Zmiany w oświacie

Łączenie w zespoły niektórych placówek oświatowych, szukanie oszczędności przede wszystkim w utrzymaniu infrastruktury szkolnej, a nie w kosztach osobowych, to główne założenia proponowanych zmian w szczecińskiej oświacie.

Utrzymanie wysokiej jakości nauczania, jest priorytetem dla nas wszystkich.  – mówił podczas konferencji Krzysztof Soska zastępca prezydenta Szczecina – Niestety pojawiają się zagrożenia, które mogą blokować nasz cel,  mniej środków finansowych w budżecie i niż demograficzny. Dlatego też proponujemy pewne zmiany – dodaje Soska.

Budżet na rok 2012 zabezpiecza niezbędne potrzeby szczecińskiej oświaty.
Jednak w związku z pojawiającymi się dodatkowymi kosztami, m.in. takimi jak wzrost o 2% stawki na ubezpieczenie rentowe, wzrost od 1 września 2012 r. o 3,8% wynagrodzeń dla nauczycieli, wypłata 550 tys. zł dla pracowników niebędących nauczycielami, (w związku z zawartym porozumieniem mającym na celu ugodowe załatwienie sporów pomiędzy pracownikami administracji i obsługi a ich pracodawcami), czy też zwrot opłat za przedszkole, powoduje że może w budżecie oświaty zabraknąć ok. 25 mln zł.

Do tego należy wziąć pod uwagę niż demograficzny, przez który z roku na rok w systemie jest mniej dzieci. Na przestrzeni lat 1998 -2008 ubyło ok 33 tys. uczniów.

Proponowane zmiany
Na bazie ok. 60 przedszkoli publicznych, mają powstać 4 przedszkola składające się z 12-15 filii. Trzy jednostki mają działać na lewobrzeżu, a jedna po prawej stronie Odry. Co do zasady, dla dzieci i rodziców, funkcjonowanie przedszkoli nie ulegnie zmianie.

Szkoła Podstawowa nr 54 przy ul. Obrońców Stalingradu, ma zostać przeniesiona i połączona ze Szkołą Podstawową nr 64 przy ul. Rayskiego 64. Zmiana polega włączeniu uczniów i nauczyciel SP 64 w strukturę organizacyjną SP 54, z siedzibą przy ul. Rayskiego.

Gimnazjum nr 3 przy ul. Malczewskiego zostanie przeniesione i połączone z Gimnazjum nr 8 przy ul. Dubois. G 8 zostanie włączone w strukturę organizacyjną G 3. Siedziba szkoły będzie w budynku przy ul. Dubois.

Szkoły SP nr 12 oraz G nr 15 znajdujące się w jednej siedzibie przy ul. Floriana Szarego zostaną połączone w zespół szkół.

Nowy zespół szkół ogólnokształcących powstanie także przy ul. Małkowskiego, poprzez połączenie Gimnazjum nr 26 i VIII Liceum Ogólnokształcącego. Liceum, dotychczasowej lokalizacji przy ul. Królowej Jadwigi, zostanie przeniesione w nowe miejsce.  

Nowo utworzone Technikum Komunikacji i Energetyki z siedzibą przy ul. Kusocińskiego powstanie na bazie połączenia Zespołu Szkół nr 4 oraz Zespołu Szkół Łączności przy ul. Ku Słońcu.

Nową jednostką ma być również Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej z siedzibą przy ul. Hożej. Centrum powstanie po przez połączenie w jeden zespół Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji z Zespołem Szkół Technicznych i Morskich przy ul. Willowej.

Pragnę jednak zapewnić, iż szukamy oszczędności przede wszystkim w utrzymaniu infrastruktury szkolnej, a nie w kosztach osobowych. Proponowane zmiany są prezentowane i konsultowane ze środowiskiem – powiedział Krzysztof Soska – Wraz z przedstawicielami Wydziału Oświaty odbyłem szereg spotkań m.in. z dyrektorami, których dotyczą zmiany, z dyrektorami tworzącymi Zespół Doradczy przy Prezydencie Szczecina , spotkaliśmy się także z poszczególnymi klubami w Radzie Miasta. Przed nami kolejne konsultacje.

Proponowane zmiany w formie uchwał będą procedowane na lutowej sesji Rady Miasta.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: