Nauka kolorów

Nauka kolorów Pewna zaprzyjaźniona nauczycielka, jako anegdotę opowiadała historię dziewczynki, która mając 6 lat pojawiła się w przedszkolu nie potrafiąc rozpoznać żadnego koloru. Rodzice byli tym faktem bardzo zdziwieni, bo wydawało im się, że znajomość kolorów jest czymś bardzo naturalnym. Niestety nic bardziej mylnego.

Zgodnie z literaturą przedmiotu przeciętny trzylatek powinien nazwać i rozpoznać bez problemu 4 podstawowe kolory: czerwony, niebieski, żółty i zielony. Zdolność rozpoznawania kolorów pojawia się już ok. 2 roku życia. Pamiętajmy jednak, iż jest różnica między rozpoznaniem a świadomym nazwaniem koloru. Zdolne dziecko 2,5 letnie może już świadomie nazwać 2-4 kolory.

Naukę rozpoznawania kolorów zaczęłam już z dwulatkiem z dość miernym rezultatem. Pierwsze efekty pojawiły się w wieku 2,5 lat, ale bynajmniej nie były to owe 4 podstawowe kolory tylko: biały, czarny, żółty, czerwony.

Do nauki służyły nam najprostsze zabawki np. zwykłe plastikowe klocki dostępne w każdym sklepie z zabawkami. Dla dziecka dwuletniego takie klocki to świetna zabawka. Po krótkim przeszkoleniu powinno sobie poradzić z budową małej wieży, czyli spięciem ze sobą 3-4 klocków. Zaczęłyśmy od łączenia ze sobą klocków w tych samych kolorach, czyli czerwone z czerwonymi, żółte z żółtymi itp. Oczywiście musimy pamiętać o kilku zasadach pracy z takimi maluchami:

– Z 2-latkiem i 2,5-latkiem prowadzimy raczej monolog niż rozmowę.

– Polecenia muszą być krótkie i zwięzłe np.: „to jest klocek czerwony”, „przypinamy czerwony do czerwonego”.

– Maluch nie potrafi się skupić dłużej na jednym zadaniu, dlatego jedną zabawę powtarzamy do 4 razy, a następnie wzbogacamy ją o dodatkowy element.

Inną formą tej samej zabawy jest wprowadzenie 4 pojemników, do każdego wrzucamy klocki w innym kolorze. Pokazujemy dziecku klocek mówimy, w jakim jest kolorze „to jest klocek niebieski” „wrzucamy go do klocków niebieskich”.

Z 2,5-latkiem, możemy próbować rozpoznawać kolory na spacerze zadając pytania typu:, „W jakim kolorze jest to auto?”, „W jakim kolorze jest ten liść?”. Starajmy się wybierać przedmioty w 4 podstawowych kolorach nie oczekujmy od tak małego dziecka, że będzie rozpoznawać odcienie lub kolor różowy, fioletowy, brązowy. Za każdym razem przy formułowaniu pytania wskazujemy na konkretny przedmiot, czyli ten samochód, ten kwiatek, ten liść.

www.zabawydladzieci.com.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: