Baby led weaning – naturalne rozszerzanie diety

Twój maluch skończy niedługo pół roku? To oznacza, że niebawem czeka Cię rozszerzanie jego diety. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Niepokojem napawa Cię myśl o codziennym sporządzaniu przecierów, a jednocześnie nie masz ochoty na ciągłe kupowanie gotowych produktów w słoiczkach? Podpowiadamy Ci, jak bezstresowo wprowadzać stałe pokarmy do diety Twojego dziecka.

Zapewne martwisz się nie tylko tym, co Twój malec będzie jadał, ale przede wszystkim o to, jak chętnie i kiedy będzie spożywał posiłki inne niż mleko. Być może obawiasz się, by na początku nie zraził się do jedzenia i nie został „niejadkiem”. Jeśli miewasz powyższe rozterki, zachęcamy Cię do spróbowania naturalnej metody rozszerzania diety, zwanej Baby Led Weaning (w skrócie BLW).

Metoda ta polega na rozszerzaniu diety dziecka z pominięciem etapu papek i karmienia łyżeczką. Zamiast przecierów, podawanych łyżeczką przez osobę dorosłą, maluch spożywa przy pomocy własnych rączek (a potem sztućców) odpowiednio przygotowane kawałki jedzenia. Rodzaj podawanych pokarmów zgodny jest ze schematem rozszerzania diety – różni się jedynie forma ich podania: nie w postaci płynnej lub półpłynnej, lecz stałej (np. zamiast zmiksowanej zupki – kawałki ugotowanych warzyw). Kładąc przed dzieckiem kawałki różnego rodzaju pokarmów, pozwala się na samodzielny wybór tego, co dziecko chciałoby zjeść. W ten sposób daje się mu możliwość poznawania nowych smaków w jego własnym tempie, co sprawia, że maluch nie czuje się przymuszany do jedzenia. BLW zakłada, że posiłek dla dziecka jest przede wszystkim nową, interesującą zabawą smakami i kolorami, i na pewno nie powinien być przedstawiany jako uciążliwa konieczność, odbywająca się wbrew woli karmionego dziecka.
BLW może być stosowane od momentu, gdy maluch potrafi już samodzielnie siedzieć . Jest to warunek konieczny – jeśli jest w stanie utrzymać tułów w pionie, staje się tym samym zdolny do efektywnego, samodzielnego połykania kęsów. Zazwyczaj następuje to ok. 6 miesiąca życia, czyli wtedy, gdy maluch potrafi już prowadzić rękę do buzi. Początek stosowania BLW nie zaowocuje zapewne spożywaniem przez szkraba dużych ilości jedzenia, jednakże z biegiem czasu będzie on sobie radził lepiej.

Jeśli chodzi o dobór pokarmów, stosujemy tę samą zasadę, jak przy karmieniu „tradycyjnym”. Najpierw podajemy warzywa i owoce, następnie jaja, produkty zbożowe, nabiał i mięso. Im mniejsze dziecko, tym łatwiejsze do gryzienia powinny być kawałki. Jako pierwsze produkty polecane są warzywa – ugotowane na parze, miękkie, ale nie rozgotowane, np. dynia, ziemniak, seler, batat, brokuł, kalafior. Kroimy je w takie kawałki, które maluch mógłby wziąć do rączki. Dziecku na tym etapie niepotrzebne są do jedzenia zęby – wystarczy, że będzie rozdrabniało pokarm przy pomocy dziąseł i języka (maluchy stosują tutaj właściwe sobie, najlepsze metody – lizanie, wysysanie, a nstępnie ściskanie i miażdżenie kawałków dziąsłami oraz przeżuwanie). Kasze można podawać ugotowane na gęsto, krojone w kawałki. Dobrym rozwiązaniem są miękkie pulpeciki z kasz, mięsa i warzyw. Poczatkującemu dziecku nie zaleca się podawać kawałków: surowego jabłka (odgryzione kawałki jabłka mają zbyt chropowate brzegi i łatwo się zakrztusić), banana i ugotowanej marchwi (są zbyt śliskie i mogą za szybko wślizgnąć się do gardła).

Przy stosowaniu BLW należy zapewnić dziecku podstawowe zasady bezpieczeństwa – nie karmić go na leżąco czy półleżąco i nie zostawiać samego podczas jedzenia. Na początku mogą zdarzać się dziecku pokasływania i odruchy wymiotne – spowodowane jest to bliższym umiejscowieniem receptorów na języku dziecka. Należy reagować spokojnie i bez paniki, najczęściej maluch sam wypluwa kawałek, którego nie jest w stanie przeżuć.

Metoda BLW oparta jest na założeniu, że dziecko wie najlepiej, co, ile i kiedy chce zjeść. Najlepiej przygotować dla niego to samo, co je pozostała część rodziny (dobra okazja, by zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze!) – maluch wybierze sobie z talerza, to co chce. Pamiętajmy, że w 1. roku życia podstawą diety i tak jest mleko, natomiast inne produkty będą powoli wprowadzane do diety.

Więcej o metodzie dowiesz się na www.babyledweaning.pl oraz w książce G. Rapley BLW. Bobas lubi wybór. Zachęcamy do lektury!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: