W dobie telefonów komórkowych prawdziwe zegarki wychodzą z użycia, choć z dużym sentymentem wspominam czasy, gdy jako dziecko czekałam na swój pierwszy zegarek. Zanim go jednak dostałam szlifowałam z mamą umiejętność doczytywania czasu ze wskazówek na tarczy. Między innymi właśnie wokół tej umiejętności skupia się ta gra. Do wyboru mamy dwa warianty: prostszy dla dzieci, które dopiero poznają zegarek oraz trudniejszy, w którym uwzględnione zostały reguły matematyczne takie jak dodawanie i odejmowanie.
Poza planszą do gry, pionkami i żetonami w opakowaniu znajdziemy tarcze zegarowe, na których ustawiamy czas zgodnie z wylosowanymi poleceniami.
W wariancie dla początkujących uczy dziecko odczytywać czas z 3 form zapisu: cyfrowego, słownego i z tarczy zegara. Gracze wybierają po jednym pionku, ustawiając go w polu „startu” oznaczonym strzałką o tym samym kolorze, co pionek. Na planszy znajdują się pola zewnętrzne z naprzemiennym wizerunkiem słońca i księżyca, między którymi od czasu do czasu pojawiają się pola nazywane „złodziejami czasu” i jedno tzw. „pole pytania”, oraz pola wewnętrzne, na które trzeba trafić po jednej rundzie, aby wygrać. Najmłodszy uczestnik rzuca kostką, przesuwając pionek do przodu zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek. Jeśli pionek gracza stanie na polu z wizerunkiem słońca, wówczas wybiera jedną z kart oznaczonych słoneczkiem, odwraca ją i odczytuje godzinę z pola oznaczonego na karcie literką A. Odczytaną godzinę musi ustawić na dołączonej do gry tarczy zegara. Jeśli ustawienie jest prawidłowe gracz otrzymuje żeton a następna osoba w kolejce wykonuje swój rzut. Po zebraniu 7 żetonów i zrobieniu 1 rundy wokół tarczy, uczestnik może wprowadzić pionek na pola wewnętrzne, pod warunkiem, że stanie na swoim polu startowym. Jeśli nie spełni tych warunków robi kolejną rundę. Jeśli gracz stanie na polu nazwanym „złodziej czasu” musi oddać 1 lub 2 żetony w zależności od tego czy będzie tam rysunek komputera czy telewizora. Jeśli pionek stanie na polu pytania to ustawia na tarczy zegara godzinę, prosząc rywala o jej odczytanie. Gdy przeciwnik źle odczyta godzinę traci żeton.
Dzieci starsze mają do dyspozycji wariant trudniejszy, w którym istotną rolę odgrywa dodawanie i odejmowanie oraz określanie czasu w przyszłości lub przeszłości. Zgodnie z zasadami gracz otrzymuje żeton, jeśli dobrze oznaczy na tarczy zegara godzinę z przeszłości lub w przyszłości. Czyli po odwróceniu karty uczestnik odczytuje informacje z pola oznaczonego na karcie literką B a następnie ustawia tą godzinę w stosunku do informacji na polu A. Przykładowo w polu A mamy podaną godzinę 24 a w polu B polecenie, aby ustawić zegar o 3 godziny i 11 minut wcześniej. Jeśli gracz dobrze wykona polecenie otrzymuje żeton.
Producent dołączył do instrukcji dokładne rysunki z ustawieniami wszystkich godzin, zgodnie z poleceniami na kartach, co pomaga początkującym w porównywaniu czy odpowiedź jest prawidłowa.
Recenzja przygotowana przez sklep www.plimplam.pl