Spotkanie z ilustratorką Iwoną Chmielewską

3 października w Muzeum Narodowym odbędzie sie spotkanie z Iwoną Chmielewską – ilustratorką, autorką książek obrazkowych dla dzieci i dorosłych. Spotkanie będzie się składać z dwóch części: pierwszej prezentującej najnowsze książki i metody pracy Chmielewskiej oraz drugiej w trakcie, której uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć książki obrazowe z prywatnej kolekcji autorki „Pamiętnika Blumki”.

 

W związku z dużym zainteresowaniem twórczością Iwony Chmielewskiej, której wystawę „Myślące książki” prezentowało Muzeum Narodowe, zorganizowano kolejne spotkanie z ilustratorką i autorką książek obrazowych, która w tym roku już po raz drugi zdobyła główną nagrodę w prestiżowym konkursie Bologna Ragazzi Award 2013 za książkę „Eyes/Oczy”.

Iwona Chmielewska tworzy głównie autorskie książki obrazowe „picturebook”. Idea książki obrazowej, w której obraz jest tak samo ważny lub nawet ważniejszy niż tekst, nie jest jeszcze szeroko znana polskiej publiczności. Nie są to ani książki ilustrowane, ani książki z obrazkami, ani też infantylne książeczki dla dzieci. To książki dla odbiorcy bez określonej kategorii wiekowej, których koncepcja artystyczna porusza zarówno dzieci jak i dorosłych. Pomyślane są jako „książki na całe życie”.

Autorka większość swoich picturebooków wydaje w Korei Południowej. Gdy ukazuje się nowa książka Iwony Chmielewskiej, seulskie biblioteki zapełniają tłumy ludzi, którzy znają i podziwiają jej twórczość od lat. To z jej książek dowiedzieli się o starym Toruniu i Mistrzu Mikołaju, o przedwojennej Warszawie i Starym Doktorze, który był zarówno ojcem, jak i matką bezdomnych dzieci. Picturebooki autorki ukazywały się również w Ameryce Łacińskiej, Chinach, na Tajwanie, w Japonii, Portugalii i Niemczech. W Polsce zostały wydane cztery książki: „O wędrowaniu przy zasypianiu” (2006), „Domowe duchy” (2010), „Pamiętnik Blumki” (2011), „Kłopot (2012).

Na spotkaniu uczestnicy dowiedzą się nieco o metodach pracy ilustratorki oraz obejrzą książki obrazkowe przywiezione z całego świata, których nie można dostać w Polsce. Spotkanie będzie mówiło o sile książki obraz(k)owej, o jej ważnych przesłaniach i artystycznych sposobach podejmowania istotnych społecznie tematów. Uczestnicy znajdą również dowody na to, że picturebook łączy pokolenia, że jest tworzony dla ludzi w każdym wieku, będąc jednocześnie medium uniwersalnym i wbrew pozorom bardzo poważnym. Podczas spotkania przewidziane jest miejsce na dyskusję.

Spotkanie odbędzie się  3 października o godz. 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie prz ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: