą na rozważne podjęcie decyzji. Zajęcia dodatkowe muszą być lubiane przez dziecko. W przeciwnym razie będzie ono niezadowolone i zrazi się do aktywności, a rodzice na darmo wydawać będą pieniądze.
Zaangażowanie rodziców poprzez okazywanie swojego zainteresowania tym co robi dziecko, dostrzeganie najmniejszych nawet sukcesów i cieszenie się z nich sprawi, że będzie ono chętniej pokonywało trudności i mobilizowało się do wysiłku.
Na przykład nauka gry na instrumencie w pierwszej fazie jest ekscytująca ale wymaga dyscypliny, cierpliwości i systematyczności w ćwiczeniach w domu. I tu uwaga drodzy rodzice , Wam również przybędzie kolejny obowiązek motywowania nawet najzdolniejszego wirtuoza do ćwiczeń. Dotyczy to również innych zajęć; nauki języka, zajęć plastycznych, teatralnych, sportowych, itd.
Bardzo ważne jest by z oferowanych aktywności dodatkowych wybrać te, które odpowiadają predyspozycjom i możliwościom naszej pociechy. Ambicje rodziców i często niezrealizowane marzenia z własnego dzieciństwa, mogą zbyt wysoko podnieść poprzeczkę. Dziecko nie będzie dawało sobie rady. Może zrodzić się w nim poczucie, że Was zawiodło. Takie uczucia nie wzmacniają psychiki, lecz ją osłabiają. Doświadczanie przez dziecko małych sukcesów będzie je hartowało.  Czasami  trzeba odpuścić i pozwolić dziecku na zrezygnowanie z zajęć, które z jakiś powodów mu nie odpowiadają.
Organizując czas dziecka, pamiętajmy, żeby nie popaść w przesadę. Nie zabierajmy naszym dzieciom radosnego i beztroskiego dzieciństwa, wysyłając je na dziesiątki zajęć. Może to przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Dziecko zniechęci się do nauki, a sfrustrowane będzie poszukiwało sposobów by nie chodzić na zajęcia dodatkowe.
Wypełnienie zajęciami całego tygodnia, wożenie go z lekcji na lekcję w atmosferze nerwowości i pośpiechu może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Nasze pociechy muszą mieć również czas  na wypoczynek i zabawę.
Życzę  Państwa dzieciom powodzenia i sukcesów w odkrywaniu nowych pasji i rozwijaniu  skrzydeł do odważnych i długich lotów.

Grażyna Gąsior
Pedagog

 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: