Wojewoda Marcin Zydorowicz stwierdził nieważność kluczowych zapisów uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie opłat za przedszkola. „Uchwała Rady Miasta zawiera wady prawne” – zauważa wojewoda. „Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym byliby pokrzywdzeni, gdyby uchwała w takim kształcie weszła w życie.” Uchylone przez wojewodę zapisy to m.in. te, które mówią o braku możliwości zwrotu opłat za przedszkole z powodu nieobecności dziecka.
Niezgodny z zapisami ustawy o systemie oświaty jest również ustęp, który różnicuje wysokość opłat za godziny pobytu dziecka w przedszkolu poza obowiązkowym dla gminy, bezpłatnym czasem 5 godzin dziennie – dodaje wojewoda Marcin Zydorowicz. – Wysokość opłat poza tymi godzinami powinna być jednakowa.
Rozstrzygnięcie nadzorcze uznaje ten zapis za „pozbawiony podstaw prawnych”:
„Rozwiązanie zastosowane przez organ stanowiący Gminy – Miasto Szczecin – przyjmuje tym samym wymiar swego rodzaju kary za skorzystanie z usług przedszkola poza godzinami objętymi deklaracją rodzica, wywołane spóźnieniem się rodzica z odbiorem dziecka z przedszkola” – czytamy w rozstrzygnięciu .
W rozstrzygnięciu wojewoda zaznacza również, iż Rada Miasta Szczecin nie jest upoważniona do sporządzania w formie uchwały wytycznych dla dyrektorów przedszkoli w zakresie ustalania opłat za posiłki w stołówkach przedszkolnych, zasad ich wnoszenia ani też warunków korzystania z tych posiłków.
– Kolejny błąd popełniony w uchwale dotyczy terminu jej wejścia w życie – wylicza wojewoda Zydorowicz – Akty prawa miejscowego wchodzą w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia ich w dzienniku urzędowym. Gdyby ten zapis nie został uchylony, rodzice musieliby stosować się do opłat narzuconych przez uchwałę jeszcze przed jej opublikowaniem i wejściem w życie, a to jest niezgodne z prawem.
Decyzja wojewody uchyla również wzór umowy cywilno-prawnej, który stanowi załącznik do uchwały Rady Miasta.
– Konstruowanie umów podpisywanych między rodzicem a dyrektorem przedszkola jest kompetencją dyrektora placówki, a nie Rady Miasta – zaznacza wojewoda.
Radzie Miasta przysługuje możliwość zaskarżenia rozstrzygnięcia nadzorczego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie w terminie 30 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia.
Uchwała miała obowiązywać od 1. września. Jej uchylenie sprawia, że Szczecin nie ma żadnego ważnego dokumentu określającego zasady poboru opłat za przedszkola.
Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin