Polsko-niemieckie warsztaty mozaikowe w Swobnicy

chidlrensday01

W pięknym otoczeniu zabytkowego zamku swobnickiego macie okazję zapoznać się z techniką mozaiki i zostawić po sobie trwały ślad w tym urokliwym miejscu. W styczniu i lutym w Swobnicy, w grupie polsko-niemieckiej odbędą się weekendowe warsztaty mozaikowe o temacie przewodnim „Skrzydła motyla”. Uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdu. Niezbędne informacje poniżej.

 

Mozaika zostanie stworzona na ścianie w Szkole Podstawowej w Swobnicy, która powoli staje się wioską tematyczną. Jest to wieś mozaikowa. Za kilka lat wieś będzie znana z kolorowej przestrzeni, a do wioski będą chętnie przybywać turyści.

Uczestnicy warsztatów weekendowych będą mieli za zadanie przygotować koncepcję wykonania mozaiki i później jej zamontowanie. Między dwoma weekendami dzieci będą miały za zadanie wprowadzić dużo swoich pomysłów, inspirując się rozpoczętą przez dorosłych mozaiką. 

Widocznym materialnym efektem warsztatów będzie mozaika wewnątrz budynku szkoły, tworzona przez dzieci i dorosłych. Każdy z nich dołoży swoją część układanki. Układanka i kształt puzzla to formy wyjściowe. Temat inspirujący to SKRZYDŁA MOTYLA – ornament, geometria, motyl dzienny, motyl nocny.

Warsztatom mozaiki towarzyszyć będzie równolegle jako podsumowanie, autorefleksja i kolejna twórcza zabawa – powstawanie książki artystycznej – dziennika działań. Dialogi, rysowane scenki, a także projekty stworzą opowieść o powstawaniu MOZAIKI i towarzyszących temu zdarzeniach, emocjach, wrażeniach.

Warsztaty będą rozwijać się na co najmniej  kilku poziomach:

– Ich efektem będzie nabywanie umiejętności współpracy.
– Wykształcą odpowiedzialność za wspólną pracę, a także odpowiedzialność za pozostawianie po sobie trwałych śladów, jest to związane z tym, że nasza praca jest nie tylko dobrą twórczą zabawą, ale pozostanie obecna jako efekt – w wypadku mozaiki na długie lata.
– Najważniejsze jest zawsze działanie, ale tutaj działanie zaowocuje atrakcyjnym efektem końcowym.
– Wspólna mozaika jest też na pewno ćwiczeniem cierpliwości. Jest to technika wymagająca zaangażowania, dokładności i precyzji, ucząca uważności.
– Jak zawsze przy pracach tworzonych z „kawałków”, które mają wielu autorów, w pewnym stopniu czeka nas niespodzianka i właściwie po zamontowaniu prac na ścianie czeka na nas główna nagroda). Mozaika uczy pracy etapami i daje świadomość, że każdy dodaje swoją część, która w otoczeniu innych, zaczyna tworzyć wspólną całość. Udział każdej osoby ma tutaj znaczenie.
– Ważnym aspektem jest przestrzeganie zaleceń bezpieczeństwa dotyczących materiałów i narzędzi z którymi pracujemy.
– Bardzo istotne jest to, że praca będzie się odbywać w grupie polsko – niemieckiej. Uczestnicy na pewno doświadczą tego, że część porozumienia może odbywać się ponad i poza werbalnym językiem, a kolejną sprawą jest też mimowolne uczenie się języka poprzez przebywanie wśród osób które nim mówią.

NIEZBĘDNE INFORMACJE:
Terminy:
31.01-1.02.2015 (Dorośli, 16 osób)
7-8.02.2015 (Dorośli, 16 osób)
2-6.02.2015 (dla dzieci, wiek 10-12 lat, 16 osób)
Przyjazd: od 9.00 (od 10:00 warsztaty)
Zakończenie: po 17.00
Miejsce: Szkoła Podstawowa w Swobnicy
Zakwaterowanie: pokoje o standardzie schroniska
Wyżywienie: wszystkie posiłki (wegetariańskie jedzenie dostępne po wcześniejszym zgłoszeniu)
Koszty: Uczestnik /uczestniczka ponosi we własnym zakresie koszty dojazdu i powrotu z warsztatów. Nie ma żadnych dodatkowych kosztów.
Regulamin: Uczestniczka/uczestnik musi mieszkać na terenie Euroregionu Pomerania. Czy miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Euroregionu Pomerania, można sprawdzić w internecie na tej mapie: http://www.pomerania.org.pl/site/historia/37

Znajomość języków obcych nie jest wymagana. W warsztatach będzie uczestniczył tłumacz. W ostateczności możliwe jest, aby wziąć udział tylko w jednym z warsztatów (weekend pierwszy lub drugi).

Kontakt:
ANDRZEJ ŁAZOWSKI
tel. 601738038

źródło informacji: http://www.banie.pl/aktualnosci/pokaz/1074_polsko-_niemieckie_warsztaty_-_swobnica-_wioska_mozaikowa

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: