Rozwijanie zainteresowań dziecka: fotografia

fotografDziecko od najmłodszych lat jest bacznym i wnikliwym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości. Zdolne jest posługiwać się instrumentami zapisującymi otaczający je świat – aparatem fotograficznym czy kamerą. Upowszechnienie i łatwy dostęp do różnorodnych narzędzi rejestrujących obraz daje szansę na rozwijanie zainteresowań, a z czasem może i hobby dziecka.

 

Dziecko z wielką ciekawością rozgląda się wokół siebie. Starannie przygląda się swoim bliskim, rówieśnikom i osobom obcym, dostrzegając detale ich wyglądu czy ubrania, mimikę twarzy czy ich gestykulację. Już w wieku przedszkolnym zwiększa się jego spostrzegawczość i umiejętność dostrzegania tego, co jest dla niego ładne, ciekawe i atrakcyjne, a unikania rzeczy brzydkich.

Samo zachęcenie do robienia zdjęć i udzielenie mu kilku wskazówek nie wystarczy. Motywację do zainteresowania się fotografią czy filmowaniem może rozbudzić i wzmocnić osoba dorosła, najlepiej gdyby posiadała autorytet i wzbudzała pozytywne emocje. To może być starsze rodzeństwo, rodzic, dziadek lub babcia. Często osobami wprowadzającymi dziecko w świat fotografii są nauczyciele czy instruktorzy harcerscy.

Dla młodego człowieka na samym początku satysfakcją jest zrobienie zdjęcia. Ale tak naprawdę ogromne emocje wywołuje dopiero możliwość natychmiastowego obejrzenia efektu własnej pracy. Dlatego też ważnym elementem rozbudzania dziecięcej fascynacji fotografią jest poświecenie odrobiny czasu po to, by po zmaganiach i przygodach z aparatem usiąść z pociechą przed komputerem i wspólnie dokładnie przyjrzeć się tym obrazom. Warto spróbować wraz z małym fotografem czy filmowcem ocenić jego pracę, udzielając jednocześnie cennych wskazówek odnoszących się do tego, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy. Szczególne zainteresowanie i uwagę warto skupić na zdjęciach dobrze zrobionych, gdyż każda pochwała uskrzydla, inspiruje i motywuje do dalszej pracy.

Rozwój zainteresowań twórczych dziecka jest ważnym czynnikiem kształtujących i wzbogacającym jego osobowość. Przyczynia się nie tylko do odbierania, przeżywania i wyrażania własnych emocji, refleksji czy odczuć, ale wspiera i wspomaga stopniowe poznawanie, rozumienie jak również przeżywanie piękna. Zdobyte w okresie dzieciństwa i w czasie dorastania doświadczenia, wzbogacać będą rozwijającą się postawę twórczą młodego człowieka i przenoszone będą na inne obszary jego aktywności w ciągu całego życia.

Autorem tekstu jest dr Bernard Sack, pedagog, wykładowca, pracownik Katedry Teorii Wychowania Instututu Pedagogiki US

Zajrzyjcie do naszego działu Wesołe Podwórka Sztuki – tam znajdziecie artykuł ze wskazówkami dla fotografów-amatorów i z propozycjami zabaw z wykorzystaniem aparatu i zdjęć.