Pierwsze wakacje z maluchem

Wypoczynek z małym dzieckiem to nie odpoczynek od dziecka. Można tak go zorganizować, aby stał się prawdziwym relaksem dla wszystkich uczestników. W dobie telefonów komórkowych, pampersów i żywności w słoiczkach do przezwyciężenia pozostaje naprawdę niewiele trudności.

W jakim wieku pierwszy raz?

Na pewno nie z noworodkiem i dzieckiem, które nie skończyło 3 mca życia. Najlepszy czas na pierwsze wakacje to skończone przez malca pół roku, choć bywają odważni rodzice, którzy decydują się na wyjazd z młodszym dzieckiem. Wiele zależy też od samego malucha – niemowlę, które ciężko przeszło okres kolek i jest alergikiem może gorzej znosić trudny podróży i zmiany klimatu.

Polska czy zagranica?

Jeśli wybieramy na wyjazd z dzieckiem poniżej półtora roku i jest to jego pierwszy pobyt w innym klimacie niż domowy – raczej nie nastawiajmy się na radykalne zmiany, wyjazd do Afryki czy nawet Hiszpanii. Małe dziecko o wiele trudniej znosi upały powyżej 30 C niż człowiek dorosły i jego mechanizmy termoregulacji nie są w pełni dojrzałe. Dlatego nie warto pakować się z niemowlęciem w skrajne upały portugalskich czy hiszpańskich plaż. Ale nie oznacza to konieczności zostania w Polsce. Jest wiele miejsc w Europie, gdzie będziemy mieli gwarancję słonecznej pogody, ciepłej wody, a jednocześnie temperatura nie przekroczy 30 C. Inaczej może się zdarzyć, że cały pobyt przesiedzimy w klimatyzowanych pomieszczeniach hotelowych z gorączkującym malcem. Nie wybierajmy też na pobyt z małym dzieckiem zbyt egzotycznych miejsc, miejmy na uwadze przede wszystkim dostęp do wody, prądu i podstawowej opieki medycznej.
Jeśli wybierzemy Polskę – wybierzmy z kolei miejsce, w którym będzie co robić podczas każdej pogody. Małe dziecko dobrze zniesie pobyt w górach, nad jeziorami czy w gospodarstwie agroturystycznym. Jeśli zamierzamy dużo wędrować lub mieszkać w pobliżu lasu, obowiązkowo zaszczepmy dziecko przeciw chorobom roznoszonym przez kleszcze! Wędrować swobodnie możemy już z 4-miesięcznym dzieckiem, tzn. takim które samodzielnie trzyma głowę. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę nosidełek turystycznych dla dzieci od 4 mca życia do 3 lat. Do wypoczynku z takim maluchem szczególnie nadają się gospodarstwa agroturystyczne, gdzie rodzice znajdą miejsce na relaks na przysłowiowej „zielonej trawce”, zaś maluchy mają okazję poznawać ekscytujące zwyczaje zwierząt wiejskich. Z kolei wakacje nad polskim morzem mogą się okazać „niewypałem” jeśli bardzo liczymy na kąpiel w ciepłej wodzie i opalanie na plaży, ale z drugiej strony klimat morski bardzo korzystanie wpływa na drogi oddechowe dzieci, a w przypadku zimna w każdym mieście znajdziemy dużo sposobów na rozrywkę inną niż plażowanie.
Luksusowo czy po najmniejszych kosztach?
I tutaj przyda się zasada złotego środka. W przypadku gdy jedzie z nami jedno dziecko i jest to niemowlę, opłaca się wykupienie wczasów bez żywienia – dziecko będzie miało posiłki ze słoiczków, a my – zwyczajem studenckim – od knajpki do knajpki. Jednak jeśli zabieramy więcej dzieci, w różnym wieku to zdecydowanie lepiej jest mieć wykupioną opcję posiłków. W przypadku starszych dzieci wszystko zależy od zwyczajów Waszej rodziny – może spożywanie obiadów w przydrożnych barach i schroniskach okaże się wielką przygodą dla milusińskich?
Oczywiście w czasie wakacji z dzieckiem musi być zapewniony dostęp do osobnej łazienki oraz lodówki na przechowywanie jedzenia. Male dziecko nie będzie cierpliwie czekało na swoją kolej kąpieli wieczorem, zaś gwałtowna zmiana nawyków żywieniowych może zaowocować rozstrojem żołądka.

Hotel czy wczasy na łonie natury

Jeśli najważniejszy jest dla nas luksus to warto szukać hoteli, które otrzymały odznakę Hotel Przyjazny Matce i Dziecku. Od kilku lat co roku odbywa się konkurs, w ramach którego specjalna kapituła wyłania nowe ośrodki zasługujące na ten zaszczytny tytuł. W ten sposób trafimy do miejsc, gdzie nasze dzieci będą traktowane jak prawdziwe VIP-y! Hotele przyjazne rodzinom z dziećmi mają nie tylko odpowiednie wyposażenie pokoi (łóżeczka z pościelą, dodatkowe koce i poduszki dla dzieci, podgrzewacze butelek, nawilżacze, czajniki do gotowania wody, zabezpieczenia kontaktów, okien i drzwi, przewijaki itp.), łazienek (wanienki, maty antypoślizgowe), restauracji (krzesełka do karmienia), ale także obsługa hotelowa służy chętnie informacją i nie opędza się od maluchów jak od natrętów. Oczywiście na miejscu będzie zarówno plac zabaw na dworze, jak i sala zabaw pod dachem, a wiele placówek oferuje także zorganizowaną opiekę przez wykwalifikowaną opiekunkę.
Są rodziny, które na czas wyjazdów podrzucają dzieci babciom i ciociom, albo odkładają wspólne wakacje na czas, gdy maluchy podrosną. Warto jednak zdobyć się na wysiłek zorganizowania wspólnych wakacji – ten czas na luzie z mamą i tatą to wspaniała inwestycja w całą rodzinę!


 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: