Rodzinne wakacje na jachcie

bosfor rejsy2Dobrze zorganizowany rejs wakacyjny z udziałem dzieci łączy w sobie aktywny wypoczynek i niezapomnianą żeglarską przygodę. Pomaga wzmacniać więzi między członkami rodziny oraz zapewnia fantastyczne doznania. To również niepowtarzalna okazja, by zobaczyć atrakcje niedostępne z lądu. Dlaczego warto zabrać na pokład jachtu swoje pociechy?

Wakacyjny rejs jachtem to bardzo ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Żeglowanie dostarcza wiele przyjemności, pozwala oderwać się od codziennych trosk i obowiązków, umożliwia poznanie nowych miejsc, ponadto dostarcza ciekawych wrażeń. Podczas rejsu można spędzać czas aktywnie lub spokojnie delektować się malowniczymi krajobrazami.

Rodzinne żeglowanie ma wiele zalet

Przede wszystkim wzmacnia więzi między członkami rodziny, pomaga budować wspólne doświadczenia i wspomnienia, umożliwia dziecku właściwe spożytkowanie energii, u starszych neutralizuje stresy i przeciążenia psychiczne. Wspólne żeglowanie pomaga także w wychowaniu
i kształtowaniu osobowości, rozwija wyobraźnię i chęć poznania świata u maluchów. Ponadto dzieci przyzwyczają się do aktywnego spędzania czasu, ucząc się dobrych nawyków już od najmłodszych lat.

Dlaczego właśnie Chorwacja?

Chorwackie wybrzeże to istny raj do żeglowania z dziećmi. Sezon na rejsy rodzinne rozpoczyna się już maju i trwa do końca września. Różnorodność krajobrazu, łagodne wiatry, sprzyjająca pogoda,  ciepłe i czyste morze, a oprócz tego urozmaicone, pełne zatok i wysepek wybrzeże – to tylko kilka z argumentów przemawiających za żeglowaniem w Chorwacji. Tutaj każda z wysp jest inna i na swój sposób fascynująca, ponieważ ma swoją historię. Różnorodność terenu oferuje nieograniczone możliwości wypoczynku. W Chorwacji znajdą dla siebie miejsce miłośnicy dalekich wyspiarskich wiosek, a także osoby pragnące poczuć energetyczny klimat nowoczesnych portów. Podczas rejsu dzieci spotkają nietypowe stworzenia morskie. Mają okazję wędkować i przyrządzić to, co zostało wcześniej złowione. Do tego w prawie każdym porcie korzystać można z licznych atrakcji dodatkowych, takich jak surfing, narty wodne czy nurkowanie.

bosfor4

Odpoczynek od cywilizacji

Mimo, że z roku na rok przybywa miłośników rodzinnego żeglowania w Chorwacji, rejs jachtem umożliwia spokojny odpoczynek z dala od cywilizacji i natłoku turystów. Rozbudowana linia brzegowa zapewnia bezpieczny i atrakcyjny rejs, ale też możliwość relaksu na morzu, któremu towarzyszy otwarta przestrzeń, wiatr w żaglach i morska bryza.

Zabytki kulturalne i przyrodnicze

Kolejnym atutem żeglowania w Chorwacji jest możliwość zwiedzenia bardzo różnych zakątków. Podczas żadnej innej podróży lądem nie da się zobaczyć aż tylu pięknych zabytków pochodzących
z różnych okresów, poczynając od czasów rzymskich. Piękno zabytków potwierdza wpisanie ich na listę UNESCO, na której znajdują się pojedyncze budowle, jak i całe miasta np. Dubrownik czy Trogir. Prócz zabytków kulturalnych, Chorwację charakteryzuje wiele obiektów przyrodniczych i krajobrazowych. Właśnie tutaj znajduje się aż osiem parków narodowych, z czego cztery w rejonie nadmorskim (Brijuni, Kornaty, Krka i Mljet).

bosfor5

Wysoki standard portów

Duża część marin w Chorwacji została zbudowana w ciągu ostatnich trzydziestu lat.
Są one bardzo dobrze wyposażone i świetnie zlokalizowane. Większość portów charakteryzuje wysoki standard, dlatego idealnie nadają się do żeglowania z dziećmi. Cechuje je wysoki poziom bezpieczeństwa nawet w czasie niepogody. Większość z nich oferuje zaplecze sanitarne o wysokim standardzie, a także liczne atrakcje dla dzieci, takie jak parki rozrywki, ogrody zoologiczne, centra edukacyjno-badawcze czy muzea.

Przyjaźnie nastawieni mieszkańcy

Wielką zaletą pływania jachtem w Chorwacji jest możliwość cumowania w różnych portach, w których nierzadko obcujemy z miejscową ludnością. Chorwaci są niezwykle życzliwi i bardzo przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców, szczególnie Polaków. Ze względu na swoje usposobienie chętnie podejmują rozmowy na temat kraju, jego historii, zabytków czy kultury. Nie unikają również opowieści na temat życia i rodziny.

bosforrejsy3

Trasa rejsu ma wielkie znaczenie

Przy planowaniu trasy należy wziąć pod uwagę najmłodszych uczestników rejsu. Im dzieci młodsze, tym przeloty między poszczególnymi wyspami powinny być krótsze. Pamiętajmy, że dzieci są bardzo ruchliwe, do tego szybko się nudzą. Dziennie żeglowanie nie powinno  przekraczać więc 4-5 godzin. Weźmy też pod uwagę nie tylko odległość między poszczególnymi wyspami, ale i ich malowniczość.  Im ciekawsze widoki, tym lepiej. W czasie trwania rejsu warto również zadbać
o atrakcje dla najmłodszych. Jeśli dziecko jest na tyle duże i może uczestniczyć w pracach pokładowych, powinniśmy dać mu taką możliwość. Wielkie znaczenie mają również miejsca wybierane na postój, dlatego nie zostawiajmy tej kwestii przypadkowi. Dobrze, by mariny nadawały się do pływania, zabawy i spacerów.

Fachowość ponad wszystko

Przy wyborze rejsu wakacyjnego z udziałem dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na organizatora. Profesjonalną firmę poznać po tym, że na jej stronie internetowej bez problemu znajdziemy informację o wpisie zezwalającym na organizowanie usług turystycznych, nie wspominając o takich „drobiazgach”, jak wszystkie dane firmy. Dobry organizator szczegółowo odpowiada na zadawane pytania, nawet te niewygodne. Ponadto musi być wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych znajduje się pod adresem www.turystyka.gov.pl.

bosforrejsy1

Sprawdź opinie

Internet to bardzo dobre źródło informacji na temat organizatorów rejsów wakacyjnych. Miłośnicy żeglowania z dziećmi chętnie dzielą się swoją wiedzą na forach czy blogach. Warto zatem zaczerpnąć wśród nich opinii na temat danej firmy, a nawet poprosić o ocenę jakości usług.

Komfort i wygoda

Ogólny stan jachtu ma wielkie znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa żeglowania, szczególnie
z dziećmi. Poszukując organizatora rejsów rodzinnych w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy posiada on własne jachty i ile jednostek wchodzi w skład floty. Dlaczego? Sprzęt użytkowany przez firmę czarterową jest w dużo gorszym stanie niż jacht z tego samego rocznika wykorzystywany przez jego właściciela. Klient ma również prawo poprosić o przesłanie aktualnych zdjęć jachtów oraz szczegółowego spisu podstawowego i dodatkowego wyposażenia.

Paulina Wasiluk
www.bosforrejsy.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: