Tegoroczne rodzinne wakacje spędziliśmy w niezwykle atrakcyjnym turystycznie regionie naszego kraju- Beskidzie Śląskim. Jest to wyjątkowe miejsce nie tylko dla miłośników górskich wędrówek, na których czekają liczne szlaki piesze i szczyty, jak m. in. Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Barania Góra (1220 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.) czy Równica (884 m n.p.m.), ale również dla osób uwielbiających podziwiać piękne krajobrazy, obcować z naturą, a także interesujących się regionalnym folklorem. Nie brak tu oczywiście atrakcji dla dzieci.
Gdzie warto być, co warto zobaczyć
Leśny Park Niespodzianek (Ustroń)
To niezwykłe miejsce dające możliwość obcowania z naturą, bowiem w tym nietypowym ogrodzie zoologicznym można nie tylko oglądać, ale też głaskać i karmić dzikie zwierzęta. Pobyt w Parku należy sobie zaplanować na co najmniej kilka godzin- oprócz możliwości przebywania blisko zwierząt, najmłodszych z pewnością ucieszy rozległy plac zabaw oraz Aleja Bajkowa z 11 ruchomymi ekspozycjami popularnych bajek, m. in. Kot w butach, Czerwony Kapturek, Kopciuszek.
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: http://www.lesnypark.pl/
Kolej linowa CZANTORIA (Ustroń)
Górna stacja kolei nie wiedzie co prawda na sam szczyt Czantorii Wielkiej (995 m n.p.m.), ale na Polanę Stokłosicy (851 m n.p.m.), z której roztacza się niezwykle malownicza górska panorama. Z polany na szczyt prowadzi niezbyt trudna droga, której pokonanie zajmuje ok. 40 min. Już sama przejażdżka wyciągiem krzesełkowym (siedziska czteroosobowe) będzie dla dzieci nie lada atrakcją, a na polanie dodatkowo czeka na nie plac zabaw, letni tor saneczkowy oraz sokolarnia, w której z bliska można przyjrzeć się sokołom wędrownym ,myszołowom, sowom oraz orłowi bielikowi.
Z kolei na Polance pod Czantorią (http://polankapodczantoria.pl), znajdującej się przy dolnej stacji kolei linowej najmłodsi i nie tylko mogą skorzystać z toru pontonowego (summertubing), poturlać się w dół w kuli sferycznej oraz „zdobyć” 7-metrową ścianę wspinaczkową.
http://czantoria.net/
Pętla Cieńkowska (Wisła)
Nowopowstała atrakcja, więc jeszcze niezbyt oblegana przez turystów, umożliwiająca interesujący spacer oraz podziwianie malowniczych widoków w rejonach Wisły. Jest to ścieżka spacerowa, łącząca kolej linową Cieńków ze skocznią im. Adama Małysza. Aby ją pokonać należy wjechać wyciągiem krzesełkowym na Cieńków Niżni, upajać się niesamowitym widokiem z tego miejsca, następnie przejść ok. 1,5 km malowniczą leśną ścieżką po grzbiecie Cieńkowa do skoczni im. Adama Małysza (K-120).
Tam koniecznie wejść na wieżę startową, z której rozciąga się widok na rozbieg i zeskok skoczni, zjechać wyciągiem w dół i przespacerować się ścieżką biegnącą wzdłuż niezwykle urokliwego potoku Malinka (który po połączeniu z Wisełką daje początek rzece Wiśle) do dolnej stacji kolejki linowej Cieńków.
Czekoladowa Figura Adama Małysza (Wisła)
Oczywiście każdy kibic skoków narciarskich, i mały i duży, z pewnością będzie chciał zobaczyć figurę najsłynniejszego mieszkańca Wisły, wykonaną z białej czekolady, mieszczącą się holu Domu Zdrojowego przy placu B. Hoffa 3.
Bajeczna Ciuchcia (Wisła)
Podróż ciuchcią na kołach po Wiśle i okolicach będzie nie ladą atrakcją dla całej rodziny. Ciuchcia odjeżdża z deptaku w centrum miasta.
Zapora na Jeziorze Czerniańskim
Tama o wysokości 37 m i długości 280 m służy mieszkańcom i turystom jako miejsce spacerowe, nieopodal znajduje się wart zobaczenia Zamek Prezydenta RP- do dziś pełniący oficjalnie funkcję rezydencji Prezydenta (http://www.zamek.wisla.pl)
Dream Park (Ochaby Wielkie)
Otwarty w sierpniu tego roku, park rozrywkowo-edukacyjny, gwarantujący niezapomnianą zabawę dla całej rodziny, http://www.dream-park.pl. W skład kompleksu wchodzą:
– park dinozaurów- większość stworzeń porusza się i wydaje dźwięki;
– park miniatur- umożliwia obejrzenie w jednym miejscu najwspanialszych i najbardziej znanych budowli z całego świata, np. Wieża Eiffla, piramidy egipskie czy nowojorski Manhattan;
– park linowy- jedna trasa dla najmłodszych i dwie (o różnym stopniu trudności) dla dorosłych;
– kino 6D i Oceanarium Prehistoryczne;
– duży, bezpieczny plac zabaw dla dzieci;
– liczne dmuchańce do skakania i zjeżdżania.
W okolicy znajdziecie również wiele innych parków rozrywki, w tym słynne w całym kraju parki w Inwałdzie (http://www.dinolandia.eu/) i Zatorze (http://www.dinozatorland.pl).
Noclegi, czyli gdzie warto się zatrzymać
Wisła posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Podczas planowania wyjazdu skrupulatnie przeglądałam liczne oferty, głównie pod kątem warunków atrakcyjnych dla dzieci. Osobiście mogę polecić hotel Stok (http://www.hotelstok.pl/)- malowniczo położony w dolinie Jawornik, z cudownymi widokami na otaczające go góry.
Hotel posiada pokój zabaw dla dzieci, suchy basen z piłkami, basen ze zjeżdżalnią i jeżykiem wodnym, basen letni w ogrodzie, plac zabaw. W okresie wakacji, ferii oraz „długich weekendów” w hotelu organizowane są codzienne animacje dla dzieci oraz mini-disco.
Wiele pozytywnych opinii otrzymały również:
– hotel Gołębiewski- posiada Klub dla Dzieci oraz własny Park Wodny Tropikana (http://www.golebiewski.pl/wisla)
– pensjonat Maria i Natasza- gospodarstwo agroturystyczne położone w dzielnicy Wisła-Gościejów. W ogromnym ogrodzie znajduje się plac zabaw dla dzieci z trampoliną, piaskownicą, basenikiem letnim oraz boiska do siatkówki i piłki nożnej (http://mariainatasza.pl/).
– pensjonat Kamratówka- gospodarstwo agroturystyczne, zapewniające doskonały wypoczynek całym rodzinom. Atrakcje dla dzieci to: duży plac zabaw ze ścianą wspinaczkową, gokarty, a w okresie wakacyjnym raz w tygodniu- animacje (http://www.kamratowka.pl).
– ośrodek Karina- posiada dwa place zabaw, kącik zabaw, basenik letni (http://noclegiwisla.eu).
Na oficjalnej stronie internetowej miasta Wisła można przeczytać takie oto zdanie: „Kto do Wisły raz przyjedzie, z pewnością jeszcze tu wróci!”. Mogę to potwierdzić- wrócę tam na pewno, być może już zimą 🙂
E. K.-G.