Skubane kurczaki to bez wątpienia gra łącząca pokolenia, można w nią grać rodzinnie w długie zimowe wieczory. Atutem tej gry jest bez wątpienia nietypowa forma, nie mamy tu klasycznej planszy do gry, pionków czy kostki. Najbardziej niesamowite są jednak drewniane pionki w kształcie kurczaków, które w kuprze posiadają malutkie otwory na 4 piórka. W całej tej grze chodzi, bowiem o to, aby oskubać z tych piórek kurczaki.
Plansze tworzymy sami z dołączonych kartoników w kształcie jajek (24 sztuki), ustawiając je na kształt kręgu. Do środka kładziemy ilustracjami do dołu kartonowe sześcioboczne płytki (12 sztuk), które będą tworzyć podwórze. Zacznijmy jednak do zasad, gdy plansza i podwórko są już gotowe, ustawiamy na torze kurczaki. Każdy gracz wybiera jednego kurczaka i wtyka mu w kuper jedno piórko. Kurczaki ustawiamy w zależności od ilości graczy w taki sposób, aby były pomiędzy nimi równe odstępy. Jeśli w grze mamy 4 uczestników to kurczaki stawiamy, co 5 jajko.
Kurczaki poruszają się po torze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Grę zaczyna najmłodszy uczestnik lub ten, który widział ostatnio kurę, odkrywając jeden z kartoników leżących na podwórzu. Jeśli na kartoniku znajduje się ta sama ilustracja, co na jajku leżącym przed kurczakiem, możemy się ruszyć o jedno pole do przodu. Kartonik ląduje z powrotem na podwórzu a wszyscy uczestnicy starają się zapamiętać gdzie został odłożony. Uczestnik tak długo będzie kontynuował grę dopóki będzie odkrywał kartoniki pasujące do ilustracji poprzedzających kurczaka. Gdy pojawi się ilustracja, która nie pasuje do jajka, wówczas zabawę zaczyna kolejny kurczak.
W całej zabawie chodzi o to, aby zapamiętać, w którym miejscu są odłożone przez poprzedników kartoniki z danymi ilustracjami im więcej ich zapamiętamy tym dłużej możemy posuwać się do przodu. Często zdarza się, że mamy okazję wyminąć innego kurczaka, wówczas musimy odkryć obrazek z ilustracją, która znajduje się przed wymijanym kurczakiem a przy okazji w nagrodę możemy odebrać mu piórko. Wygrywa ta osoba, która zbierze wszystkie 4 pióra.
Zaletą tej gry jest przede wszystkim wykonanie, piękne ilustracje, solidne i kolorowe elementy no i oczywiście urocze drewniane kurczaki z piórkami, którymi mój maluch bawi się chętnie poza grą. Prostota reguł powoduje, że możemy w nią grać już z dzieckiem 4-letnim. Poza tym jest dość zabawna i pomaga w ćwiczeniu pamięci i koncentracji uwagi.
Opis gry przygotowany przez sklep www.plimplam.pl