Wesołe Podwórka Sztuki: pamiątkowa relacja z wakacji

Ostatni dzień wakacji nadchodzi nieubłaganie. Powoli żegnacie już całodzienną zabawę i letnią przygodę. Mamy nadzieję, że świetnie bawiliście się na swoich Wesołych Podwórkach Sztuki i tegoroczny wypoczynek zapamiętacie na długo! Przygotujcie pamiątkową relację, aby zostało Wam w pamięci jak najwięcej miłych chwil!

 

Mijające lato pełne było twórczej, nieskrępowanej zabawy! W ramach wakacyjnej akcji Wesołe Podwórka Sztuki wspólnie z koleżankami i kolegami dawaliście upust swojej kreatywności – organizowaliście podwórkowy festiwal piosenki, tworzyliście wielkoformatowe malowidła, wystawialiście spektakl teatralny, przygotowywaliście podwórkową wystawę rzeźby, tańczyliście, byliście fotografami, bawiliście się w teatr lalkowy i koncertowaliście ze swoim podwórkowym zespołem muzycznym. Na pewno macie zdjęcia, obrazujące owe działania. Wykorzystajcie je do przygotowania pamiątkowej relacji! Gdy będzie gotowa, obejrzycie ją wspólnie i z rozrzewnieniem wspomnicie minione chwile!

Album
Możecie stworzyć Wielką Kronikę Wakacji, w której umieścicie zdjęcia w kolejności chronologicznej – od wydarzeń z początku wakacji po te najświeższe, z ostatnich dni. Potrzebny Wam będzie do tego odpowiednio duży album. Zachęcamy do kupienia takiego, do którego zdjęcia będzie można wklejać, a nie wkładać do foliowych koszulek – dzięki temu będziecie mogli zostawić sobie dowolnie dużo miejsca na opis zdjęcia, który jest przecież równie ważny.  W opisach możecie umieścić nie tylko informacje podstawowe (kogo przedstawia zdjęcie, w jakiej sytuacji, kiedy zostało zrobione), ale też jakąś śmieszną historię związaną z danym wydarzeniem. Najlepiej, jeśli zdjęcia wraz z opisami będą przez Was własnoręcznie ozdobione! Wskazówki tworzenia pamiątkowego albumu znajdziecie w artykule o scrapbookingu.

Wystawa
Zdjęcia z wakacji nie muszą leżeć w Waszych szufladach! Możecie przygotować z nich wystawę podwórkową, którą obejrzą koledzy, sąsiedzi i rodzina! Niech wszyscy zobaczą, jak świetnie bawiliście się na swoich podwórkach!
Zorganizowanie takiej wystawy nie musi być trudne! Nie trzeba wcale powiększać zdjęć i posiadać mnóstwa miejsca na ekspozycję! Wystarczy, że na tablicy z korka czy deski umieścicie kilkanaście zdjęć z podpisami, w ciekawy sposób przyozdobicie je i powiesicie w widocznym miejscu (w podobny sposób robi się gazetkę szkolną). Do ekspozycji możecie też wykorzystać kartonowe pudła, postawione na postumentach (zrobionych np. z innych pudeł) – na bocznych ścianach pudła umieśćcie po kilka zdjęć, na ścianie górnej postawić możecie rekwizyt związany z tematyką prezentowanych fotografii. Dodatkowe wskazówki zorganizowania wystawy znajdziecie też w naszym artykule o wystawie malarstwa podwórkowego.
Wystawie powinien towarzyszyć wernisaż, czyli uroczyste otwarcie.  Wyznaczcie konkretną datę i godzinę, roześlijcie wieści po okolicy, zaproście rodzinę i przyjaciół, przygotujcie poczęstunek (np. ciasteczka – mogą być kupne). Wybierzcie spośród Was osobę, która dokona otwarcia wystawy (na tę okoliczność może np. wygłosić choćby krótkie przemówienie dotyczące prezentowanych zdjęć). Wernisaż uświetnić mogą występy laureatów podwórkowego festiwalu piosenki czy Waszego zespołu muzycznego. A może wspólnie z sąsiadami i kolegami pobawicie się w jedną z zabaw tanecznych?

Prezentacja multimedialna
Ta forma pamiątkowej relacji ma tę zaletę, że nie zabiera miejsca w szufladzie, a ponadto można skopiować ja w dowolnej ilości egzemplarzy. Przygotowanie prostej wakacyjnej relacji w postaci prezentacji multimedialnej nie nastręczy wam trudności, jeśli znacie podstawy obsługi komputera.  Wystarczy, jeśli w prezentacji połączycie grafikę (zdjęcia) oraz tekst (opisy do zdjęć), choć oczywiście możecie urozmaicić ją poprzez dodanie dźwięku, filmu czy animacji.
Aby stworzyć najprostszą prezentację, potrzebny Wam będzie odpowiedni program komputerowy – jednym z najpopularniejszych, powszechnie używanym przez uczniów, jest PowerPoint, dostępny w pakiecie Microsoft Office. Wystarczy otworzyć program,  w Menu „Projekt” wybrać kolorystykę slajdu, a następnie wypełniać tekstem i zdjęciami kolejne slajdy. Można to zrobić tak, jak w programie Word, korzystając z różnych kolorów i krojów czcionki. Zdjęcia wstawiamy, używając przycisku „Wstaw obraz z pliku”, który jest dostępny na polu slajdu. Rozmiar zdjęcia dopasowujemy do pożądanej wielkości, przeciągając myszką ramkę zdjęcia. Waszą prezentację na pewno urozmaicą efekty specjalne tła, jakie dostępne są w opcjach po kliknięciu na slajd prawym przyciskiem myszy. Oczywiście zawsze należy pamiętać, by zapisać efekty pracy!

Mamy nadzieję, że pokusicie się o przygotowanie pamiątkowej relacji! Niech to lato pozostawi miłe wspomnienia! Oglądając zdjęcia, obrazujące razem spędzone chwile, miejcie w pamięci to, czego doświadczaliście podczas każdej zabawy – radości ze wspólnie spędzonych chwil, przyjemności obcowania ze sztuką (muzyką, teatrem, tańcem, malarstwem), koleżeńskiej pomocy i współpracy. Zostawiamy Was z tymi wspomnieniami, kończąc tym samym wakacyjną akcję Wesołe Podwórka Sztuki!

Z życzeniami pokładów kreatywności, mnóstwa ciekawych pomysłów i i otwartego umysłu na nowy rok szkolny – Redakcja portalu Rozwiń Skrzydła