ZDiTM w Szczecinie przygotował wakacyjną atrakcję dla mieszkańców miasta oraz gości: w każdą niedzielę lipca i sierpnia można zwiedzać Szczecin, jadąc tramwajem turystycznym „0″. Trasa została opracowana tak, żeby można było zobaczyć najciekawsze zabytki i obiekty w mieście.
Wakacyjna, turystyczna linia tramwajowa 0 znów wyruszy w trasę. Pierwszy kurs odbędzie się w urodziny Szczecina – 5 lipca. Historyczne wagony pojawiać się będą na trasie co tydzień w każdą wakacyjną niedzielę. Start spod Dworca Głównego o godz. 14:35 i 15:59.
Trasa tramwaju przebiegać będzie od Dworca Głównego stałą trasą linii 3, czyli: ul. Nową – ul. Dworcową – przez Bramę Portową – al. Niepodległości – al. Wyzwolenia – ul. Niemierzyńską – ul. Arkońską do Lasu Arkońskiego oraz następnie trasą linii 3 do Placu Rodła. Następnie tak jak linia 12 pojedzie na Pomorzany. Z pętli w rejonie al. Powstańców Wielkopolskich i ulic Smolańskiej i ul Budziszyńskiej trasą linii 3 i 6 dojedzie do Dworca Głównego.
Tramwaj zatrzyma się na przystankach: Dworzec Główny, Brama Portowa, Plac Żołnierza Polskiego, Plac Rodła, Kołłątaja, Muzeum Techniki, Las Arkoński. W kierunku przeciwnym obowiązują przystanki: Las Arkoński, Muzeum Techniki, Kołłątaja, Plac Rodła, Plac Grunwaldzki, Plac Szarych Szeregów, Plac Kościuszki, Pomorzany i Dworzec Główny.
Bilety w cenie: 3,50 zł – normalny, 2,50 zł – ulgowy – do nabycia u konduktora w tramwaju.
Zabytki i obiekty warte obejrzenia na trasie:
1. Dworzec kolejowy Szczecin Główny – budynek powstał w 1900 roku, na terenie pięknego ogrodu. Jednakże dworzec istnieje już od 1843 roku, kiedy uruchomiono linię Szczecin – Berlin. Trzy lata później dystans do Poznania pociąg pokonywał w czasie 4 godzin.
2. Pomnik z kotwicą – pierwotnie pomnik wg projektu L. Manzla, odsłonięty w 1898 roku z kobiecą postacią Sediny – apoteozy portowego miasta Szczecina. Zaginął w 1945 roku.
3. Brama Portowa – pozostałość po murach obronnych, otaczających miasto. Zbudowana w latach 1724-1740 wg projektu Gerharda C. van Wallrawe. Na elewacji zachodniej m. in. bóg Odry Viadrus i widok miasta zza Odry.
4. Poczta Główna – neogotycki gmach z bogato zdobioną fasadą, zbudowany w 1905 roku wg projektu Hintze.
5. Gmach Muzeum i Klubu 13 Muz – kompleks gmachów z XVIII wieku, przebudowanych w XIX wieku. Budynki zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Po odbudowie ulokowano w nich Galerię Muzeum Narodowego i klub stowarzyszeń artystycznych „13 Muz”. W nadprożach okien pierwszego piętra sylwetki głów znanych współczesnych szczecinian.
6. Pazim – centrum biurowo-handlowo-hotelowe. Znajdują się w nim biura PŻM, sklepy, banki oraz zakłady usługowe, a hotel Radisson SAS zapewnia swoim gościom komfortowe warunki.
7. Plac Grunwaldzki – plac i zabudowa wokół niego powstały w latach 90-tych XIX stulecia. Zaprojektowany został przez twórcę przebudowy Paryża – G. E. Haussmanna i jest jednym z wielu placów o charakterystycznym gwiaździstym układzie zabudowy. Rozchodzi się z niego osiem ulic, w tym cztery typu bulwarowego, obsadzone drzewami.
8. Aleja Piastów i ulica Jagiellońska – typowa zabudowa miejska z przełomu wieków, z wieloma budynkami w stylu secesyjnym.
9. Aleja Wojska Polskiego – najdłuższa ulica Szczecina (8,3 km). W śródmieściu zabudowana jest kamieniczkami secesyjnymi. Wraz ze zbliżaniem się do jeziora Głębokie, zmienia swój charakter – można zobaczyć dawne wille mieszczańskie z lat 80-tych XIX wieku i początku XX wieku. Obecnie wiele z nich to budynki użyteczności publicznej, jak szkoły czy przychodnie.
10. Pomorzany – typowe osiedle miejskie z lat 70-tych i 80-tych XX wieku.
11. Browar Bosman – założony w połowie XIX wieku, produkował znane w całych Niemczech piwo. Dzisiejszy browar jest godnym jego spadkobiercą.
12. Gazownia – wybudowana w latach 80-tych XIX wieku. Gazu używano wówczas tylko do oświetlania ulic i budynków publicznych, ponieważ był bardzo drogi. Po II wojnie światowej, po 40 latach eksploatacji, zakład został zamknięty.
13. Zajezdnia tramwajowa przy ul. Kolumba – jedna z pierwszych zajezdni tramwajowych, powstała w 1886 roku. W miarę unowocześniania taboru jej znaczenie malało. Obecnie w budynku znajduje się Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości.
Źródło: strona ZDiTM Szczecin