Sztuka na podwórku: zabawa w teatr, cz. II

Zachęcamy Was do podwórkowej zabawy w teatr. Wcielanie się w kogoś zupełnie innego to niezła frajda! Nawet luźne scenki, w których naśladować będziecie np. postaci z bajek, mogą dać sporo radości i wypełnić czas na całe popołudnie. Ale jeśli pragniecie czegoś więcej – wystawcie przedstawienie!

 

Spektakl teatralny na podwórku to będzie coś, w czym pokażecie własną kreatywność, fantazję, umiejętność wcielenia się w rolę! Już same przygotowania do przedstawienia sprawią, że świetnie spędzicie czas i nie będziecie się nudzić!
Wiecie już, że do tego, by wystawić spektakl, potrzebni są aktorzy, scena i tekst. Ochotników do występowania już macie, miejsce na scenę też się znajdzie, ale… skąd wziąć tekst? No cóż – to jest ta najtrudniejsza część przygotowań. Możecie wykorzystać gotowy scenariusz lub pokusić się o stworzenie własnego tekstu.

Wykorzystanie gotowego scenariusza
z pewnością ułatwi Wam przygotowania do przedstawienia. Dzięki niemu zdobędziecie pomysł na spektakl bez specjalnego wysiłku – wymyślania akcji, pisania dialogów, dobierania rekwizytów. Z gotowego scenariusza dowiecie się, co i kiedy powinny mówić osoby występujące w przedstawieniu, jakie rekwizyty posiadać,  a także – jak powinny się zachowywać. Waszym zadaniem jest wcielenie tego pomysłu w życie – tutaj zaczyna się Wasza praca.

W trakcie prób
na pewno okaże się, że nie ma tylko i wyłącznie jednego prawidłowego przepisu na realizację scenariusza. Jedną kwestię zagrać można na kilka, a nawet kilkanaście sposobów. Ile osób, tyle możliwości. Tak, jak w życiu – różnie okazujemy gniew, smutek, radość. Podczas pracy ze scenariuszem zauważycie, że każdy z Was ma swój styl gry aktorskiej. Po kilku próbach będziecie też potrafili powiedzieć, kto najlepiej nadaje się do określonej roli? Kto dobrze czuje się w roli Kopciuszka, a kto woli grać Macochę? Kogo wybrać na odtwórcę głównej roli (kto chce i potrafi?), a kogo lepiej obsadzić w roli pobocznej?
Podczas prób jest czas na to, by zgłaszać swoje uwagi i sugestie, zgłaszać opinie krytyczne, wprowadzać poprawki. Aby jednak w trakcie przygotowań na scenie panował jako taki porządek – wybierzcie spośród siebie osobę, która pełnić będzie funkcję reżysera. Jego zadaniem będzie czuwanie nad całokształtem spektaklu. Reżyser pilnuje, by poszczególni aktorzy wypowiadali swoje kwestie i zachowywali się w określony wcześniej sposób, by scenografia pasowała do charakteru sztuki, by spektakl był spójny i widz nie musiał domyślać się, o co właściwie chodzi. Na reżysera wybierzcie osobę,  która ma zdolności organizacyjne oraz posiada wrażliwość i umiejętność wcielania się w różne role. Ta osoba może być jednocześnie aktorem.

Skąd wziąć gotowy scenariusz?
Z pomocą jak zwykle przyjdzie Wam Internet. Na portalach, służących do przechowywania i udostępniania plików, możecie znaleźć scenariusze przedstawień dla dzieci w różnym wieku i o różnej tematyce. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ogólną hasło „scenariusz dla dzieci”. Ciekawe scenariusze na różne okazje znajdują się też w dziale „Scenariusze” na stronach:
http://www.dorotadankowska.republika.pl/
http://dobrechwile.bloog.pl
Gorąco zachęcamy również do zakupienia książek, w których znajdziecie gotowe pomysły na wystawienie przedstawienia. Warto taką książkę posiadać w domu – przyda się niejeden raz! Poniżej przedstawiamy publikacje, dzięki którym możecie zrealizować podwórkowy spektakl.

W-gore-kurtyna Dorota-DankowskaDorota Dankowska
W górę kurtyna
Wydawnictwo Harmonia
 Książka zawiera 11 scenariuszy przedstawień dla dzieci szkoły podstawowej, od klas najmłodszych po najstarsze. Są to scenariusze na temat m. in. dobrego wychowania, przyjaźni, relacji międzyosobowych, ochrony środowiska, edukacji regionalnej, Unii Europejskiej, świata baśni i bajek.

 

 

scenariusze kuszaAgnieszka Kusza
Scenariusze przedstawień teatralnych dla dzieci
Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP
Dramaty , napisane przez autorkę, przeznaczone są dla najmłodszych dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Opowiadają o marzeniach, które mogą wpływać pozytywnie lub negatywnie i odmieniać świat;  o wyborach i umiejętności sprzeciwienia się grupie, aby czynić dobro; o pokonywaniu smutku i zła; o drodze, jaką należy pokonać, aby osiągnąć szczęście.  Dodatkowo wzbogacają wiedzę dziecka z różnych obszarów tematycznych: astronomii, geografii, mitologii, baśni, legendy.

 

w-krainie-basni-scenariusze-przedstawien-teatralnychUrszula Dmitruk
W krainie baśni. Scenariusze przedstawień teatralnych
Wydawnictwo Res Polona
Książka zawiera 10 scenariuszy. Prawie wszystkie dotyczą znanych dzieciom baśni. Każdy ze scenariuszy zawiera krótki opis realizacji przedstawienia, zawierający sugestie dotyczące dekoracji, strojów, układów choreograficznych oraz liczby występujących osób. Propozycją jest również wykorzystanie utworów muzycznych wybranych w większości z muzyki poważnej, co sprawi, że arcydzieła muzyki klasycznej staną się bliższe dzieciom.

 

Mamy nadzieję, że wśród gotowych scenariuszy znajdziecie coś dla siebie. Jeśli jednak chcecie wymyślić własną sztukę od początku do końca – koniecznie zajrzyjcie do naszego działu Sztuka na podwórku! Podpowiemy Wam, jak napisać własny tekst!