Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza wszystkich cyklistów na wystawę „Projekt_Rower”. Zwiedzający zobaczą trzynaście projektów przygotowanych przez studentów Politechniki Koszalińskiej i siedem zabytkowych rowerków z kolekcji muzeum. Studenci Politechniki Koszalińskiej spojrzeli na dziecięcy rowerek oczami twórcy XXI wieku. Pracownia Projektowania Środków Transportu zebrała prace studentów i zorganizowała wystawę Projekt_Rower.
– Eksponaty pokazują jak zmienił się rower na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci – mówi dr Wojciech Feliński z Muzeum Techniki i Komunikacji. – Projekty studentów z Instytutu Wzornictwa są zapowiedzią przyszłości. Modele pokazują czym mogą jeździć przyszłe pokolenia. To prawdziwa podróż w czasie dla każdego cyklisty.
Zabytkowe rowery z kolekcji szczecińskiego muzeum pomogą spojrzeć na jednoślady przyszłości z innej perspektywy. Wystawione zostaną rowerki dziecięce z lat ’50, ’60 i ’70 XX wieku. Najstarszy eksponat jest produkcji niemieckiej i pochodzi z lat ’30.
– Gdyby społeczeństwo nasze z tą samą energią i jednomyślnością, z jakimi uprawia cyklizm, uprawiać zechciało wiedzę i cnotę, stalibyśmy się wkrótce jednym z narodów najwyżej stojących intelektualnie i moralnie. – Tak ocenił cyklistów pisarz i historyk Wiktor Gomulicki. Słowa poety potwierdzają jak popularny był cyklizm w XIX wieku.
– Nauka jazdy zaczyna się już w wieku kilku lat – mówi dr Wojciech Feliński. – Rodzice kupują dziecku rower, którym mały człowiek przeżyje swoje pierwszy przygody. To jest uniwersalny prezent, na komunie i na osiemnastkę. Hasło rower jest ponadczasowe i to nas zainspirowało.
– Prezentowane modele i makiety zostały wykonane przez studentów w modelarni Instytutu Wzornictwa – mówi Przemysław Jan Majchrzak, prowadzący ćwiczenia.
Wystawa czynna będzie do 15 kwietnia.
Cennik biletów
Muzeum Techniki i Komunikacji- Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
ul. Niemierzyńska 18A
muzeumtechniki.eu