Opera na Zamku – sezon artystyczny 2012/2013

Logo dla dzieci Opera 100x150px

W Operze na Zamku nie brakuje propozycji dla dzieci – specjalnie dla milusińskich przygotowano zajęcia i warsztaty muzyczne, a także wprowadzono do repertuaru nowe spektakle. Zobaczcie, co czeka na Was w Operze w sezonie artystycznymm 2012/2013!


 

 

 

Oto propozycje Opery na Zamku dla dzieci:

Dziadek do orzechów

Wystawiany na scenach operowych całego świata spektakl baletowy Dziadek do orzechów jest jednym z najbardziej znanych dzieł Piotra Czajkowskiego. Ta przepiękna, prezentowana w dwóch aktach sztuka na motywach baśni dla dzieci E.T.A. Hoffmanna, pozwoli widzom w każdym wieku przenieść się w świat fantazji, pięknego tańca i zachwycającej muzyki.

Dziadek do orzechów to pełna baśniowego czaru, świąteczna opowieść o przygodach Klary w fantastycznym świecie snu, w którym ożywają jej zabawki, a wśród nich ukochany Dziadek do orzechów.

Farfurka królowej Bony

Czy ozdobne, bogato inkrustowane naczynie może stać się bohaterem dziecięcej opery? Okazuje się że tak, jeśli tylko autorka libretta ma pomysł na sugestywne przeprowadzenie dramatycznej intrygi, a współpracujący z nią kompozytor umiejętnie ilustruje ją dźwiękami. „Farfurka królowej Bony” była wielkim przebojem szczecińskiej sceny muzycznej lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Słuchowisko radiowe Anny Świrszczyńskiej z roku 1947 umuzycznione zostało później przez Mieczysława Drobnera, a w adresowanym do młodocianej publiczności spektaklu występowały takie gwiazdy Teatru na Potulickiej, jak Maria Popławska, Irena Brodzińska oraz Ryszard Karczykowski. Intryga dramatyczna „Farfurki” jest jasna i czytelna – osoba władczej królowej otoczona jest galerią silnie zindywidualizowanych postaci, z umiejętnie wplecionym subtelnym wątkiem miłosnym. Realia renesansowego Krakowa tworzą plastyczne tło, ucząc historii Polski Jagiellonów.

Rozplatanie tęczy

Spektakl to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji, wzajemne słuchanie i obserwowanie. Nie chodzi tu o racjonalne rozumienie, ale raczej o doświadczanie i przeżywanie piękna, o inicjację do krainy wrażliwości, o udział w nowej rzeczywistości – takiej, która różni się od tej oglądanej na co dzień. To próba zanurzenia się w dziecięcej wyobraźni – chęć zrozumienia tego nieuchwytnego, a zarazem prawdziwego sposobu postrzegania świata, który zdaje się zarezerwowany tylko dla najmłodszych. Spektakl tworzą obrazy, muzyka, rytm i gest – słowa schodzą tu na dalszy plan. Dzieci są współtwórcami spektaklu – obserwują przedmioty we wzajemnych relacjach, w relacji do siebie samych. Słuchają dźwięków, jakimi komunikują się te przedmioty i jak opowiadają historie… To zaproszenie do zabawy wodą i kolorami. Propozycja dla najmłodszych – od. 1. roku życia.

Ngoma – tańczący słoń

Słoń, który tańczy? To przecież niemożliwe. Słonie tego nie potrafią. A jednak… Jeśli się coś kocha i czegoś pragnie, to na pewno można to osiągnąć – uważa Ngoma i wie, co mówi, bo taniec to jego pasja. Dzięki niej poczuł się szczęśliwy. Razem z nim wielką moc i radość tańca mogą odkryć też widzowie. Tańczyć może każdy, jeśli tylko chce. Warto poszukać rytmu w sobie – z pomocą Ngomy i jego przyjaciół każdemu uda się odkryć tę pasję w sobie. Tylko obcując z tą sztuką, można ją zrozumieć – uważają twórcy spektaklu, dlatego zachęcają dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniu. Pokazują też, jak różnorodne formy może mieć taniec. Na oprawę muzyczną spektaklu składają się utwory m.in. Prokofiewa, Musorgskiego, Saint-Saënsa oraz muzyka Roberta Kani. Propozycja dla dzieci w wieku 4-11 lat. Przedstawienie ma formę aktywnej zabawy w taniec.

Roztańczony OPERAnek – nowe warsztaty taneczne dla dzieci

Interaktywne zajęcia (dla dzieci w wieku 7-12 lat), podczas których teoria przeplata się z zadaniami tanecznymi z udziałem uczestników. Młodzi widzowie poznają rolę tańca w życiu człowieka i społeczeństw oraz specyfikę tańca jako formy sztuki. Prezentowane są również fragmenty spektakli i choreografii.
Wybrane tematy zajęć:
1. Dlaczego ludzie tańczą?
2. Polacy nie gęsi, swoje tańce mają – polskie tańce narodowe i ludowe.
3. Królewny, łabędzie i Boże Narodzenie – co to jest balet klasyczny?
4. Paczki, drążki, pointy, czyli balet od kuchni.
5. Choreografia albo pisanie ruchem.
6. Balet to nie wszystko – współczesne formy tańca artystycznego.

Mini-kolor i muzyka

Zajęcia twórcze dla dzieci w wieku 3 do 5 lat. Celem warsztatów jest doświadczanie współistnienia różnych dziedzin sztuki, radość tworzenia, rozbudzanie wyobraźni, umiejętności obserwacji i współdziałania. Dzieci podczas zajęć łączą działania manualne, plastyczne z obcowaniem z muzyką i muzykami. W łagodny sposób poznają brzmienie ciekawych instrumentów. Tematy zajęć nawiązują do zjawisk w najbliższym otoczeniu oraz do świata przyrody, której rytm obserwujemy, odkrywając kształty, linie, struktury tworzone przez naturę. Warsztaty prowadzi Ewelina Marteniak – plastyk, pedagog, malarka. Zajęcia odbywają się w foyer Hali Opery przy ul. Energetyków 40.

Kolor i muzyka

Znany już cykl warsztatów muzyczno-plastycznych nadal w repertuarze Opery na Zamku. Warsztaty twórcze dla dzieci w wieku od 7 lat. Dzieci łączą działania manualne, plastyczne z obcowaniem z muzyką i muzykami. W łagodny sposób poznają brzmienie ciekawych instrumentów.

Terminy grania spektakli sprawdzisz tutaj.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: