Ferie – Mok Police

„Opowiedz mi, a wkrótce zapomnę. Pokaż mi, może zapamiętam. Pozwól mi dotknąć, a zrozumiem”. W tym roku młodzi ludzie spędzą dwa tygodnie na interaktywnej zabawie kosmicznej. Będą mogli dotykać, kombinować i eksperymentować samodzielnie. Młodzi ludzie będą mogli pobawić się latającą piłką, poznać sposób na podrabianie pieniędzy, zobaczyć powietrzny telefon, koło żyroskopowe czy poczuć dźwięk.

Przygotowane będą stanowiska z zagadkami logicznymi oraz złudzeniami optycznymi. Jeśli ktoś czuje się mocny w rozwiązywaniu łamigłówek, niech zmierzy się z naszymi. Złudzenia pokażą, że świat nie do końca jest taki, jakim go postrzegamy. Te i wiele innych atrakcji, co dzień od godz. 11.00 w sali widowiskowej polickiego MOK. Wystawa interaktywnych doświadczeń „Experimentarium Eureka – cuda nauki i techniki” tym razem w Policach!

Zapraszamy! Wstęp wolny.

PROGRAM:
16.01.2012  PONIEDZIAŁEK – Dzień 1: NIEWIARYGODNE ZDARZENIA
 Czy można skonstruować pola siłowe jak w filmie Star Trek? Czy można stać się niewidzialnym? Czy można podróżować w czasie? Czy można posiąść moc rycerzy Jedai i przesuwać przedmioty myślą? SENAS FILMOWY 17.01.2012 WTOREK

18.01.2012 ŚRODA – Dzień 2: TEMPERATURA WSZECHŚWIATA
 Jakie temperatury występują we Wszechświecie? Gdzie jest najcieplej i jaka jest najwyższa możliwa temperatura? Gdzie jest najzimniej i jaka jest najniższa możliwa temperatura? Wykład połączony z pokazem ciekłego azotu. Mrożenie rzeczy codziennego użytku w temperaturze prawie – 200 st. C. SENAS FILMOWY WARSZTATY: Młodzież będzie mogła zamrażać wybrane przez siebie rzeczy, polać się ciekłym azotem, skonstruować własne mini „bomby” oraz wzniecić ogień bez użycia zapałek.

19.01.2012 CZWARTEK – Dzień 3: AŻ WŁOS SIĘ JEŻY NA GŁOWIE!
 Podłączanie młodzieży pod 500 kV. Co to jest prąd i czemu nas boli, kiedy go dotkniemy? Czy 500 tyś volt może być bezpieczne? Wykład połączony z pokazem generatora Van der Graafa. Co to jest kula plazmowa? SENAS FILMOWY WARSZTATY: Budowanie kondensatorów (butelek lejdejskich) z rzeczy, które możemy znaleźć w każdym domu. Badanie przewodnictwa materiałów. Podłączanie do prądu wszystkich chętnych i oczywiście szalonych. Wywoływanie błyskawic.

20.01.2012 PIĄTEK – Dzień 4: CIEKAWOSTKI WSZECHŚWIATA
 Czy bańki mogą być kwadratowe? Czy samolot może latać bez skrzydeł? Czy Archimedes podniósłby Ziemię gdybyśmy dali mu odpowiednio długi kij? SENAS FILMOWY WARSZTATY: Budowanie modelu „ptaszka”, który utrzyma się na palcu na samym dziobie. Tworzenie złudzeń optycznych. Zamykanie ludzi w bańkach mydlanych oraz inne modele zjawisk fizycznych.

23.01.2012 PONIEDZIAŁEK – Dzień 5: KOSMICZNA ZABAWA KARNAWAŁOWA
 Karnawałowe „Tańce połamańce” z Clownami Rupert & Rico.

24.01.2012 WTOREK – Dzień 6: PODRÓŻ DO PLANETARIUM
 Na scenie zbudowane będzie PLANETARIUM i dowiemy się gdzie znajdujemy się w Kosmosie. Dotrzemy do najciekawszych obiektów we Wszechświecie. Odszukamy gwiazdy i gwiazdozbiory na prawdziwym niebie. Staniemy się bohaterami filmu lecącego dookoła nas. SENAS FILMOWY WARSZTATY Z ASTRONOMII: Będziemy poznawać wygląd naszego nieba północnego – podstawowe gwiazdozbiory, oraz pogłębiać wiedzę na temat naszego Układu Słonecznego. Zabawy i gry edukacyjne, zajęcia plastyczne…25.01.2012 ŚRODA – Dzień 7: PODRÓŻ DO PLANETARIUM
 (cd.) SENAS FILMOWY WARSZTATY Z ASTRONOMII

26.01.2012 CZWARTEK – Dzień 8: KOSMICZNE KARAOKE
 Karaoke, w którym swoich sił wokalny może zaprezentować każdy kto ma na to ochotę i odwagę.

27.01.2012 PIĄTEK – Dzień 9: UFO – PRAWDA CZY MIT?
 Układ Słoneczny? Rozmiary i odległości we Wszechświecie? Podstawowe gwiazdozbiory Nieba Północnego oraz Znaki Zodiaku… SENAS FILMOWY WARSZTATY Z ASTRONOMII

Dzień 10: WIELKIE PODSUMOWANIE!
 Odbędzie się pokaz doświadczeń, które cieszyły się największym zainteresowaniem, gra „Droga do Skarbów”,  konkursy i quizy związane z zagadnieniami poruszanymi przez całe ferie.

WARSZTATY na zapisy:
* „Kosmos ręcznie robiony” instruktor Teresa Kulik, poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek godz. 11.00-13.00 hol MOK

* „Bębny afrykańskie” instruktor Ryszard Dziubak, poniedziałek- piątek godz. 11.00-13.00 s. 8

“Kosmicznie fajne prezenty dla dziadków!” instruktor Mariola Badawska, piątek godz. 13.00-15.00 s.137 (Młodzież będzie mogła wykonać własnoręcznie „kosmiczny” gadżet z miękkiego filcu lub biżuterię z koralików. Uczestnicy będą mogli także wykonać drobny podarunek dla dziadków z okazji Dnia Babci i Dziadka m.in. bukiet ze słodyczami, etui na okulary, podstawki pod kubki).

* Warsztaty animacji poklatkowej instruktor Tomasz Łój, (szczegóły http://www.mok.police.pl/?p=973#more-973), czwartek, piątek godz. 11.00-16.00

* Zajęcia w pracowni plastycznej przy galerii OBOK, poniedziałek – piątek godz. 10.00-12.00 s. 137

* Pracownia  komputerowa, poniedziałek – piątek godz. 10.00 – 15.00

II tydzień ferii:

* „Kosmos ręcznie robiony” instruktor Teresa Kulik, poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek godz. 11.00-13.00 hol MOK

*”“Kosmicznie fajne prezenty dla dziadków!” instruktor Mariola Badawska, poniedziałek, wtorek  godz. 13.00-15.00 s.137

* Zajęcia w pracowni plastycznej przy galerii OBOK, poniedziałek – piątek godz. 10.00-12.00 s. 137

* Pracownia  komputerowa, poniedziałek – piątek godz. 10.00 – 15.00

* Warsztaty wokalne instruktor Piotr Szkocki, poniedziałek – piątek godz. 12.00 – 13.00 s.8

 

www.mok.police.pl