Jubileusz szczecińskich Słowików

Koncert jubileuszowy

Szczecińskie Słowiki obchodzą właśnie 50 lat swojej działalności! Z tej okazji 3 grudnia w Filharmonii Szczecińskiej odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, w którym udział wziął również chór Akademicki ZUT, Chór „Cantores Minores” oraz Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej.

W pierwszej części koncertu usłyszeć mogliśmy „Hodie – Kantatę na Boże Narodzenie” R.V. Williamsa w wykonaniu Słowików, Chóru Akademickiego ZUT oraz Chóru Cantores Minores przy akompaniamencie Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej, któremu dyrygował Joseph Harter oraz Bożena Derwich. W drugiej części natomiast w programie a’cappella zaprezentowały się same Słowiki. Jubileuszowy koncert uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz Szczecina, wśród których znalazł się również prezydent Piotr Krzystek. Na ręce dyrektor chóru, Pani Bożeny Derwich, złożono gratulacje i życzenia dalszych muzycznych sukcesów, do których dokłada się również i nasz portal! 

Koncert Jubileuszowy
Koncert Jubileuszowy 
Wykonawcy:
OPP Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”, przygotowanie chóru: Bożena Derwich
Chór Chłopięco-Męski Archikatedry Warszawskiej „Cantores Minores” przygotowanie chóru: Joseph Herter
Chór Akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego im. J. Szyrockiego, przygotowanie chóru: Szymon Wyrzykowski,
Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej im. M. Karłowicza, Ewa Filipowicz – mezzosopran, Paweł Lipowski – tenor, Rafał Kucharski – baryton
 
04.12.2010 godz. 12.00 Szczecin, Bazylika Archikatedralna Św. Jakuba
Msza Św. i Koncert Chóru Chłopięco-Męskiego Archikatedry Warszawskiej „Cantores Minores”, dyr. Joseph Herter

————————–

Śpiewaj jak Słowik

Przy okazji jubileuszu warto zachęcić rodziców, by zgłaszali swoje dzieci na przesłuchania do chóru. Co prawda, takie przesłuchania prowadzone są na początku roku szkolnego przez nauczycieli Słowików w wielu szczecińskich podstawówkach, jednak jak przyznaje dyrektor chóru, pani Bożena Derwich, wiele talentów podczas takiej rekrutacji ginie bezpowrotnie.

Nauczyciel, który przeprowadza przesłuchanie, wręcza uzdolnionemu dziecku notatkę z prośbą do rodziców, by zgłosili się do chóru – mówi Bożena Derwich – Niestety, wszyscy znamy naturę dzieci i w wielu przypadkach bywa tak, że nim dziecko wróci do domu zapomina i o karteczce dla rodziców, i o samym przesłuchaniu. Szkoda, bo tracimy w ten sposób mnóstwo uzdolnionych chłopców, którzy mogliby z powodzeniem rozwijać się muzycznie w naszym chórze. A bardzo zależy nam na nowym narybku, szczególnie teraz, gdy chłopcy zdecydowanie szybciej dojrzewają, a co za tym idzie, szybciej przechodzą mutację i dalszą muzyczną karierę rozwijać mogą już tylko w chórach męskich bądź mieszanych.

Do chóru zgłaszać się mogą dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Nabór prowadzony jest przez cały rok – wystarczy przyjść do siedziby „Słowików” i po krótkim przesłuchaniu nauczyciele decydują czy dziecko posiada odpowiednie kwalifikacje. Nauka w chórze trwa zazwyczaj trzy lata i obejmuje kształcenie emisji głosu, dykcję, rytmikę, kształcenie słuchu, zasady muzyki, taniec i grę na instrumentach. Rodzice nie ponoszą przy tym żadnych kosztów. Można jedynie opłacać dobrowolnie składkę w kwocie 20 zł na komitet rodzicielski.

   

 

Patronaty honorowe Patronat medialny
Prezydent Miasta Szczecina Rozwiń Skrzydła
Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego          Polskie Radio
Wojewoda Zachodniopomorski Kurier Szczeciński
TVP

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: