Operowe warsztaty teatralno-muzyczne „OPERAnek dla dzieci, to wesoła zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy na temat muzyki klasycznej, a do tego możliwość wystąpienia na scenie.
Podczas spotkania zatytułowanego „Słowik i skrzypce”, Pan OPERAnek (Jakub Gwit) przedstawił dzieciom dwa wiersze, których bohaterami był Słowik i jego żona. W wierszu Juliana Tuwima, żona płacząc czekała na męża. W pastiszu „Spóźnionego słowika” napisanym przez Mariana Załuckiego, to mąż Słowik czekał na żonę artystkę. Wiersza rozbawiły zarówno dzieci jaki dorosłych.
Następnie Pani Anna Kaźmierska udowodniła wszystkim, że na skrzypcach gra lepiej od Pana OPERAnka. 🙂 Po wysłuchaniu kilku utworów dzieci dowiedziały się z czego zbudowane są skrzypce. Wszyscy obecni mogli dowiedzieć się m.in., że instrument ten posiada duszę, która wygląda jak …patyk (co sprawdziło dwoje młodych widzów).
Niewątpliwą atrakcją była dla dzieci możliwość wystąpienia na scenie. W wierszu Juliana Tuwima pt. „Słowik” rolę Pani Słowikowej dzielnie odegrała mała Zuzia a jej spóźnionego męża – Adaś. W kolejnym wierszu, pt. „ Pan słowik”, rolę męża słowika, który czeka na spóźniającą się żonę, wziął na siebie jeden z rodziców, a żonę jego odegrała mała Julka. Występy młodych aktorów zakończył się oklaskami i wprawiły wszystkich w dobry humor.
Podczas warsztatów dzieci mogły siedzieć lub leżeć na miękkich poduszkach.Większość z nich brała aktywny udział w spotkaniu. Niektóre reagowały całym ciałem na muzykę.
Długa kolejka ustawiła się do Pani Ani, która pozwoliła sprawdzać dzieciom czy łatwo gra się na skrzypcach. Kto wie? Może po warsztatach niektóre z nich zapragną uczyć się gry na tym instrumencie?
Na koniec zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, na których odwrocie znajdują się wiersze wykorzystane podczas spotkania, a potem mogły wszystkie wkroczyć na scenę. Dotykały scenografii, grały na bębnie, przebierały się. Scena należała do nich!
Polecamy wszystkim rodzicom OPERanek – bo zdobywanie wiedzy na wesoło, to najlepszy sposób na naukę i zapraszamy na kolejne warsztaty, które realizowane są przy współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie i pod patronatem portalu ROZWIŃ SKRZYDŁA.
szczegóły na stronie: www.opera.szczecin.pl
(MW)