Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

logo_gwp

 GWP  GWP  GWP  GWP                                                       

pierwsza_lekcjaPierwsza lekcja szczęścia. O chłopcu, który nie chciał być smutny.
Rob Goldblatt
il. Justyna Chudzińska

Pewnego razu był sobie chłopiec, który nie chciał być smutny. Podjął więc decyzję, że pozbędzie się wszystkiego, co go zasmuca. Tak zrobił. I wtedy… nauczył się czegoś bardzo ważnego. Pozbywając się smutku odkrył tajemnicę, jak być szczęśliwym…

Ta książka w mądrym, prześlicznie zilustrowanym opowiadaniu, przekazuje małemu czytelnikowi wielką prawdę: że prawie wszystko, co wywołuje smutek, przynosi zarazem radość. Uczy, aby pogodzić dobre i złe uczucia. Nie wycofywać się, nie odpychać uczuć od siebie.


nie_lubieNie lubię łaskotek. Prawo dziecka do mówienia „nie”.
Marcie Aboff
il. Ewa Paklewska – Koziełło

Łaskotki wujka powodują, że chłopiec czuje się tak, jakby jego wnętrze rozpadało się na kawałki. Kocha swojego wujka, ale nie te łaskotki. Chce się schować, kiedy zbliża się jego wizyta. Zrobi sobie kropki na twarzy, żeby wujek pomyślał, że ma ospę i trzymał się od niego z daleka. Powie mamie, że jest chory, aby pozwoliła mu zostać w pokoju. Zamiast tego mówi jej jednak o łaskotkach wujka.. i już razem rozwiązują problem.

Łaskotanie, chociaż może wydawać się nieszkodliwą zabawą, często stanowi ogromną przykrość. Fizycznie staje się bolesne i nadmiernie pobudzające, a emocjonalnie wzbudza złość, żal, poczucie utraty panowania na ciałem i sytuacją, a wreszcie dokonania na dziecku gwałtu. Książka „Nie lubię łaskotek” to opowiadanie o prawie dziecka do powiedzenia NIE, kiedy jest dotykane w taki sposób, że odczuwa przykrość lub zakłopotanie. Także wtedy, gdy wydaje się, że kochający członek rodziny niewinnie bawi się z dzieckiem.
W „Uwagach do rodziców” dr Jane Annunziata omawia kwestię przykrego dotyku i zasadę „twoje ciało należy do ciebie”.

 


beeeBee, mee i kukuryku!
Agata Półtorak

Niepoważna wydawałoby się zabawa w ”jak mówi kotek? – miau, piesek – hau, myszka – pi pi, baranek- mee, krówka- muu, konik – ihaha, wąż – Sass”, pozwala dziecku ćwiczyć podstawy zrozumiałej mowy.
Dlatego zachęcajmy dziecko do powtarzania dźwięków. Na wesoło, dla zabawy. Żadnych oczekiwań, że musi to zrobić bezbłędnie i doskonale. Jeśli mu się nie udaje, nie chce powtarzać, – odpuśćmy, nie naciskajmy, wrócimy do ćwiczenia później. Za dwa dni, a może za miesiąc, malec z radością powtórzy dany dźwięk i będzie się nim cieszyć.
Dlatego polecamy używanie do zabawy książeczki Bee, mee i kukuryku od dziesiątego miesiąca życia.
Bawcie się razem – mali i duzi!
Autorka nie zapomniała o starszym rodzeństwie. Kiedy maleństwo uczy się mówić, starsze rodzeństwo uczestniczące w zabawie może już uczyć się czytać!
Bawcie się ze swoimi dziećmi, a ta śliczna książeczka na pewno dostarczy Wam wiele radości.


lewLew. Bajka o dwóch królach.
Elżbieta Zubrzycka
il. Monika Pollak

Daleko, daleko stąd, w pięknej, ciepłej krainie mieszka wiele zwierząt. Żyją spokojnie i szczęśliwie, bez wojen i niepokojów. Krainą tą rządzi od dawna stary lew. Kłótnie i spory rozsądza sprawiedliwie i zawsze znajduje czas, aby wysłuchać tych, którzy przychodzą do niego wyżalić się lub poradzić. Jednak pewnego dnia szczęście mieszkańców królestwa zostaje zakłócone. Pojawia sie w nim młody lew, który wiele obiecuje zwierzętom i przejmuje władzę. Który z monarchów lepiej zadba o poddanych?

Wybieramy gospodarzy klasy, kapitanów drużyn, nieformalnych liderów. Około 3-5 procent ludzi wykazuje cechy przywódcze, jednak część z nich wykorzystuje władzę dla swoich potrzeb, a tylko część chce służyć swoim wyborcom. Uważajmy, kogo wybieramy na swojego króla!
A co zrobić, jeśli dobry kandydat okazał się tyranem?
W królestwie zwierząt nowy lew straszy zagrożeniami i wskazuje na siebie jako jedynego wybawcę z opałów. „Postawcie na siłę!” – mówi zwierzętom. Co zrobią zwierzęta?


przygodyPrzygody króla Jemioła. Królewski ożenek.
Michał Pruski
Il. Anna Błaszczyk

Był sobie król, władca wielkiego lasu, który pewnego dnia postanowił się ożenić. Na wieść o zamiarach króla, leśne zwierzęta stawiły się przed królewską posiadłością, aby ubiegać się o koronę. Król nie mógł się zdecydować, które wybrać zwierzę. Dworzanie podsunęli mu przewrotny pomysł, jak tego dokonać…

Strony: 1 2 3 4 5

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: