Zamkowe propozycje kulturalne

LOGO_ZAMEK_male

W Szczecinie nie można się nudzić! Jeśli jeszcze nie odwiedziliście z dziećmi Zamku Książąt Pomorskich to polecamy spacer w to miejsce.


Koniecznie zajrzyjcie do muzeum zamkowego, gdzie można obejrzeć Sarkofagi książęce.

„W 1946 podczas zabawy w ruinach zamku w miejscu obecnej sali ks. Bogusława kilku chłopców niespodziewanie natknęło się na kryptę Gryfitów. W środku odnaleziono prawdziwy skarb – 14 cynowych sarkofagów. Tylko 6 najlepiej zachowanych poddano konserwacji i częściowej rekonstrukcji oraz przeniesiono je do nowo utworzonego Muzeum Zamkowego. Sarkofagi mają formę skrzyni, tzw. „cassone”. Warto im przyjrzeć się bliżej, ponieważ stanowią arcydzieło sztuki konwisarskiej. Myli się ten, kto myśli że ciała książąt spoczywały bezpośrednio w sarkofagu. Wewnątrz znajdowały się trumna dębowa, w tej z kolei jeszcze jedna – lipowa. Wieko przedstawiało scenę Ukrzyżowania lub krucyfiks. Pod nią wygrawerowana była dewiza życiowa księcia, który był jednocześnie biskupem tytularnym Pomorza. Poniżej napisy epitafijne z tytulaturą zmarłego, latami życia, datą i godziną śmierci oraz miejscem śmierci.
Szczątki książąt dopiero w 1995 r. uroczyście pochowano w archikatedrze szczecińskiej. Zaś odnalezione w krypcie klejnoty oraz fragmenty ubiorów eksponowane są Muzeum Narodowym. W 2010 r. Muzeum Zamkowe przeszło remont. Wmontowano ekran podłogowy ze zdjęciami oryginalnej krypty oraz ustawiono ekran holograficzny, na którym emitowany jest film o pochówku Gryfitów. „

 


Wieża Dzwonów
Wieża czynna będzie w lipcowe soboty do godz. 23.00.
Wieża Dzwonów zamku wyposażona jest w lunetę przybliżającą obiekty widziane z platformy widokowej. Luneta przyjmuje monety 1, 2 i 5 zł, co odpowiednio przekłada się na czas uruchomienia lunety. Wchodząc na wieżę można zapoznać się z wahadłem Foucaulta – eksperymentem udowadniającym obrotowy ruch Ziemi. Wahadło zostało zainstalowane przez Dom Eksperymentów „Eureka” Uniwersytetu Szczecińskiego.

Krypta
W okresie wakacyjnym w podziemiach skrzydła północnego zamku można zobaczyć dawną książęcą kryptę. Jest to najstarsza zachowana XIV-wieczna część zamku, miejsce odbywających się spektakli zamkowego Teatru Krypta. Wstęp bezpłatny, wejście B i D.


Puzzle dla najmłodszych

W Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej istnieje możliwość nieodpłatnego wypożyczenia zamkowych puzzli –dużego formatu. Puzzle można układać na małej scenie małego dziedzińca.

Oprowadzanie dla najmłodszych z zamkowym przewodnikiem.
2, 7, 9, 14, 16, 21, 23, 28, 30. 07. 2010 (środy, piątki), godz. 11.00
oraz
17, 24, 31. 07. 2010 (soboty), godz. 12.00

Zbiórka przed CIKiT (wejście I), wstęp wolny.
Czas oprowadzania 45 min.

Na Zamkowym dziedzińcu i w jego wnętrzach odbywają się również różne warsztaty  i spektakle plenerowe  o czym możecie przeczytać tutaj.

   

 


UWAGA KONKURS!
Który książę posiadał dewizę: Wspomóż mnie, mój Boże.

Odpowiedź znajduje się m. in. w opisie sarkofagu w Muzeum Zamkowym.

Odpowiedzi prosimy wysyłać do 14 lipca br. na adres: cikit@zamek.szczecin.pl wpisując w tytule maila „Konkurs z sarkofagami” lub dostarczyć osobiście (nie telefonicznie) do Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Zamku Książąt Pomorskich (wejście I, codziennie w godz. 10.00-18.00). Wśród osób, które wezmą udział w konkursie i prawidłowo odpowiedzą na pytanie rozlosujemy 10 zamkowych upominków. Zwycięzców powiadomimy! Powodzenia!

źródło:  www.zamek.szczecin.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: