Czy nasz 6-latek jest gotowy do szkoły?

Wielu rodziców zadaje sobie pytania: czy 6-letnia pociecha jest gotowa pójść do pierwszej klasy? Odpowiedź jest bardziej złożona niż pytanie. Bez wątpienia dziecko musi mieć już rozwinięte funkcje poznawcze: pamięć, skupianie uwagi, myślenie, spostrzeganie i mowę.

Zacznijmy od pamięci, pojawia się ona pomiędzy 3, a 4 rokiem życia. Oznacza to, że nasz maluch przypomniana sobie wydarzenia i sytuacje, które miały miejsce wcześniej. Pamięta przeczytane bajki, uczy się z łatwością rymowanych wierszyków. Dobrze rozwinięta pamięć jest bardzo istotna, ułatwia naukę, pozwala na zapamiętanie nowego i przez to trudnego dla dziecka materiału i co najważniejsze dzięki niej maluch osiąga sukcesy. Sukcesy owe są bardzo potrzebne, dzięki nim nauka staje się ciekawa, dziecko się nie zniechęca i ma dużą motywacje do pracy, która z kolei wpływa na pozytywne podejście do pokonywania trudności. Doskonałym ćwiczeniem jest nauka krótkich rymowanych wierszyków, których wersy można wplatać do rozmowy z maluchem lub wspólna nauka i śpiewanie piosenek.

Najważniejszą umiejętnością 6-latka świadczącą o gotowości szkolnej jest tzw. kategoryzacja przedmiotów. Dziecko musi wiedzieć, że czapka, szalik, spodnie należą do kategorii ubrań, natomiast gruszka, jabłko, pomarańcza to kategoria owoce. Można to sprawdzić rozkładając przed maluchem rozmaite obrazki przedmiotów wycięte z zużytych kolorowanek, gazet a następnie poprosić malucha, aby je pogrupował w kategorie, czyli grupy, które łączy coś wspólnego. Podczas spaceru lub jazdy samochodem, można prosić malucha, aby wymienił jak najwięcej zwierząt, warzyw, mebli itp., powinien wymienić przynajmniej po 10 elementów należących do danej kategorii.

Należy również sprawdzić, w jaki sposób maluch opisuje obrazki, rysunki w książkach. Sześciolatek nie powinien stosować podczas opisywania samych równoważników (jak 3-4 latek) np. „dziecko idzie”, „samochód jedzie”. Zdania powinny być bardziej rozbudowane, opisowe, maluch powinien wskazać zależności między poszczególnymi elementami obrazka stosując słowa „za, pomiędzy, pod, nad, obok”.

Dziecko powinno również posiadać podstawową wiedzę o sobie, rodzinie, miejscu zamieszkania, otoczeni. Wie jak się nazywa, gdzie mieszka, kim są jego rodzice. Porusza się po najbliższej okolicy, zna drogę do miejsc, w których często przebywa: sklepu, parku, placu zabaw. Rozpoznaje miejsca, do których sporadycznie jedzie. Wie, która strona jest lewa a która prawa. Zna swój adres zamieszkania, narodowość, posiada podstawową wiedzę o kraju, w którym żyje (flaga, godło, stolica). Maluch wie, co to jest następstwo pór roku, zna dni tygodnia, miesiące.

Sześciolatek powinien bez problemów liczyć do 10 a nawet dalej. Można mu proponować podczas zabawy, spaceru liczenie rozmaitych przedmiotów. Ważna jest umiejętność gradacji ilości, maluch powinien wiedzieć po policzeniu różnych zbiorów gdzie jest mniej przedmiotów a gdzie więcej.

Warto też sprawdzić jak wygląda umiejętność skupiania uwagi, ile czasu dziecko jest w stanie poświęcić jednej czynności, oczywiście nie mówimy tu o oglądaniu bajek w telewizji czy graniu na komputerze. Dziecko 6 letnie powinno minimum 15 minut skupić się na wykonywanej czynności, rurowaniu, graniu w gry planszowe itp.

Równie ważna jest sprawność manualna dziecka (motoryka mała), dzięki której opanuje zasady pisania. Sześciolatek musi radzić sobie z zapinaniem guzików, wiązaniem sznurówek, wycinaniem nożyczkami dokładnych obrysów ilustracji. Podczas kolorowania nie powinien wychodzić poza kontur. Doskonałym ćwiczeniem oprócz kolorowania jest rysowanie po śladzie, wystarczy zachęcać dziecko do rysowania po linii przerywanej.

Należy również zwrócić uwagę na dojrzałość emocjonalną dziecka, musi radzić sobie w grupie i co najważniejsze panować nad emocjami one pomogą mu w odnoszeniu sukcesów.

Więcej na www.zabawydladzieci.com.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: