Literkowy wyścig

Czy pamiętacie z dzieciństwa wiersz J. Tuwima zaczynający się słowami „Położyła kucharka na stole…”, jeśli tak zapraszam również do gry „Literkowy wyścig”, której bohaterami są te same warzywa. Celem gry jest jak najszybsze ułożenie nazw warzyw z żetonów literek. Producent ułatwił nam nieco to zadanie albowiem dołączył do gry karty z ilustracjami warzyw, z którymi każdy uczestnik powinien się zapoznać przed rozpoczęciem zabawy.

Ponieważ gra jest skierowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym pisownia niektórych wyrazów posiadających ortogramy może sprawiać maluchom trudności np. ogórek. W instrukcji znajdziemy mały słownik, z którego maluchy w razie problemów mogą korzystać.
Karty z ilustracjami układamy na stole obrazkami do dołu, żetony-literki mieszamy i rozkładamy literkami do góry. Grę zaczyna najmłodszy uczestnik losując kartę i kładąc ją na środku stołu obrazkiem do góry. Teraz liczy się refleks i czas uczestnicy muszą jak najszybciej ułożyć wyraz pasujący do warzywa na obrazku z literek – żetonów. Ten, który zrobi to pierwszy krzyczy głośno „mam” i tym samym wygrywa rundę otrzymując zwykły żeton. Jeśli wyraz nie będzie poprawnie napisany żeton wędruje do przeciwnika. Po ułożeniu wyrazu wykorzystane literki mieszamy z pozostałymi i następny uczestnik odsłania kolejną kartę. Gry gracze ułożą nazwy do wszystkich 14 kart następuje podsumowanie.
Producenta przygotował jeszcze jeden wariant gry, w którym trzeba zebrać jak najszybciej litery zaczynające i kończące nazwy warzyw. W tym wariancie karty rozdajemy między uczestników natomiast żetony-literki układamy literkami do dołu na środku stołu. Pierwszy gracz wybiera losowo literę i kładzie ją na stole, teraz każdy szuka wśród swoich kart ilustracji warzywa, które zaczyna się lub kończy na wyłożoną literkę, jeśli ją posiada krzyczy „mam” i kładzie na karcie żeton u góry gry jest to pierwsza literka lub na dole, gdy jest to ostatnia. Oczywiście ten wariant gry możemy potem dowolnie modyfikować wybierając np. przedostatnią literę wyrazu lub drugą. W całej tej grze chodzi, bowiem o to, aby dziecko właściwie rozpoznało i zidentyfikowało literkę.
Zaletą tej gry jest to, że umożliwia nam ćwiczenie pisowni wyrazów, zwłaszcza takich jak ogórek lub brokuł. Gra mieści się w niewielkim poręcznym opakowaniu, zmieści się w każdej torebce można ją, więc ze sobą zabierać w dłuższą podróż pociągiem.

Opis gry przygotowany przez sklep www.plimplam.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: