Nabór do żeglarskiego programu Energa Sailing Edukacja

Podsumowanie sezonu żeglarskiego

Jak zawiązać „ósemkę”, co to jest grot i czym różni się zwrot na wiatr od zwrotu z wiatrem? To wiedza, którą zdobywać będą uczestnicy drugiej edycji projektu Energa Sailing Edukacja. Do 22 lutego trwa nabór do programu edukacyjnego, popularyzującego żeglarstwo wśród dzieci i młodzieży.


Co to jest projekt Energa Sailing?

Program edukacji żeglarskiej Energa Sailing to kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego, realizowany przy wsparciu Grupy ENERGA. Pierwsza edycja programu rozpoczęła się w 2013 roku. Wzięło w niej udział 700 uczestników z 7 miast, którzy przepłynęli łącznie ponad 36 800 mil morskich i zawiązali 92 000 metrów węzłów żeglarskich. Dla najlepszych uczestników całego cyklu został zorganizowany obóz żeglarski Energa Sailing Camp, na którym 37 sterników miało okazję trenować pod okiem mistrzów. Trzynastu młodych żeglarzy zostało stypendystami programu i otrzymało dofinansowanie na sprzęt oraz programy szkoleniowe.

Celem projektu jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży. Jednym z elementów programu Energa Sailing jest projekt Energa Sailing Edukacja, skierowany do dzieci w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały styczności z żeglarstwem. W tym roku będzie on realizowany na terenie sześciu miast: Olsztyna, Warszawy, Poznania, Krakowa, Szczecina i Gdyni.

W programie Energa Sailing zawarto zarówno treści edukacyjne, jak i elementy sportowe. Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki odpowiedniemu szkoleniu dzieci nauczą się czerpać radość z wysiłku, rozwiną własną  samodyscyplinę oraz poznają szkołę życia – w dobrym tego słowa znaczeniu. Przede wszystkim zaś – przeżyją wspaniałą przygodę.

Zajęcia w ramach projektu Energa Sailing Edukacja zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna zajęć obejmie spotkania, warsztatów i gier terenowych, sprzyjających kształtowaniu pozytywnych postaw oraz nauczających podstaw żeglarstwa. Część praktyczna rozpocznie się w maju i odbywać się będzie na wodzie. Młodzi żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej półkolonii żeglarskiej.

Tegoroczna edycja poszerzona została o dwa kolejne miasta, pilotażowy program szkolenia w windsurfingu dla dzieci w wieku 9-11 lat oraz dodatkowe szkolenie nauczycieli.

Nabór do programu

Nabór prowadzony będzie przez regionalnych koordynatorów projektu w porozumieniu z lokalnym samorządem oraz szkołami. W tym roku rekrutacja przeprowadzana będzie zarówno w szkołach przez nauczycieli, jak i wśród indywidualnyuch ochotników, którzy mogą zgłaszać się do lokalnego koordynatora. Tegoroczna edycja programu przewiduje w każdym regionie uczestnictwo około 100 dziecio w klasie zeglarskiej oraz 50 dzieci w klasie windsurfingu.

Szczegóły naboru

Rekrutacja odbywa się w dwojaki sposób:

1. 50% Uczestników (50 osób w regionie) pochodzi z naboru otwartego polegającego na bezpośrednim zgłoszeniu zainteresowanych do Koordynatora regionalnego.

2. 50% Uczestników (50 osób w regionie) pochodzi z naboru przeprowadzanego przez wybrane w drodze konkursu szkoły podstawowe.

• Podstawą udziału w konkursie jest wysłanie na adres Koordynatora regionalnego do dnia 21 lutego listu motywacyjnego pt: „Dlaczego dzieci z mojej szkoły chcą uprawiać żeglarstwo z Energa Sailing”.

KONTAKT:

Maciej Szafran
Koordynator Programu
Polski Związek Żeglarski 

tel: +48 502 936 430

e-mail: m.szafran@pya.org.pl

Piotr Orlik
Komunikacja projektu ENERGA Sailing

Q&A Communications dla Grupy ENERGA

tel: +48 694 475 304

e-mail: po@qacommunications.com

Więcej informacji, aktualności i zapowiedzi najważniejszych wydarzeń projektu Energa Sailing znaleźć można na stronie  www.edu.energasailing.pl.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: