Międzynarodowy Tydzień Bliskości w Szczecinie

Rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Bliskości, organizowany przez Klub Kangura. W dniach 1-7 października rodzice i ich dzieci będą mieli możliwość skorzystania z ogromnego wyboru warsztatów, wykładów, zajęć sportowych, artystycznych i kreatywnych oraz spotkań, prowadzonych przez lokalne firmy i instytucje. Celem wydarzenia jest promowanie noszenia dzieci w chustach i rodzicielstwa bliskości.

Międzynarodowy Tydzień Bliskości (International Babywearing Week) to pomysł amerykańskiej organizacji „Babywearing International” na propagowanie najstarszego, po własnych ramionach, środka dziecięcego transportu. Organizator edycji zachodniopomorskiej – Pomorze Zachodnie w Chuście – rozszerzył formułę imprezy na promowanie całego spektrum rodzicielstwa bliskości (attachment parenting – filozofia rodzicielska opartą na zasadach teorii przywiązania w psychologii rozwojowej, która mówi, że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną, mającą wpływ na całe jego przyszłe życie.)

Wszystkie zajęcia są nieodpłatne.

TYDZIEŃ BLISKOŚCI 2018

1.10 poniedziałek
11:00-12:00 „Pełzaczki” / wstęp bezpłatny /zapisy
miejsce: Fizjolady, Mickiewicza 10/2 Szczecin
Pełzaczki- o naturalnym wspieraniu rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Zapraszam rodziców z dzieckiem na warsztaty, podczas których uczymy się o rozwoju układu nerwowego i czucia ciała, uczymy się zabaw wspierających naturalny rozwój dziecka oraz znajdujemy odpowiedzi na nurtujące pytania:)
Zapisy poprzez: http://fizjolady.pl/rezerwacje/
Warsztaty poprowadzi Olga Trybel -Fizjoterapeuta, Ratownik Medyczny, Nauczyciel praktycznej nauki zawodów, Matka trójki dzieci, Właściciel FizjoLady.
11:00-12:30 „Czytanki z Wydawnictwem Mamania” / wstęp bezpłatny
miejsce: Kluboksięgarnia FiKa, al. Papieża Jana Pawła II 8, Szczecin
Zapraszamy na spotkanie z Mamanią – wydawnictwem, które powstało z myślą o wszystkich dla których rodzicielstwo to jedna z najważniejszych przygód życia. Na początku przeczytamy razem z dziećmi książkę Cori Doerrfeld „A królik słuchał”, która opowiada o złości, lęku, rozczarowaniu. Następnie o książkach skłaniających do refleksji i wspierających świadome rodzicielstwo opowie Aleksandra Ruszkowska – potrójna mama, od dwóch lat związana z Mamanią.
godzina 11:30 – w siedzibie Macierzanki na Warszewie przy ul.Limby 35/2 zajęcia muzyczne dla dzieci od 6. mc do 1. roku – to spotkanie z muzycznym folklorem dla najmłodszych. Dzieci na zajęciach tupią, klaskają, słuchają i tworzą dźwięki. Zajęcia prowadzi Magdalena Handke – właścicielka „Na raz na dwa” www.naraznadwa.pl obowiązują zapisy pod numerem        600 99 42 10.
2.10 wtorek
11:00-12:30 „Co w mleku siedzi ?” / wstęp bezpłatny
miejsce: Kluboksięgarnia FiKa, al. Papieża Jana Pawła II 8, Szczecin
W czasie spotkania porozmawiamy o tych składnikach, które sprawiają, że nasze mleko jest wyjątkowe. Zapraszamy przyszłe i obecne mamy z dziećmi.
Prowadzenie: Agata Mularczyk: mama trójki dzieci, doradca noszenia dzieci w chustach, edukator okołoporodowy, prezeska Stowarzyszenia Pomorze Zachodnie w Chuście.
11:00-13:00 „Warsztaty chustowe dla początkujących” / wstęp bezpłatny /zapisy
miejsce: Fizjolady, Mickiewicza 10/2 Szczecin
Zapraszam rodziców wraz ze swoimi pociechami (1-6mc) na warsztaty z wiązania „Kieszonki”. Weźcie ze sobą mały kocyk dla maluszka oraz chustę tkaną (jeśli nie macie własnej chusty -nic straconego-będzie można wypożyczyć). Zajęcia są przeznaczone dla dzieci bez przeciwwskazań zdrowotnych.
Zapisy poprzez sms, Asia: 605430063.
Warsztaty poprowadzi Asia Fedorowicz, doradca chustonoszenia oraz mama 4-latki:)
Entuzjastka noszenia dzieci w chustach oraz wychowania dzieci w oparciu o „narzędzia bliskości”. Zdeklarowana „Chustoświrka”:)
11.15-11.45 – Zajęcia pokazowe KanGO Tenisowe Maluszki – Cafe Niebko, ul. Niemierzyńska 18a

KanGO! – Tenisowe Maluszki to zajęcia ogólnorozwojowe inspirowane tenisem ziemnym, rozwijające umiejętności dziecka poprzez sport i zabawę. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 1 roku życia do 5 lat i prowadzone są przy czynnym udziale rodzica przez wykwalifikowanych instruktorów, przy użyciu sprzętu specjalnie zaprojektowanego dla najmłodszych dzieci, aby w bezpieczny i ciekawy sposób wprowadzić je w świat tenisa. Zapisy: szczecin@tenisowe-maluszki.pl, więcej informacji na temat zajęć: www.tenisowe-maluszki.pl

9:30-12.00 w siedzibie Macierzanki na Warszewie przy ul.Limby 35/2 masaż szalem REBOZO – czym jest szal i jak może pomóc kobiecie w ciąży i w trakcie porodu? Zajęcia prowadzi Nina Kwaśniewska – instruktorka szkoły rodzenia. obowiązują zapisy pod numerem 600 99 42 10.
3.10 środa
10:00-11:30 Wprowadzenie do masażu niemowlęcego Shantala / wstęp bezpłatny /zapisy
miejsce: Fizjolady, Mickiewicza 10/2 Szczecin
Zapraszam rodziców z maluszkami od 6 tygodnia do 6 miesiąca na zapoznanie się z techniką masażu Shantala.
Zapisy poprzez sms, Ada: tel. 793160301, shantala.stargard@gmail.com
Warsztaty poprowadzi Ada Stefańska, mama dwóch synków, Instruktor Masażu Shantala oraz Doradca Chustonoszenia.
11.00-11.45 – Sensoplastyka dla dzieci – Cafe Niebko, ul. Niemierzyńska 18a
Zajęcia dla dzieci w każdym wieku, konieczne ubranie na zmianę – dzieci będą bawić się mąką, wodą, olejem kaszą ito. Prowadzi Aneta Malec, certyfikowana trenerka sensoplastyki. Zapisy: cafeniebko@gmail.com
16-16:45 Zajęcia plastyczno-sensoryczne dla dzieci w wieku 3-5 lat / wstęp bezpłatny /zapisy
miejsce: Fizjolady, Mickiewicza 10/2 Szczecin
Zapraszam na zajęcia max 10 osób w wieku 3-5 lat (3/4 letnie dzieci chętnie pod opieką Rodziców). Będziemy aktywizować węch, wzrok i dotyk. Warto na zajęcia wziąć odzież zmienną, bo będziemy się brudzić . Zapisy poprzez sms, Monika: tel. 533 442 074.
Ilość miejsc ograniczona.
17:00-18:00 Daleko i blisko – o podróżowaniu z małym dzieckiem -pokaz zdjęć. / wstęp bezpłatny
miejsce: Fizjolady, Mickiewicza 10/2 Szczecin
Dziecko zmienia sposób podróżowania. Chcąc się o tym przekonać, na przełomie dwóch pierwszych lat życia naszego syna, odwiedziliśmy Cypr, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Kubę i Islandię. Odczuliśmy nową jakość podróżowania, nie zniechęciła nas ona jednak do dalszych poszukiwań końca mapy. O tym, co tak naprawdę zmienia małe dziecko w podróży i jak się do tego przygotować, opowie Agnieszka Sztandera – mama małego Adasia i współautorka bloga www.nakoniecmapy.com
9:30-12.00 w siedzibie Macierzanki na Warszewie przy ul.Limby 35/2  warsztat chustowy – jak zacząć nosić i jaką chustę wybrać? Opowie Nina Kwaśniewska, mama dwójki wychowanej bez głębokiego wózka, doradca noszenia ClauWi® obowiązują zapisy pod numerem 600 99 42 10.
4.10 czwartek
10.00-11.00 – Musical Babies – zajęcia pokazowe z języka angielskiego przeznaczone dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat – Cafe Niebko, ul. Niemierzyńska 18 a
Program Musical Babies łączy w sobie edukację muzyczną, kształcenie językowe oraz usprawniającą zabawę ruchową. Takie połączenie aktywności nie jest przypadkowe. Zgodnie z najnowszą wiedzą neuropsychologiczną dziecko uczy się najefektywniej podczas ruchu i zabawy. Na zajęciach Musical Babies dzieci poznają angielskie słowa i zwroty poprzez piosenki i rymowanki. Przygotowane przez twórców Musical Babies gry i ćwiczenia usprawniają motorykę i koordynację ruchową maluchów.Zapisy: kids@expert-kids.pl lub pod nr te. 600 500 552Więcej informacji o programie i zajęciach: www.expert-kids.pl//oferta/musical-babies
11:00-12:30 Chusto kije. / wstęp bezpłatny
Miejsce: Start spod Cafe Niebko, ul. Niemierzyńska 18 a, Szczecin
Zapraszamy na spacer dla mam z zamotanymi dziećmi. Propagowanie aktywnego trybu życia z bliskością dzieci.
Prowadzenie: Paulina Majcherek- hiper aktywna mama dwóch łobuzów pokazuje, że można z dziećmi nieodkładalnymi uprawiać sport.

16:45-17:15 Bobo Time. Zajęcia muzyczno-ruchowe dla dzieci. / wstęp bezpłatny /zapisy
Miejsce: Siedziba Fundacji Droga Wolna, ul. Piotra Skargi 32, Szczecin
Bobo Time to okazja dla Twojego Dziecka do nawiązywania pierwszych kontaktów rówieśniczych. Dzięki współudziałowi rodziców w zajęciach Dzieci w bezpieczny sposób nawiązują pierwsze znajomości. Jest to okazja do rozbudzania zdolności muzycznych u małych i u dużych, podczas spotkania dużo śpiewamy oraz rytmizujemy dbając o muzyczną różnorodność.
Zapisy poprzez sms :, tel. 662 108 297
17:00-17:40 „Kapu kap” -przedstawienie dla najnajów, czyli dzieci od 1. roku życia / wstęp bezpłatny /zapisy
Miejsce: Teatr Kana, pl. Św. Piotra i Pawła 4/5, Szczecin
„Kapu kap”, oparte na zabawie przedmiotami codziennego użytku, w prosty i zabawny sposób prezentuje zjawisko, jakim jest deszcz.
Zatańczcie z nami w rytm kropel deszczu!
Obowiązują zapisy: glowa.mala.info@gmail.com

17:30-19:30 Spotkanie o Rodzicielstwie Bliskości / wstęp bezpłatny /zapisy
Miejsce: Siedziba Fundacji Droga Wolna, ul. Piotra Skargi 32, Szczecin
Rodzicielstwo bliskości (ang. Attachment Parenting) – określa filozofię rodzicielską opartą na teorii więzi, która zakłada że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną, która ma wpływ na całe jego życie. Podczas spotkania będziemy zgłębiać temat budowania relacji opartej na więzi w różnych aspektach. Ostateczny kształt spotkania zależy od uczestników, każdy bowiem wnosi swoją cząstkę stawiając pytania oraz poszukując treści do rozważenia.
Zapisy poprzez sms :, tel. 662 108 297
Wydarzenia Towarzyszące:
20:15-21:30 Nirvana Breathing Fitness to Music Workshop / wstęp bezpłatny /zapisy
miejsce: Energia Studio, ul. Miodowa 57, Szczecin
Nirvana to wspaniały system, który poprzez serię funkcjonalnych ćwiczeń z zakresu pilates i jogi, nauczy Cię jak prawidłowo oddychać. Rytmiczna, relaksacyjna muzyka połączona z technologią Nirvana i falami theta wpłyną bezpośrednio na ośrodki relaksacyjne w Twoim mózgu dając ukojenie.
W Nirvana Fitness udział brać może każdy bez względu na wiek, płeć czy sprawność fizyczną.
Zabieramy ze sobą: wodę , matę i uśmiech
9:30 – 12:00  – 7 kroków do udanego karmienia piersią – jak sprawić, by dobrze wystartować i co zrobić, jeśli nie wszystko pójdzie gładko. Przygotuje Was promotorka karmienie piersią – Nina Kwaśniewska obowiązują zapisy pod numerem 600 99 42 10.
5.10 piątek
16:30-17:30 „Przygotowanie do porodu” -warsztaty dla kobiet w ciąży. / wstęp bezpłatny /zapisy
miejsce: Fizjolady, Mickiewicza 10/2 Szczecin
Przygotowanie do porodu- są to warsztaty, podczas których dowiemy się jak przygotować swoje mięśnie i oddech do porodu naturalnego oraz do cc, a także o ćwiczeniach w pierwszych tygodniach po porodzie.
Zapisy poprzez: http://fizjolady.pl/rezerwacje/
9:30 – 12:00 – NOSIDŁA – czyli coś dla starszych dzieci i ich rodziców – jakie nosidło wybrać, na co zwrócić uwagę – będzie bardzo warsztatowo – przymierzamy i testujemy.w siedzibie Macierzanki na Warszewie przy ul.Limby 35/2  Zapraszam.obowiązują zapisy pod numerem 600 99 42 10.
 16:20- zajęcia muzyczne dla dzieci od 6. m- c do 1. roku – „Na raz na dwa” – prowadzi Magdalena Handke
17:10 – zajęcia muzyczne dla dzieci 2- 3 latka – „Na raz na dwa” w siedzibie Macierzanki na Warszewie przy ul.Limby 35/2
Ilość miejsc bardzo ograniczona (procujemy kameralnie), obowiązują zapisy pod numerem 600 99 42 10.
6.10 sobota
11:00-14:00 „Finał Tygodnia Bliskości” ze Stowarzyszeniem Pomorze Zachodnie w Chuście / wstęp za plastikowe nakrętki:)
Miejsce: Siedziba Fundacji Droga Wolna, ul. Piotra Skargi 32, Szczecin
Tym razem znów będziemy celebrować Finał Międzynarodowego Tygodnia Bliskości wraz z Wami!
Stworzymy Wielki Wykres Chustowych Przyjaźni -każda osoba biorąca udział w zabawie-wpisze swoje imię na wykresie wraz ze strzałką-prowadzącą do osoby, która jest odpowiedzialna za zarażenie chustowym bakcylem:) Zobaczymy jak dynamicznie stworzy się nasza pajęcza sieć:)
Podczas spotkania będziecie mogli również zobaczyć wystawę laureatki -Marty Miszuk, która zwyciężyła w konkursie „Fotograf Babywearingowy 2018” zorganizowanym przez Ogólnopolską Konferencję Noszenia Dzieci .
Przygotujemy wspólnie pyszny poczęstunek.
Czeka na Was również świetna zabawa wraz z konkursem, w którym są do zdobycia fantastyczne nagrody:) Nie będzie łatwo- ale wierzcie nam- warto wziąć udział!
Uwaga! Warunkiem wstępu na nasz Finał jest przyniesienie plastikowych nakrętek od napojów!!!
Zbieramy je dla Jana Sączka, któremu potrzebna jest intensywna i kosztowna rehabilitacja.
Do zobaczenia!
Organizatorzy i prowadzący to My i Wy! Zapraszamy! Bądźcie z nami i „nieście z nami bliskość”!
Wydarzenia towarzyszące:
10:00-18:00 „Rodzicielstwo bez nagród i kar” -WARSZTATY PŁATNE (150zł) /zapisy
Jak być z dzieckiem w relacjach opartych na zrozumieniu, szacunku, wzajemnej akceptacji i współpracy? Jaka postawa, komunikacja na to wpływa? A co z konsekwencją, zasadami? Pomagają czy przeszkadzają w wychowaniu?
Co zrobić w trudnej sytuacji kiedy już nie wiadomo co zrobić?
Zapraszamy na warsztaty oparte o ideę Porozumienia bez Przemocy, NVC, dedykowane rodzicom i opiekunom dzieci w różnym wieku.
O prowadzącej:
Justyna Dermont – Owsińska, certyfikowana trenerka NVC, coach, wykładowca. Prowadzi wykłady, warsztaty otwarte, szkolenia dla edukacji i firm, sesje indywidualne. Więcej tu :www.justynaowsinska.pl
Koszt: 150 zł.
Pytania i zapisy: infodrogawolna@gmail.com
w tytule: BEZ NAGRÓD I KAR
7.10 niedziela
Wydarzenia towarzyszące:
Miejsce: Siedziba Fundacji Droga Wolna, ul. Piotra Skargi 32, Szczecin
Konsultacje dla rodziców. Zapraszam na spotkanie Rodziców, którzy chcą porozmawiać o swoim Dziecku. Jeśli niepokoi Was jakieś zachowanie Dziecka, czeka Was trudna sytuacja i chcecie się na nią dobrze przygotować (adaptacja do przedszkola, przeprowadzka, wesele, pogrzeb…), szukacie nowych sposobów działania opartych na szacunki i miłości do Dziecka przyjdźcie na indywidualną konsultację porozmawiać. Spojrzymy na Waszą sytuację z innej perspektywy, przyjrzymy się jej i poszukamy zrozumienia. Poszukamy potrzeb Dziecka i Waszych, wspólnie poobserwujemy gdzie jest przestrzeń na ich zaspokojenie. Szczególnie zapraszam Rodziców Dzieci do lat 6. Na konsultację przychodzimy bez Dzieci (wyjątek stanowią niemowlęta).
Zapisy poprzez sms :, tel. 662 108 297

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: