Historia Poznana – powieść historyczna dla dzieci

historia-poznana-okladka-2Historia z czasów księcia Mieszka o chłopcu imieniem Poznan, któremu los wyznaczył ważne zadanie. Poddani księcia Mieszka żyją w strachu i niepewności. Co noc w ich gospodarstwach zjawia się dziwny stwór, który zabija zwierzęta. Zostaje on w końcu pokonany przez Poznana, ale od tego momentu w życiu chłopaka zaczynają dziać się dziwne rzeczy… Co oznaczał znak, który w noc dziadów złożyła na jego czole Stara Ruta? Dlaczego ojciec chłopca nie wraca z wyprawy? Czy Poznan spełni swoje marzenie, by dostać się do drużyny księcia? Czy upora się z przeszkodami stawianymi mu przez los? Dowiecie się po przeczytaniu książki.

Mało jest na współczesnym rynku wydawniczym książek dla dzieci, które w rzetelny sposób przedstawiałyby codzienne życie ludzi sprzed wieków. A jeszcze mniej takich, których akcja osadzona jest w początkach państwa Polan, i to jeszcze w okresie sprzed chrześcijaństwa. Oczywiście, większość uczniów zna legendę o Lechu, Czechu i Rusie, którą przekazuje się im w szkole. Z tego podania, przybliżającego historię państwa polskiego, nie dowiemy się jednak o tym, jak żyły dzieci w czasach naszych przodków. A właśnie tego nasze pociechy są najbardziej ciekawe.

historia-poznana-okladka-300Wydawnictwo Zysk i S-ka wydało właśnie unikatową powieść historyczną dla dzieci pt. „Historia Poznana” autorstwa Magdaleny Sprenger. Książka jest zwieńczeniem rocznego projektu edukacyjnego ,,Wypisz, wymaluj’’, prowadzonego przez rezerwat archeologiczny Genius loci na poznańskim Ostrowie Tumskim. Dzięki temu, że przy pracy nad książką brali udział archeologowie, młodzi czytelnicy mają szansę zaczerpnąć udokumentowanej wiedzy na temat codziennego życia ludzi, żyjących w grodzie w X w. Czym bawiły się dzieci? Jakie potrawy jadały? Gdzie spały? Czego się bały? Jak wyglądała ich religijność? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w pełnej przygód historii o odważnym Poznanie.

Powieść, oprócz wspomnianych walorów edukacyjnych, posiada także interesującą fabułę, osadzoną w ciekawym momencie historycznym: przejścia władcy Polan z wierzeń słowiańskich na chrześcijaństwo. W słowiańskim grodzie włada książę Mieszko – jego poddani żyją w strachu i niepewności. Co noc bowiem w ich gospodarstwach zjawia się dziwny stwór nazywany Wrzaskunem, który zabija zwierzęta. Gdy Wrzaskun dusi gąski ukochanej babci dwunastoletniego Poznana, ten wypowiada mu wojnę. Chłopiec wraz z przyjaciółmi obmyśla plan wyprawy do puszczy w celu zgładzenia stwora. Ku uciesze mieszkańców grodu Wrzaskun zostaje pokonany przez Poznana. Ale od tego momentu w życiu chłopca zaczynają dziać się dziwne rzeczy…

Powieść napisana jest językiem współczesnym, a występujące w warstwie językowej pojęcia słowiańskie zostały wyjaśnione w słowniczku na końcu książki. Autorka zdecydowała się na przekaz uwspółcześniony, co jest bardzo dobrym pomysłem – wszak staropolszczyzna używana w czasach pierwszych Piastów byłaby dla młodego czytelnika (a nawet i dla jego rodzica!) niezrozumiała; próby stylizacji językowej natomiast okazałaby się nieuzasadnione historycznie. Dobrze jest do odbiorców mówić ich własnym językiem – z takiego założenia wyszła autorka powieści i dzięki temu historia o czasach dawnych, rządzących się innymi prawami, dla współczesnego człowieka wręcz obcych – jest w stanie zainteresować dzieci i młodzież.

Książkę polecamy dzieciom od lat siedmiu. Obecność pojęć historycznych oraz fabuła obfitująca w zdarzenia i przedmioty o charakterze symbolicznym i religijnym przesądzają o tym, że nie jest to lektura dla maluchów. Powieść może być świetnym dopełnieniem lekcji historii Polski. Przy okazji jest to ciekawa lektura przygodowa, do tego pięknie ilustrowana przez dzieci biorące udział w archeologicznym projekcie edukacyjnym. Dodatkiem do powieści są opowiadania, napisane przez dzieci z projektu „Wypisz, wymaluj”. Powyższa zawartość czyni z tej publikacji całkiem pokaźną pozycję, do której nieraz wracać będą młodzi czytelnicy.

Magdalena Sprenger
Historia Poznana
Oprawa: twarda
Ilość stron: 194
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Wydawnictwo Zysk i s-ka

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: