Podwórkowy festiwal piosenki, cz. III

Przy organizacji Podwórkowego Festiwalu Piosenki warto mieć gotowy scenariusz na wypadek, gdyby w dniu Festiwalu pogoda nie dopisała. Można wprawdzie przeprowadzić konkurs w pelerynach przeciwdeszczowych i z parasolami, ale to pewnie nie każdemu się spodoba… Można też przenieść się do domu któregoś z Was i tam pobawić się w śpiewanie!

W domu, podobnie jak na podwórku, można przygotować miejsca dla publiczności, a następnie przed nią wystapić. Wystarczy wydzielić w pokoju kawałek miejsca na scenę (może da się nawet zawiesić kotarę między wieszakiem na ubrania a jakimś wyższym meblem?), ustawić w pokoju krzesła dla widowni i rozpocząć festiwal.
Dom może okazać sie wcale niezłym miejscem na zabawę z piosenką w tle, a to dlatego, że tutaj możecie wykorzystać znane i lubiane przeboje. (Na podwórku nie – utwory są bowiem własnością artystów i nie można ich upubliczniać bez ich zgody).

Śpiewanie na niby
Najprostszym rozwiązaniem będzie puszczenie ulubionej piosenki z płyty i naśladowanie jej wykonania. Będziecie udawać, że jesteście znanym wokalistą i śpiewacie jego głosem. Oczywiście najlepszy efekt osiągniecie, jeśli będziecie ruszać się w podobny sposób i ubierzecie się w jego stylu. Możecie też zaskoczyć publiczność i wykonać parodię ulubionej piosenki – dziwaczne ubrania i pozy, wykonywanie teatralnych gestów oraz zabawnych min, rozśmieszanie widowni – to wszystko jest dozwolone!

Podkłady muzyczne i karaoke
Kolejnym rozwiązaniem, bazującym na gotowych utworach, jest wykorzystanie gotowych podkładów muzycznych. W takim przypadku samodzielnie wykonujecie piosenkę do muzyki puszczonej z płyty lub odtwarzacza mp3. Jeśli macie w domu płyty CD z gotowymi podkładami lub z muzyką filmową czy instrumentalną, możecie je wykorzystać! Z pomocą może też przyjść internet, w którym znajdziecie bezpłatne mp3 z podkładami muzycznymi. Pamiętajcie, aby przy organizowaniu muzyki korzystać z legalnych źródeł! Podkłady muzyczne o najlepszej jakości uzyskacie, dokonując zakupu w sklepach internetowych, zajmujących się ich sprzedażą w plikach mp3 lub na płytach CD. Najczęściej utwory sprzedawane są w pakietach, a ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych za kilkanaście utworów.

Oczywiście możecie skorzystać też z karaoke, czyli podkładu muzycznego z pokazywanym na ekranie monitora tekstem. Jeśli chcecie, by Wasze występy wyglądały profesjonalnie, warto zakupić zestaw do karaoke, czyli mikrofon bezprzewodowy oraz stację do odtwarzania piosenek. Świetnym rozwiązaniem dla dzieci są zestawy karaoke dziecięcego, zawierające płyty z dziecięcymi przebojami. Takie zestawy do użytku domowego można kupić już za kilkadziesiąt złotych.
Jeśli jednak nie dysponujecie podobnym sprzętem, w internecie możecie znaleźć bezpłatne strony do domowego karaoke dla dzieci. Jedną z nich jest www.mini.ising.pl – na stronie wybieracie piosenkę oraz rodzaj podkładu (z linią melodyczną lub bez – amatorom polecamy wybranie tej pierwszej opcji), a następnie przystępujecie do śpiewania (po zarejestrowaniu sie w serwisie dostępna jest również opcja nagrywania). Karaoke dla dzieci znajdziecie też na stronach www.piosenki-dla-dzieci.pl oraz www.bobibobi.13tka.com – po prostu klikacie na utwór z zakładki „Karaoke dla dzieci” i… śpiewacie!

Przed przystąpieniem do wykonywania piosenek ustalcie między sobą kolejność występowania oraz repertuar. W domu również możecie wykorzystać zasady organizowania Podwórkowego Festiwalu Piosenki – przeczytacie o nich tutaj. Mamy nadzieję, że nawet w przypadku niepsrzyjającej aury będziecie świetnie się bawić – rzecz jasna z piosenką na ustach! Życzymy samych przyjemnych chwil i oczywiście, udanych Podwórkowych Festiwali Piosenki! Przy odrobinie zaangażowania one naprawdę mogą się udać – nie wierzycie?

Zachęcamy też do zaglądania do działu Sztuka na podwórku – napiszemy o tym, jak na podwórku świetnie bawić się w… malowanie!