Leśni bracia

leśni bracia „Leśni bracia” – zbiór opowieści dla wszystkich kochających przygody i baśnie. Niesforni bracia mieszkają na skraju puszczy. Jak większość malców ścigają się na rowerach, kąpią w jeziorze, kopią tunele w piasku. Nie wiadomo jednak czy to magia miejsca, czy bogata wyobraźnia chłopców sprawiają, że co jakiś czas spotyka ich dziwna przygoda…

 

W najmniej oczekiwanym momencie na ich drodze pojawia się Leśna Baba, ptasia malarka, grzybowy ludek lub co gorsza Bagienna albo Krogulec. A gdy któryś z mieszkańców lasu znajduje się w opałach, leśni bracia nie wahają się ani chwili, by im pomóc.

Leśni bracia większeDwójka sympatycznych chłopców na pewno zdobędzie serca młodych czytelników.  Bazyli i Marcepan są ze sobą bardzo zżyci, choć w ich relacji nie brak współzawodnictwa – w przezabawny sposób rywalizują nawzajem w wymyślonych przez siebie, często absurdalnych zadaniach; czasem nawet dokuczają sobie i spierają się – jednak równie często stają w swojej obronie. Tworzą zespół, którego żadne przeciwności nie są w stanie rozbić. Jeden zawsze może liczyć na drugiego  – widoczne jest to w każdej z ich ciekawych przygód. Autorka, Weronika Kurosz, mocno podkreśla wartość braterskiej miłości, wzajemnej przyjaźni i pomocy. Dzięki temu opowieść jej jest nie tylko spójna, ale i obfitująca w pozytywne przesłanie dla młodego czytelnika.

Pomysł stworzenia kilkunastu opowieści o niesfornych chłopcach jest bardzo trafiony. Podział na kilkanaście krótkich rozdziałów sprawia, że lektura książki staje się łatwiejszym zadaniem dla tych dzieci, które szybko się nudzą lub mają kłopoty z czytaniem czy słuchaniem dłuższych tekstów. Poza tym taki podział nadaje dynamiki i tempa całej akcji, wprowadza perypetie, które są przez młodych czytelników bardzo lubiane i wręcz pożądane.

Każda z historii rozgrywa się w lesie, w samym sercu pięknej przyrody, która zyskuje w tej książce wymiar baśniowy – wśród drzew, krzewów i jezior pojawiają się niezwykłe postacie , np. Leśna Baba, Grzybowy Król, Pani Jesień czy Wodnik. Leśni bracia, spotykając je na swojej drodze, muszą wykazać się odwagą, bohaterstwem i pomysłowością. I udaje im się to – dzięki czemu mogą być wzorem do naśladowania, i to nie tylko dla chłopców.

Mimo tego, że bohaterami książki są dwaj bracia, opowieści na pewno spodobają się i dziewczynkom. Być może chłopcy bardziej zainteresują się leśnymi perypetiami zuchów (ratowaniem drzew przed zniszczeniem czy starciem z kłusownikami), dziewczynki natomiast – obecnością czarów i baśniowych krain, np. podwodnego świata rusałek czy grzybowego królestwa.  Baśnie są dla wszystkich dzieci – każde z nich znajdzie w nich coś dla siebie, i nie inaczej jest w przypadku „Leśnych braci” – ta pozycja to w istocie baśń z elementami współczesności (chłopcy chodzą do szkoły, jeżdżą na rowerach) mocno jednak zakorzeniona w bajkowym, leśnym świecie, pełnym postaci od dawna znanych dziecięcej wyobraźni.

Ciekawe pomysły i poczynania Bazylego i Marcepana okraszone są dużą dawką humoru – dzieciaki na pewno nie będą nudzić się przy lekturze; wręcz przeciwnie – nieraz uśmieją się do łez. Niezwykłe przygody braci autorka opowiedziała językiem przystępnym i barwnym. Książka napisana jest dużą czcionką i zawiera przepiękne ilustracje, dzięki  czemu przeczytanie jej nie tylko nie sprawia trudności, ale jest wręcz miłym i pasjonującym zajęciem, także dla rodziców, którzy zdecydują się na głośne czytanie. Na kartach tej książki odnajdą oni świat beztroskiego dzieciństwa – pełnego bieganiny, odkrywania tajemnic przyrody, zawierania dziecięcych układów i stawania przed wyzwaniami bez udziału rodziców; świat, który współcześnie nasze dzieci niejednokrotnie mogą poznać tylko z opowieści.

Weronika Kurosz
Leśni bracia
Oprawa: twarda
Ilość stron: 118
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Wydawnictwo Zysk i s-ka

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: