Filmowy Plac Zabaw w Galerii TWORZĘ SIĘ

tworzesieW Szczecinie działa edukacyjna przestrzeń artystyczna dla dzieci i młodzieży o nazwie TWORZĘ SIĘ. Celem tego miejsca jest pobudzanie twórczego rozwoju młodych mieszkańców Szczecina. W połowie lutego rozpocznie się tam kolejny projekt. Filmowy Plac Zabaw to połączenie planu zdjęciowego, pracowni animacji z warsztatami filmowymi dla dzieci i młodzieży oraz z projekcją filmów, nie tylko dla dzieci.

 

Podczas tego przedsięwzięcia przestrzeń galerii zamieni się w mini studio animacji oraz plan zdjęciowy, na którym będzie można bawić się filmem, wcielając w rolę aktora, reżysera, operatora, animatora czy producenta konkretnej sceny filmowej. W ramach Filmowego Placu Zabaw odbędą się również warsztaty oraz pokazy filmów. Dzieci i dorośli będą mogli spotkać się z Krzysztofem Kuźnickim, Pawłem Kulą, Izabelą Plucińską, Marią Stafyniak i Fundacją Generator z Warszawy.

OPIS FILMOWEJ PRZESTRZENI

Tym razem galeria TWORZĘ SIĘ przybiera otwartą formę warsztatową i zaprasza na specjalnie przygotowany plan zdjęciowy. Przez trzy miesiące, do 10 maja – w każdą niedzielę, poniedziałek i wtorek w godz. 11.00-16.00 – będzie można bawić się filmem, wcielając w rolę aktora, reżysera czy operatora konkretnej sceny filmowej. W filmowej przestrzeni nie zabraknie również animacji. Będzie można wypróbować techniki poklatkowej wykorzystując plastelinowe makiety i ulepione przez siebie lalki.
Tworzone sceny będą rejestrowane przy pomocy kamery (film aktorski) oraz aparatu (film animowany), a następnie odtwarzane na ścianach galerii. Na placu nie zabraknie garderoby wypełnionej strojami i rekwizytami pozwalającymi tworzyć i wymyślać najrozmaitsze historie. Przestrzeń dedykowana jest dzieciom i młodzieży w wieku od 5 do 14 lat. Przez cały czas trwania filmowego placu w galerii obecny będzie animator, który wprowadzi uczestników w tematykę przestrzeni i zaprosi do wspólnej zabawy obrazem.

UWAGA!
Wprowadzanie i objaśnianie przez animatora zasad korzystania z planu zdjęciowego odbywa się o pełnych godzinach. Przy większej ilości osób (powyżej 6) obowiązuje rezerwacja terminu.

SCENA POŚCIGU/PRZEJAŻDŻKI PO MIEŚCIE
Dzięki uprzejmości Szczecińskiego Roweru Miejskiego Bike_S przybyli goście będą mogli nagrać i wyreżyserować scenę pościgu lub przejażdżki ulicami Szczecina. U nas każda prędkość jest dozwolona. Ciekawe, kto okaże się mistrzem rowerowej kierownicy?

WIRTUALNE STUDIO FILMOWE
Dzięki wykorzystaniu miksera wizyjnego dzieci będą mogły własnoręcznie wykonać filmową przestrzeń, a następnie przenieść się do niej. Będą mogły wspinać się po górach, zwisać z mostu, latać w powietrzu oraz w przestrzeni kosmicznej, a nawet grać w piłkę pod wodą. Uczestników zabawy ograniczyć może jedynie ich własna wyobraźnia.

LAS
Po raz drugi w galerii TWORZĘ SIĘ wyrośnie las. W tym małym zielonym zakątku odwiedzających może spotkać wiele niezwykłych przygód. Będzie tu można spokojnie spacerować i zbierać grzyby ale też spotkać wilka, myśliwego, a nawet UFO. Tutaj może wydarzyć się wszystko, co przyjdzie do głowy młodym filmowcom.

KINO/PUZZLE FILMOWE
W kinie będzie można zobaczyć nagrane przez siebie sekwencje filmowe oraz filmy prezentowane w ramach pokazów. Ale uwaga, w kinie będzie można zrobić coś jeszcze! Przy pomocy puzzli filmowych każdy uczestnik będzie mógł zmontować krótki film. Jeśli jesteście ciekawi serdecznie zapraszamy.

ZOOTROP
Zootrop to obrotowa zabawka do oglądania krótkich filmów wykonana przez Pawła Kulę. Każdy obraz filmu umieszczony jest wewnątrz walca naprzeciwko jednej ze szczelin. Kiedy obracamy zootropem, poprzez szczeliny możemy oglądać krótką animację odtwarzaną w pętli. Zasada działania tej zabawki optycznej znana była od czasów starożytnych, ale dopiero w XIX wieku stała się bardzo popularna. Więcej o tym urządzeniu będzie można dowiedzieć sie podczas warsztatów prowadzonych przez artystę.

PRACOWNIA ANIMACJI
W tej małej pracowni animacji będzie można nagrać scenę pościgu rowerowego czy scenkę z lasu na specjalnie przygotowanych makietach ulepionych z plasteliny. Dzieci będą miały okazję porównać film animowany z filmem aktorskim i zobaczyć obie sceny w dużym pomniejszeniu. Młodzi twórcy nagrają swoje filmy w technice poklatkowej wykorzystując umieszczony na statywie aparat i ulepione przez siebie lalki. Koncept/pomysły: Izabela Plucińska, Krzysztof Kuźnicki, Paulina Ratajczak
Wykonanie makiet i lalek oraz elementów scenografii: Katarzyna Mierzejewska, Krzysztof Kuźnicki, Marek Mierzejewski

Wstęp wolny!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: