Dziecko w samolocie

Dziecko w samolocie

Podróż samolotem dla małego dziecka jest z pewnością wielką przygodą, dla rodziców zaś- nie lada przedsięwzięciem, dlatego należy się do niej solidnie przygotować. Poniżej przedstawiam kilka rad, do których warto się zastosować, aby podróż była dla wszystkich przyjemnym i ciekawym przeżyciem.

 

 

Zatykanie uszu

Dzieci z reguły dobrze znoszą podróż samolotem (sporo maluchów przesypia cały lot), jedynie moment startu i lądowania nie należy do przyjemnych (szybka zmiana ciśnienia powoduje, że mamy wrażenie zatkanych uszu). Lepiej więc podczas jednego lotu ograniczyć ilość tych nieprzyjemnych doświadczeń, unikając (o ile to możliwe) międzylądowań i wybierając loty bezpośrednie. Aby zminimalizować dolegliwości związane ze startem i lądowaniem, należy w tym czasie podać dzieciom coś do picia. Pomocne jest również ssanie cukierków, żucie gumy i częste przełykanie śliny.

Uatrakcyjnianie podróży

Początkowo lotnisko i samolot same w sobie będą dla dziecka atrakcją, jednak, nie ma złudzeń- po pewnym czasie każde dziecko znudzi się siedzeniem w jednym miejscu. Dlatego powinniśmy być przygotowani na uatrakcyjnienie podróży naszym pociechom. Koniecznie należy zaopatrzyć się w dużą ilość drobnych zabawek, książeczek, kolorowanek i wyklejanek (wystarczą te najtańsze z kiosku, ważne aby wcześniej dziecko ich nie widziało) i oczywiście wykorzystywać momenty, kiedy nie trzeba siedzieć w fotelu, na spacery po pokładzie.

Oczekiwanie na samolot na lotnisku też nie musi być nudne, wystarczy wybrać się w miejsce, z którego można obserwować odlatujące i przylatujące samoloty (pod tym względem najbardziej atrakcyjne będą duże lotniska). Ponadto na wielu lotniskach wydzielone są specjalne kąciki zabaw dla dzieci oraz pomieszczenia, w których bez skrępowania można nakarmić i przewinąć niemowlę.

Bagaż podręczny

Musimy pamiętać, zwłaszcza podróżując z najmłodszymi dziećmi, o spakowaniu pieluch (toalety w samolotach są zazwyczaj wyposażone w składane przewijaki), wilgotnych chusteczek, wcześniej wspomnianych „umilaczy” podróży, kocyka (często dzieci śpią podczas lotu, a w samolocie może być naprawdę zimno) oraz jedzenia i picia (ograniczenia lotniskowe najczęściej nie dotyczą napojów i jedzenia dla dzieci). Oczywiście na pokładzie samolotu nie będzie żadnego problemu z podgrzaniem posiłku, czy przygotowaniem mieszanki mlecznej- stewardessy z pewnością w tym pomogą.

Wózek

Możemy nadać go razem ze zwykłym bagażem podczas odprawy (pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu, najlepiej zapakować go w specjalny pokrowiec), bądź zdecydować się na oddanie go tuż przed wejściem na pokład samolotu (wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ możemy korzystać z niego przez cały pobyt na lotnisku- warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy przewoźnicy wyrażają na to zgodę, najlepiej więc przed wylotem skontaktować się w tej sprawie z wybranymi przez nas liniami lotniczymi).

Niemowlę w samolocie

Infant, czyli niemowlę do 2 roku życia, zazwyczaj podróżuje bezpłatnie, bądź za niewielką opłatą (ok. 10% ceny normalnego biletu), jednak nie przysługuje mu osobne miejsce w samolocie (spędza podróż na kolanach opiekuna).

Wybór miejsca

Najczęściej pierwszy rząd w samolocie, gdzie jest dużo więcej przestrzeni, jest zarezerwowany dla osób podróżujących z małymi dziećmi. Wystarczy poprosić o takie miejsce przy odprawie bagażowej.

 

Miłego podróżowania!

(E. K.-G.)

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: