Macierzyństwo w kulturach świata – cz. I

matkakoreanska2Macierzyństwo ma wiele odcieni. Matki, w zależności od tego, w jakiej kulturze i religii same zostały wychowane, posiadają różne zasoby i możliwości, przestrzegają rozmaitych zaleceń, podlegają innym nakazom i zakazom. Najbardziej widoczne różnice zaobserwować można przy porównaniu życia w społeczeństwie uprzemysłowionym z życiem społeczności nadal pozostających bliżej natury.


Matki brzemienne

W każdej kulturze brzemienność jest stanem wyjątkowym. W licznych mitach społeczności pogańskich oraz w wierzeniach Wschodu mocno uwydatnia się rolę kobiecej płodności – świat i ludzie zostali stworzeni przez żeńskie bóstwa lub duchy. Jeszcze przed wojną rdzenni mieszkańcy Wysp Trobriandzkich w Oceanii wierzyli, że przyjście na świat nowego człowieka odbywa się tylko poprzez kobietę, bez jakiegokolwiek udziału mężczyzny. W religiach monoteistycznych – chrześcijaństwie, judaizmie i islamie – nie jest wprawdzie obecny pierwotny byt żeński, jednak podkreśla się powołanie kobiety do rodzicielstwa.

ciaza3

We wszystkich rejonach kuli ziemskiej urodzenie dużej liczby dzieci przez kobietę było gwarantem jej dobrej opinii i wysokiej pozycji społecznej. Do dzisiaj przekonanie takie panuje w krajach Afryki. W pozostałych częściach świata jednak obserwuje się ograniczanie ilości potomstwa – a najistotniejszymi czynnikami warunkującymi to zjawisko są rozwój przemysłu i wpływy cywilizacyjne kultury zachodnioeuropejskiej.

Brzemienność we wszystkich kulturach świata przyjmowana jest z radością, ale i szczególną troską. Od chwili odkrycia ciąży kobieta ma obowiązek staranniejszego dbania o siebie. Powinna spożywać odżywcze potrawy – np. w Indiach dania z dodatkiem masła i miodu; w Brazylii – napój słodowy z tłustym mlekiem i cukrem, w Japonii natomiast – warzywa i chude mięso, ale w takiej ilości, by pod żadnym pozorem nie przytyć zbyt dużo (średnio 8-9 kg). W Europie i Stanach Zjednoczonych zaleca się racjonalne żywienie bez specjalnych ograniczeń i nakazów.

W społecznościach o silnych tradycjach religijnych brzemiennym poleca się również troszczyć o swoje zdrowie duchowe – ciężarna Żydówka szczególnie często powinna brać udział w nabożeństwach i studiować Torę. Muzułmanki noszą na szyi lub nadgarstkach amulety z zapisanymi na nich wersetami Koranu, a wyznawczynie buddyzmu już od 7. tygodnia ciąży nie pracują fizycznie, lecz dbają o relaks, dobre myśli i modlitwę.

Matki rodzące

Dla kobiet żyjących w krajach rozwijających się na terenie Afryki, Azji i Ameryki Południowej ze względu na ograniczony dostęp do opieki medycznej poród nadal jest momentem, w którym stykają się dwa światy – życia i śmierci. Indianki z obu Ameryk, kobiety z niektórych plemion afrykańskich oraz Aborygenki (rdzenna ludność Australii), aby zapewnić sobie pomyślność rozwiązania, przed porodem malują swe ciało w rytualne wzory lub okadzają je z użyciem specjalnych ziół.  

Poród często odbywa się w domu, z towarzyszeniem osób zaufanych, nieprzypadkowych – kobiet z rodziny i przyjaciółek. Mężczyźni raczej nie są dopuszczani do udziału w porodzie. Kobiety Afryki Saharyjskiej natomiast często rodzą na pustyni – w samotności lub z akuszerką. Krzyk świadczyłby o ich słabości, dlatego też w oddaleniu od ludzi mierzą się ze swoim bólem. Podobnie dla mieszkanek Dalekiego Wschodu głośne zachowanie podczas porodu jest niedopuszczalne. Jeśli poród nie odbywa się w szpitalu, kobiety prawie nigdy nie rodzą w pozycji leżącej na plecach, lecz najczęściej w kucki lub na stojąco, podtrzymywane od tyłu za ramiona przez pomocnice.

noworodekprzypiersi2

Dla kobiet w Europie i Ameryce Północnej poród jest najczęściej wydarzeniem medycznym – odbywa się głównie w szpitalu, z zachowaniem określonych procedur. Począwszy od II poł. XVIII w. rodzące w miastach, a potem także i na wsiach, poddawane były coraz to kolejnym rygorom podczas porodu – nie dając czasu naturze, sztucznie wywoływano lub przyspieszano poród, wprowadzono pozycję leżącą na plecach, wygodną dla lekarza (używano nawet strzemion do krępowania rąk i nóg), zakazywano picia i jedzenia, a także podawania noworodka matce w obawie przed zainfekowaniem go. I choć jeszcze dzisiaj w niektórych szpitalach spotkać można podobne podejście, to jednak przybywa zwolenników powrotu do natury – propagują oni porody pozaszpitalne z udziałem wykwalifikowanej położnej, dowolne pozycje do rodzenia, porody w wodzie, ograniczenie leków i zabiegów medycznych oraz zapewnienie 2-godzinnego kontaktu noworodka z matką bezpośrednio po porodzie.

Urodzenie się dziecka to doniosłe wydarzenie w każdej z kultur. Uroczyste przecięcie pępowiny (w Ameryce Południowej przez matkę kobiety, w Europie często przez męża, w Afryce – przez rodzącą lub jej akuszerkę) jest gestem symbolicznym, wyrażającym odrębność matki i dziecka, podobnie jak obrzędy związane z łożyskiem. U Indian południowoamerykańskich i Aborygenów łożysko wieszane jest na drzewie do uschnięcia lub zakopywane w ziemi (zwyczaj znany również w Europie). W tradycji hinduistycznej natomiast spotkać się możemy z czymś zgoła odmiennym – porodem lotosowym, podczas którego w ogóle nie przecina się pępowiny, lecz przetrzymuje ją razem z łożyskiem w naczyniu przy dziecku do czasu samoistnego odpadnięcia pępowiny (ok. 6 tygodni).

W wielu kulturach wierzy się, że to, co usłyszy lub poczuje nowonarodzone dziecko, zdeterminuje jego przyszły los. Podczas hinduskiego rytuału dżatakarmy szepcze się w ucho noworodka specjalną mantrę (powtarzalną modlitwę), a do ust wkłada mu się gałkę z miodu i masła, które symbolizują dostatek. Podobnie czynią muzułmanie, wymawiając imię Allaha i wyznanie wiary oraz podając dziecku roztartego daktyla – po to, aby prowadziło ono bogobojne, dostatnie życie.

Czas trwania połogu w większości kultur świata jest zadziwiająco zbieżny – ok. 6 tygodni. W tym okresie kobieta podlega szczególnej ochronie, a bliscy powinni troszczyć się o jej wzmocnienie.  Masajki w Afryce spożywają napój z mleka i krwi krów lub kóz, Hinduski – gotowany przez kilka godzin kleik z ryżu i kurczaka, a Japonki – odżywczą zupę z karpia. Chinki powinny unikać wody, aby nie wychłodzić swojego ciała i nie stracić pokarmu, Żydówki przeciwnie – muszą dokonać rytualnej kąpieli, gdyż ich tradycja religijna uznaje kobietę po porodzie za nieczystą (mężczyzna nie powinien się do niej zbliżać przez 7 dni, jeśli urodziła syna, a 14 dni, jeśli urodziła córkę).

W większości społeczeństw żyjących bliżej natury obserwuje się większą troskę o położnicę niż w krajach uprzemysłowionych – nie zostaje ona sama z dzieckiem (jak często zdarza się w Europie), lecz przez cały okres połogu w pracach domowych pomaga jej matka, kobiety z rodziny czy przyjaciółki. Położnica zajmuje się prawie wyłącznie karmieniem dziecka. Do dzisiaj praktykuje się to w Meksyku, Indiach, Japonii, krajach arabskich.

Jak karmi się i pielęgnuje dziecko po porodzie w różnych stronach świata? – o tym przeczytasz w następnym artykule już wkrótce na naszym portalu!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: