Gdybym nie pomyliła psów
Gdybym nie zrobiła z taty astronauty
Angelin Angerborn
Il. Magda Chodorowska
Wiek: 6+
To dwie pierwsze książki (z pięciu) o przygodach 9-letniej Tildy, która ma wybujałą fantazję, i przez to wplątuje się w różne skomplikowane sytuacje.
W pierwszej książce, gdyby dziewczynka nie pomyliła psów, nic by się nie wydarzyło. A tymczasem zauroczona kolegą z innej klasy myli małego pieska sąsiadki, którego wyprowadza na spacery z wielkim labradorem. Gdyby nie pomyliła psów, nie ukradziono by jej roweru, nie skręciłaby nogi i nie podarłaby nowych dżinsów… Ale wszystkie te zdarzenia i tak prowadzą do szczęśliwego finału.
W kolejnej części Tilda znów niestety wplątuje się w skomplikowaną historię. Mówi w szkole, ze jej tata jest astronautą (co nie jest prawdą). Co zrobi aby to udowodnić? Przeczytajcie koniecznie. O przygodach Tildy czyta się bardzo szybko. Ciąg zdarzeń następujący po sobie każe przerzucać kartka po kartce, aby sprawdzić co będzie dalej. Jak tym razem Tilda wybrnie z sytuacji? Książki pełne humoru, trzymające w napięciu, poruszają również ważne sprawy dotyczące rodziny.
Matematyka ze sznurka i guzika (NOWOŚĆ)
Kristin Dahl
il. Mati Lep
wiek: 3+
Czy o można napisać ciekawą książkę o matematyce? Oczywiście, ze tak! Przecież matematyka to nie tylko tabliczka mnożenia, trudne wzory i skomplikowane obliczenia. W tej książce znajdziecie wiele pomysłów i zabaw, które sprawią, że wasze dzieci z wielką ochotą zaczną liczyć, mierzyć i ważyć, nauczą się rozpoznawać kształty. Autorka radzi jak pomóc dziecku odkryć matematykę w najprostszych czynnościach – nakrywaniu stołu, układaniu butów, czy zabawek. Matematycznego myślenia najlepiej uczyć przez zabawę i ta książka z pewnością nam w tym pomoże.
O duchu, który się bał (NOWOŚĆ)
Sanna Toringe
il. Cristina Digman
wiek: 3+
Historia niebanalna i przewrotna. Koniecznie przeczytajcie a dowiecie się dlaczego. To historia o duchach, kościotrupach, wampirach i potworach. Tak, tak.. brzmi to dość strasznie, zwłaszcza jak na książkę dla dzieci od lat trzech. Ale nie bójcie się. Możecie ją przeczytać wspólnie z dziećmi i obejrzeć zabawne obrazki. A potem śpijcie spokojnie. Ciekawe komu z Was przyśni się duch bez głowy z tej książeczki? 🙂
Dzień Dziecka w Bullerbyn
Astrid Lindgren
il. Ilon Wikland
wiek: 3+
Szóstka najstarszych dzieci z małej osady postanawia urządzić Dzień Dziecka małej siostrze Ollego. A że w DZIEŃ DZIECKA musi być miło, już od rana wymyślają co raz to inne przyjemności, które nie zawsze wprawiają w zachwyt małą Kerstin. Na szczęście mama dziewczynki uświadamia im co może jej się spodobać. Jak wyglądało świętowanie DNIA DZIECKA na sposób bullerbyński przeczytacie w tej wesołej, pięknie zilustrowanej książeczce.
Książka ucieszy wszystkich miłośników „Dzieci z Bullerbyn”, ponieważ tej historii nie znajdziecie w książce. To zupełnie osobne opowiadanie.
Rok z Linneą (NOWOŚĆ)
Christina Bjork
il. Lena Anderson
wiek: 6+
Linnea mieszka w mieście i uwielbia kwiaty, liście i obserwacje przyrody. Dzięki rozmowom z dwoma starszymi sąsiadami: byłym ogrodnikiem panem Bloomkwistem oraz właścicielem działki, panem Kalle Linnea dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy o otaczającej ją przyrodzie. Książka zawiera zbiór porad i pomysłów na cały rok. Miesiąc po miesiącu Linnea opowiada czym się zajmuje. W styczniu przypomina o dokarmianiu ptaków i mówi co lubią jeść. W lutym przesadza kwiaty a w marcu szuka wiosny. W czerwcu pokaże dzieciom jak upleść wianek a we wrześniu obejrzą jej mały leksykon drzew liściastych. Jak zrobić jesienną koronę z liści? Dlaczego liście żółkną? Jak zrobić sok z czarnego bzu? Pomysły na zrobienie zielnika, sekretarzyka z pudełek i świątecznych prezentów… ta książka jest pełna informacji i ciekawostek. Spodoba się zapewne wszystkim CIEKAWYM ŚWIATA ODKRYWCOM.
Jak mama została Indianką
Ulf Stark
il. Mati Lepp
wiek: 3+
Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i jakaś cząstka tego DZIECKA pozostała w nas do dziś. Bardzo ważne jest to, aby o tym nie zapomnieć i podarować od czasu do czasu to DZIECKO W SOBIE naszym ..własnym dzieciom. 🙂
Wspaniała, mądra i ciepła książka opowiada o małym Ulfie, który pewnego dnia jako Indianin Mała Cicha Stopa uwalnia swą mamę od smażenia kotletów i razem wybierają się na „dziką prerię”. Spędzają ze sobą wspaniałe chwile a mały Ulf odkrywa w swojej mamie kogoś zupełnie nowego…
„Tego popołudnia mama skakała do wody z Wysokiej Skały w kremowych majtkach i z rozpuszczonymi włosami. Nigdy wcześniej nie widziałem jej takiej.
– Nie jesteś taka jak zawsze – powiedziałem.
– Nie – odparła. – Teraz jestem znowu Piękną Rybą.
– Jaką piękną rybą? – zdziwiłem się.
– To było moje indiańskie imię, kiedy byłam mała.”
Polecam wszystkim zapracowanym mamom (tatusiom też) do wspólnego czytania z dziećmi tę mądrą a zarazem zabawną opowieść.
„Ucieczka Pippi”
Astrid Lindgren
zdjęcia: Bo- Erik Gyberg
wiek: 3+
Dla tych wszystkich zmartwionych, którzy przeczytali już wszystkie przygody tej zwariowanej i dzielnej dziewczynki, i nie liczyli na kolejne, mamy dobrą wiadomość!
W styczniu tego roku, dzięki Wydawnictwu ZAKAMARKI, które wydaje szwedzką literaturę dla dzieci, ukazała się nowa książka o Pippi.
Tym razem historia o tym jak Tommy i Annika postanawiają uciec z domu. Towarzystwa dotrzymuje im Pippi, przy której nie może stać im się nic złego.
Najpierw konno, potem na piechotę wędrują przed siebie, sypiają w opuszczonych domach i stodołach, po drodze spotyka ich mnóstwo przygód ale na końcu oczywiście cali i zdrowi wracają do domu.
Tą książką z pewnością zainteresują się nie tylko dzieci ale również ich rodziców, którzy w dzieciństwie w niedzielne poranki z wielką radością oglądali serial ze wspaniałą Inger Nilsson w roli głównej. Dlaczego? A to dlatego, że książka ta została napisana na podstawie scenariusza filmowego z lat 70 -tych i zawiera wiele kolorowych zdjęć z planu. Drodzy Rodzice – ta książka to powrót do dzieciństwa, zapewniam Was 🙂 i szczerze polecam!
(MW)