Jak zapobiegać niektórym wadom wymowy

Mowa jest formą języka, w której dla przekazania znaczeń używa się artykułowanych dźwięków lub słów. Ponieważ jest to najbardziej efektywny sposób komunikowania się, ma on największe znaczenie i najszersze zastosowanie.

Mowa jest sprawnością zarazem motoryczną i umysłową. Obejmuje ona nie tylko koordynację różnych grup mięśni aparatu głosowego, lecz ma także aspekt umysłowy – polegający na kojarzeniu znaczeń z wytwarzanymi dźwiękami.
Mowa jest sprawnością, wymagającą doskonalenia. Drogą do jej nabywania jest kontakt ze środowiskiem, a więc przyjmowanie prawidłowych wzorców mowy, poprzez osłuchanie się z nią w najbliższym otoczeniu. To ile i w jaki sposób mówimy do dziecka ma bardzo duży wpływ na rozwój jego mowy.
Jeśli proces rozwoju mowy przebiega prawidłowo, to dziecko prawidłowo formułuje swoje myśli, jego wymowa jest zrozumiała nie tylko dla najbliższych, ale i dla obcych osób, sukcesywnie rozwija słownictwo i rozumienie pojęć abstrakcyjnych, prawidłowo stosuje formy gramatyczne. Prawidłowy rozwój mowy stanowi podstawę kształtowania się osobowości dziecka. W jaki sposób rodzice mogą wspomóc swoje dziecko w trudnym procesie nabywania mowy? Przede wszystkim:

1.Nie dopuszczać do pojawienia się próchnicy. Po pojawieniu się zębów u dziecka należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Ubytki zębowe powstałe we wczesnym dzieciństwie, np. wskutek próchnicy, powodują trudne do skorygowania wady wymowy, związane z głoskami: „t, d, n”, „f, w”, „ś, ź, ć, dź”, „s, z, c, dz”, sz, ż, cz, dż”, „l”, „r”.  Trzeba więc czyścić żeby po każdym posiłku, początkowo specjalną szczoteczką i samą wodą i nie dopuszczać do rozwinięcia się próchnicy.

2.Zapobiegać wadom zgryzu i w razie potrzeby korygować nieprawidłowości. Wady zgryzu są często przyczyną nieprawidłowej wymowy głosek: „ś, ź, ć dź”, „s, z, c, dz”, „sz, ż, cz, dż, „l’, „r”. Należy więc korzystać z porad ortodonty, wykonywać ćwiczenia, które zaleci a także zakładać dzieciom aparaty. Można również samemu zapobiegać wadom zgryzu. Należy wówczas zwrócić uwagę na to, jaką konsystencję mają pokarmy, które podaje się dziecku 2, 3, 4, 5 i 6 letniemu. Nie powinny być one miksowane, ani w jakiś specjalny sposób rozdrabniane. Najlepiej więc podawać pokarmy o różnej strukturze: surowe jabłka, marchewki, skórki chleba. Wpłynie to korzystnie nie tylko na zgryz, ale także na sprawność języka. Dla prawidłowego rozwoju dolnej szczęki ważne jest także karmienie dziecka piersią w pierwszych miesiącach po urodzeniu.

3.Zwracać uwagę na sposób oddychania dziecka. Prawidłowo dziecko powinno oddychać przez nos. Natomiast nieprawidłowe oddychanie przez usta wpływa negatywnie na sprawność języka i warg. Przyczyną mogą być tu częste infekcje, powiększone migdały lub alergie, które powodują, że dziecko oddycha nieprawidłowo przez usta a język leży na dnie jamy ustnej i przyzwyczaja się do tego. W konsekwencji może stać się to przyczyną nieprawidłowej wymowy głosek: „ś, ź, ć dź”, „s, z, c, dz”, „sz, ż, cz, dż, „l’, „r”. W takich sytuacjach należy przynajmniej usprawniać dziecku język i wargi poprzez różnorodne ćwiczenia.

4.Wydłużać fazę wydechową. Należy zwracać uwagę na udział oddychania w wypowiadaniu się dziecka. Jeśli dziecko mówi na wdechu, lub nie starcza mu powietrza do wymówienia zdania a wypowiedź jest nagle przerwana w celu zaczerpnięcia oddechu, oznacza to zbyt krótki wydech.  Można go wydłużyć ćwiczeniami, polegającymi na zabawach oddechowych z wykorzystaniem piórek, świeczek, wacików lub baniek mydlanych.

5.Usprawniać dziecku wargi i język, zwiększać czucie w obrębie aparatu artykulacyjnego. W trakcie zabawy z dzieckiem należy upewniać się, czy potrafi ono powtarzać nasze miny, układ i ruch warg oraz języka, początkowo dość proste później bardziej skomplikowane. Należy sprawdzać, czy dziecko potrafi na przykład: unosić bez problemu przednią część języka do górnego dziąsła (za zębami), wykonywać różne precyzyjne ruchy języka przy otwartych ustach bez udziału żuchwy, oblizywać się, naśladować ruchy warg i języka innych osób, powtarzać określony układ, bądź ruch warg i języka widziany w lustrze, wskazać swym językiem miejsce w jamie ustnej wcześniej przez nas dotknięte, lizać lody i lizaki. Jeżeli dziecko ma z tym kłopoty, to znaczy, że ma mało sprawne wargi i język a także problemy z czuciem określonych ruchów i ułożenia warg i języka. Powyższe problemy mogą spowodować, że dziecko nie będzie wymawiało niektórych głosek w ogóle lub będzie artykułowało głoski nieprawidłowo a mowa jego może okazać się w mniejszym lub większym stopniu niezrozumiała dla innych.

6.Badać słuch fizyczny. Już prawie od pierwszych chwil życia należy zorientować się, czy dziecko słyszy różne dźwięki, czy reaguje na odgłosy z otoczenia i wykonuje jakikolwiek ruch ciała w momencie gdy: klaśniemy, zrzucimy łyżeczkę, podrzemy papier, zaszeleścimy folią, czy słyszy i reaguje w jakikolwiek sposób, gdy do niego mówimy, a wypadku nieco starszych dzieci czy słyszy i rozumie co mówimy, gdy nie widzi naszych ust. Należy być czujnym szczególnie wtedy, gdy dziecko chorowało na zapalenie uszu lub miało aplikowane antybiotyki, które mogły wpłynąć niekorzystnie na słuch. W sytuacjach budzących niepokój ważne jest odbycie wizyty kontrolnej u laryngologa, w celu sprawdzenia drożności przewodów słuchowych. Niekiedy problemy ze słuchem wynikają jedynie z zalegającej w nich woskowiny.

7.Zrezygnować z karmienia dziecka przy pomocy butelki. Z punktu widzenia późniejszej prawidłowej wymowy ważne jest karmienie dziecka piersią do ok. 8 miesiąca życia. Jeżeli z różnych względów jest to niemożliwe, należy korzystać z butelek ze smoczkiem specjalnie profilowanym, o wielu małych otworach (nie jednym dużym). Nie należy także przedłużać karmienia piersią ponad miarę. Jeżeli po drugim roku życia nie zostanie wygaszony odruch ssania, nie pojawią się inne ważne z punktu widzenia jedzenia a później mowy np. odruch żucia.

8.Nie używać smoczków. Smoczek ssany często przez długie miesiące i lata, skutecznie unieruchamia język, który jest przyciskany do dna jamy ustnej, przez co wtórnie staje się niesprawny i w konsekwencji dziecko nieprawidłowo połyka a później także nieprawidłowo mówi. Skutkiem długotrwałego używania smoczka (również ssania palca) może być nieprawidłowa wymowa bardzo wielu głosek a także różnorodne wady zgryzu.

Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wymowy dziecka warto zgłosić się po poradę do logopedy.

logopeda Elwira Trzyszczak

 

 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: