Legenda o Sally Jones – historia o trudnym życiu i pięknej przyjaźni

legenda o sally jones2Oto opowieść o niewyjaśnionych przestępstwach w dalekich krajach, o bezdusznym okrucieństwie w gorączce tropikalnej dżungli, o wiernej przyjaźni na wzburzonych wodach mórz, o tęsknocie, miłości, nadziei i bolesnej zdradzie. Oto legenda o Sally Jones.

Nowa książka wydawnictwa Zakamarki w księgarniach od 25 maja.

 

 

Na półki księgarń trafiła właśnie nowa książka wydawnictwa Zakamarki – Legenda o Sally Jones, autorstwa Jakoba Wegeliusa.  Powieść graficzna, opatrzona wielu osobliwymi ilustracjami autora, zainteresuje zwłaszcza wielbicieli przygody i odległych krajów. Przeniesie ich do pierwszych dziesięcioleci XX w. – do czasów wielkich wypraw, odkrywczych ekspedycji i spektakularnych afer kryminalnych. Opowiada o gorylicy, która przyszła na świat w afrykańskiej dżungli, lecz niedługo potem los rzucił ją w zupełnie inne miejsca kuli ziemskiej.

legenda o sally jonesTytułowa Sally Jones trafi do Stambułu, pod opiekę skrywającej tajemnice Frau Schulz; będzie też przemierzać Europę wraz z wędrownym iluzjonistą, a nawet zamieszka na Borneo. A to dopiero początek… Młodzi czytelnicy, podążając za Sally Jones, poznają porty i miasta kilku kontynentów, a wśród licznych ilustracji znajdą mapki morskich podróży.

Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że Legenda o Sally Jones to opowieść o przygodach małpki, radośnie poznającej świat. Na kartach książki Sally Jones ani nie fika wesoło, ani nie czyni zmyślnych psot. Owszem, poznaje świat ludzi, lecz z zupełnie innej strony – odkrywa, jak bardzo potrafią być egoistyczni, kłamliwi i przewrotni. Jak wykorzystują ją do własnych celów, nie zważając na to, że cierpi.

Autor w sposób prosty i bezpośredni pisze o tym, że ludzie nie zawsze bywają mili i chętni do pomocy.  Że nie każda przygoda kończy się dobrze. Przedstawia życie takim, jakie jest naprawdę – nie wyidealizowane, wygładzone i zawsze szczęśliwe, lecz zmienne – obfitujące w perypetie, wzloty i upadki, a nierzadko w cierpienia i rozczarowania.

Na pewno podczas lektury powieści pojawi się uczucie smutku, a po nim refleksja na temat ludzkiej – a może i zwierzęcej? – natury. W chwilę potem jednak przyjdzie czas i na uśmiech, i na radość, bowiem czytelnik przekona się, że w życiu – oprócz niedostatku, niebezpieczeństw i przykrości – jest też miejsce i na lojalność, i na długoletnią przyjaźń, która przetrwa wszelkie zawieruchy.

Najnowszą propozycję Zakamarków polecamy nie tylko dzieciom. To książka również dla dorosłych. I choć opowiada o niecodziennych przygodach, to jednak dotyka naszych codziennych doświadczeń, zarówno tych trudnych i bolesnych, jak również pozytywnych, budujących. Do tej książki powracać będziecie nieraz. Zapewniamy – nie przejdziecie obojętnie obok Sally Jones.

Legenda o Sally Jones
Jakub Wegelius
oprawa twarda, 108 stron
Wydawnictwo Zakarmarki 2015

Zakamarki

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: