Dziecko bezpieczne zimą

chlopiec na śnieguZima jest okresem, w którym szczególnie należy zatroszczyć się o bezpieczeństwo dziecka. Nadejście pierwszych przymrozków sprawiło, że rzadziej wybieramy się z dziećmi na dwór. Niesłusznie! Co zatem robić, aby korzystać z zimowych atrakcji i zabezpieczyć malucha przed przeziębieniem tak, by nie zaniedbać aktywności fizycznej o tej porze roku?

Ubranie
Ubierając dziecko pamiętaj, że kilka warstw cieńszych ubrań zamiast jednej bardzo ciepłej kurtki zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała nie doprowadzając do przepocenia. Ubranie nie powinno ograniczać ruchów dziecka i musi być funkcjonalne. w przypadku małych dzieci możesz zastosować generalną zasadę, według której ich ubranie powinno mieć jedną warstwę więcej niż ubranie osoby dorosłej w tych samych warunkach pogodowych. Jeśli masz niemowlaka, zapewnij mu bezpieczeństwo podczas snu w wózku. Jednoczęściowy śpiworek jest dla małego dziecka bezpieczniejszy niż inne rodzaje pościeli. Jeśli musisz użyć kołderki, powinna być ona przymocowana do brzegów materaca tak, by sięgać najwyżej do połowy klatki piersiowej niemowlęcia, aby zapobiec przypadkowemu przykryciu buzi.?

Każde dziecko ma inny temperament i schemat zachowań podczas zabawy. Dlatego przy wyborze ubrania powinno się brać pod uwagę indywidualne potrzeby swojej pociechy. Jeśli jest bardzo aktywne i lubi sobie „pobrykać” na śniegu, powinno się zadbać w szczególności o komfort. Jeśli jednak Twoje dziecko woli spokojnie przycupnąć, powinieneś upewnić się, że zarówno buty, jak i kombinezon jest wykonany z wodoszczelnych, oddychających materiałów. Oprócz usposobienia dziecka należy brać pod uwagę temperaturę, wiatr i ewentualne zagrożenie wystąpienia deszczu.

Przepisy unijne podają, że istotnym elementem bezpiecznego ubrania u dzieci jest przypinany na napy kaptur (nie przyszyty na stałe lub na suwak) aby w razie zaczepienia się o coś, przytrzaśnięcia w drzwiach windy lub innych niebezpiecznych okolicznościach zawsze sam mógł się natychmiast odpiąć. Podobnie jest z wystającymi z kaptura gumowymi troczkami – one również stanowią zagrożenie zaczepienia się o coś podczas zabawy. Ściągająca boki kaptura gumka musi być zaszyta w kapturze. Kolejnym elementem zapewniającym większe bezpieczeństwo naszym dzieciom są elementy odblaskowe umieszczone na ubraniu, butach a nawet akcesoriach jak rękawiczki, czapki czy plecaczki.

Hipotermia
Do nadmiernego wychłodzenia organizmu może dojść w przypadku, gdy temperatura ciała dziecka spadnie poniżej normalnego poziomu. Ma to miejsce często, gdy małe dzieci bawią się na dworze bez odpowiednio ciepłych ubrań lub jeśli ubrania te zostaną przemoczone. Organizm dziecka traci ciepło szybciej niż ma to miejsce w przypadku dorosłego, dlatego właśnie jest ono bardziej narażone na nadmierne wychłodzenie ciała.

Jeśli dojdzie do hipotermii, której objawami są drżenie ciała, ospałość, spowolnienie i niezdarność ruchów, niewyraźna mowa, spadek temperatury ciała, niekiedy zaburzenia widzenia – wezwij niezwłocznie pomoc! Do jej przyjazdu wprowadź dziecko do pomieszczenia, zdejmij z niego mokre rzeczy i owiń ciepłym kocem.

Odmrożenia
Jeśli dojdzie do odmrożenia, zabierz dziecko do domu, a następnie zanurz przemarznięte dłonie czy stopy w ciepłej (nie gorącej!) wodzie. W przypadku nosa, ust i uszu można zastosować okład za pomocą ciepłego ręcznika. Nie nacieraj odmrożeń! Po kilku minutach osusz skórę dziecka i przykryj je ciepłym kocem lub ciepło ubierz. Podaj mu też coś ciepłego do picia. Jeśli uczucie drętwienia utrzymuje się dłużej niż kilka minut, wezwij lekarza!

Ochrona przed słońcem
Pamiętaj, że słońce może spowodować poparzenia również zimą. Jego promienie odbijają się od śniegu, pamiętaj więc, aby zabezpieczyć odsłoniętą skórę dziecka kremem z filtrem.

Autorem artykułu jest zespół programu KANGUREK – Bezpieczne Dziecko
www.kangurek.org

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: