Na dworze książąt pomorskich

Na dworze książąt pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na nowo otwartą wystawę: Na dworze książąt pomorskich – niezwykle interesującą podróż do czasów dynastii Gryfitów.

 

 

Ekspozycja została urządzona w tzw. komnatach księcia Jerzego I dzięki dotacji celowej z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Spuścizna artystyczna książąt pomorskich zachowała się w drobnych fragmentach, rozproszonych po Europie, dając obecnie cząstkowe świadectwo swego poziomu i zasięgu. Dziś ocalałe z wojen dzieła sztuki związane z dynastią Gryfitów, pieczołowicie przechowywane są w polskich i zagranicznych kolekcjach muzealnych. W zamku szczecińskim zachował się niewielki zespół zabytków związanych z książętami pomorskimi: sarkofagi, malowidła renesansowe w wieży więziennej, epitafium Barnima III, dekoracje kamieniarskie. Ponieważ nie zachowało się wyposażenie zamkowe, przy urządzaniu wystawy „Na dworze książąt pomorskich” posiłkowano się wypożyczeniami zabytków z zasobów Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Archiwum Państwowego w Szczecinie, a także w drodze zakupów własnych.

W komnacie audiencyjnej udostępniamy zwiedzającym kronikę „Pomerania„, Thomasa Kantzowa z 1 poł. XVI w., (kronika składa się z 4 ksiąg. Księga I O starożytnej ziemi pomorskiej traktuje o germańskich początkach Pomorza. Księga II O następnych Pomorzanach i Rugijczykach rozpoczyna się początkami niemieckiego osadnictwa i zostaje doprowadzona do 1464, tj. do śmierci księcia szczecińskiego Ottona III. Księga III (podobnie jak IV bez osobnego tytułu) doprowadza narrację do roku 1549. Księga IV w całości ma charakter opisu geograficzno-etnograficznego Pomorza, przedstawiając granice dzielnicy, Morze Bałtyckie, Odrę i zalew, mieszkańców Pomorza, ich wiarę, sposoby walki i uzbrojenie, system władzy, prawo i obyczaje, bogactwa naturalne kraju, polowania, hodowlę, rybołówstwo, by zakończyć rozdziałami poświęconymi poszczególnym ważniejszym miejscowościom w kraju).

Ekspozycję wzbogacają również: 

  • Genealogia książąt pomorskich Johanna Engelbrechta
    (odpis osiemnastowieczny),
    własność Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • Drzewo genealogiczne książąt pomorskich i spowinowaconych z nim rodów, przed 1618 rokiem,
    własność Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • Georgius Major, Opera, Tomus III, Wittenberg, excud. Jo. Lufft, z 1570
     z superekslibrisem książąt pomorskich,
    własność Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
    
Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Komnaty Księcia Jerzego I
Wstęp: 4 zł, ulgowy 3 zł
Kiedy:12-01-2011 – 31-12-2011

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: