To jedna z moich ulubionych pomocy dydaktycznych, z którą się nie rozstaję podczas pracy z dziećmi. W niewielkim i przez to praktycznym opakowaniu (zmieści się do każdej kobiecej torebki), znajdują się kartoniki z literkami (64 sztuki), kartoniki z ilustracjami rozmaitych przedmiotów takich jak parasol, piłka, ołówek (32 sztuki) oraz żetony. Wydawca przewidział dwa warianty tej gry dla dzieci młodszych zaczynających naukę czytania i nieco starszych, które poznają części mowy.
Kartoniki z ilustracjami i literkami rozkładamy na stole obrazkami do dołu w dwóch różnych miejscach i dokładnie mieszamy. Pierwszą rundę zaczyna najmłodszy uczestnik, losując obrazek i kładąc go w widocznym dla wszystkich miejscu. Teraz ten sam gracz musi wylosować literkę pasującą do ilustracji. Jeśli z wylosowanej literki można utworzyć wyraz z obrazka to ustawia ją pod nim i w nagrodę bierze jeden żeton. Jeśli literka nie pasuje, odkłada ją na bok i może wykorzystać innym razem. Runda trwa do momentu aż zostanie ułożony wyraz, czyli następni gracze losują same literki. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej żetonów i tym samym zaczyna kolejną rundę od losowania obrazka.
Producent dołączył do instrukcji spis wszystkich ilustracji wraz z pisownią, co oznacza, że młodsze dzieci, które mają jeszcze problem z nauką czytania, mogą z tej podpowiedzi korzystać. Na początku polecam jednak dobieranie dla dzieci obrazków z prostymi wyrazami jak: kosz, klucz.
Po jakimś czasie warto wzbogacać zasób ilustracji dodając nowe z gier typu memo np. z „Pamięci”, o której pisałam w innej recenzji. Zasady tej gry można dowolnie modyfikować i np. każdy z graczy może na początku wylosować obrazek a następnie po kolei dobierać literki, dokładając je do wszystkich wylosowanych obrazków.
Z dziećmi starszymi możemy natomiast utrwalać części mowy, losując same literki, z których tworzymy jak najwięcej czasowników, przymiotników czy rzeczowników.
Gra sprawdza się również przy innych zabawach dydaktycznych np. „Słowa na krzyż”. Polega ona na tym, że układamy z literek wyraz np. DOM a następnie z każdej literki tego wyrazu musimy utworzyć pionowo inny wyraz np.
D O M
R K A
U N T
T O A
Aby zabawa nie była zbyt prosta, wprowadzamy pewne urozmaicenia np.: wszystkie ułożone wyrazy mają być przymiotnikami lub mają mieć tylko 5 liter itd. W zależności od potrzeb i wyobraźni.
Gra jest wykonana z grubej tektury, dzięki czemu szybko się nie zniszczy. Litery są drukowane, co ułatwi zabawę maluchom.
Recenzja przygotowana przez sklep www.plimplam.pl