Tegoroczne Urodziny Miasta obchodzić będziemy nie tylko 5 lipca, ale już kilka dni wcześniej. Będą pokazy historyczne, spektakle, koncerty i oczywiście wielki tort dla mieszkańców.
Czwartek, 1 lipca
W tym roku świętowanie rozpoczniemy już pierwszego dnia lipca. W Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin o godz. 19.00 odbędzie się koncert „Obchodzimy Urodziny – Szczecin Świętuje 5 Lipca”.
Utwory Fryderyka Chopina w aranżacji Miłosza Wosko wykona Orkiestra Kameralna Baltic Neopolis Orchestra oraz goście: Piotr Żukowski (fortepian), Anna Stępniewska (wokal) oraz sekcja rytmiczno-basowa z Warszawy.
Piątek, 2 lipca
Z okazji 65. rocznicy przekazania władzy nad Szczecinem Administracji Polskiej Teatr Współczesny przygotował premierę spektaklu Magdy Fertacz pt. „Białe Baloniki”. Sztuka dla młodych widzów jest opowieścią o podróży, dojrzewaniu, ludzkich niedoskonałościach oraz sile odwagi i wytrwałości. Muzyką zajął się Piotr Klimek oraz Zezowate Rybki Band a w główną postać wcielił się Arkadiusz Buszko. Przedstawienie odbędzie się w piątek, 2 lipca.
Sobota, 3 lipca
Główne uroczystości z okazji Urodzin Szczecina odbędą się w sobotę, 3 lipca. O godz. 15.00 rozpocznie się pokaz przygotowany przez członków Stowarzyszenia Chorągwi Zachodniopomorskiej – inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Rycerze wyruszą z placu Grunwaldzkiego do Urzędu Miasta, gdzie z rąk prezydenta Piotra Krzystka odbiorą „glejt”, który zostanie przekazany przed bitwą. Po dotarciu na Jasne Błonia, gdzie powstanie zrekonstruowany namiot księcia Kazimierza V Szczecińskiego, który dowodził Chorągwią Zachodniopomorską pod Grunwaldem, kilkunastu rycerzy stoczy pojedynki indywidualne i grupowe.
W tym samym czasie na tyłach Urzędu Miasta szczecinianie tradycyjnie już tworzyć będą wspólną galerię z przyniesionych przez siebie zdjęć. Wszystkich mieszkańców gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji LOMO, której efekty będzie można podziwiać aż do następnych Urodzin Szczecina. Oczywiście nie zabraknie także słodkiego poczęstunku. Na wielki urodzinowy tort zapraszamy o godz. 18.00.
Po torcie wszystkich mieszkańców i gości zapraszamy na Koncert z okazji Urodzin Szczecina, który odbędzie się na plenerowej scenie „Klubu Skolwin” (ul. Stołczyńska 163). W programie koncertu znalazły się utwory wykonawców, których korzenie sięgają Szczecina, m.in. Filipinek, Haliny Majdaniec, Macieja Silskiego, Hey, Firebirds. Całość poprowadzi Stanisław Heropolitański. Pomiędzy utworami prowadzący – Stanisław Heropolitański, przedstawiać będzie chronologicznie najważniejsze wydarzenia w 65-cio letniej historii Szczecina. Początek o godz. 19.00.
Niedziela, 4 lipca
W niedzielę, 4 lipca, w godz. 12.00-15.00 zapraszamy na kolejne historyczne prezentacje. Dzięki działaniom na ulicy 5 Lipca, na odcinku od pl. Szarych Szeregów do ul. Bolesława Śmiałego, przeniesiemy się w czasie. Będą żołnierze Wojska Polskiego z 1945 r. i cywile ubrani zgodnie z ówczesnymi standardami. Zobaczymy oryginalną broń i zabytkowe pojazdy. Dla mieszkańców przygotowano również reprinty pierwszego wydania „Kuriera Szczecińskiego” i wojskowa grochówkę.
Specjalny program, z myślą o najmłodszych, przygotował również Teatr Lalek „Pleciuga”. O godz. 11.00 na terenie skweru przy teatrze odbędzie się spektakl plenerowy Rudolfa Herfurtnera „Szpak Fryderyk”. O godz. 13.00 dzieci wezmą udział w „Teatralnych podchodach” i w zakamarkach budynku poszukiwać będą ukrytego skarbu, a o godz. 17.00 rozpocznie się koncert piosenek ze spektaklu „Pippi Pończoszanka”. Wieczorem, o godz. 18.00 do „Pleciugi” zapraszamy dorosłych – na Scenie Etiud odbędzie się przedstawienie „Tukar”.
Poniedziałek, 5 lipca
Po weekendzie pełnym wrażeń, z okazji Urodzin Szczecina odbędą się jeszcze dwa wydarzenia – złożenie wieńców pod Pomnikiem Czynu Polaków oraz Uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której oficjalnie uhonorowani zostaną nowi Ambasadorzy Szczecina. Tytuł przyznany zostanie pisarce Indze Iwasiów oraz Romanowi Czejarkowi – dziennikarzowi, publicyście i miłośnikowi historii Szczecina.
PROGRAM
Czwartek, 01.07.2010
miejsce: Studio S-1 Polskiego Radia Szczecin, al. Wojska Polskiego 73
godz. 19.00: Obchodzimy Urodziny – Szczecin Świętuje 5 Lipca
Koncert Orkiestry Kameralnej Baltic Neopolis Orchestra, z udziałem Piotra Żukowskiego (fortepian), Anny Stępniewskiej (wokal) oraz sekcji rytmiczno-basowej z Warszawy. W programie utwory Fryderyka Chopina w aranżacji Miłosza Wosko.
Piątek, 02.07.2010
miejsce: Teatr Współczesny, ul. Wały Chrobrego 3
godz. 18.30: Spektakl „Białe Baloniki”
Premiera z okazji 65. rocznicy przekazania władzy na Szczecinem Administracji Polskiej.
„Białe baloniki” to przedstawienie dla młodych widzów. Bohater sztuki Magdy Fertacz – Piotruś, którego rodzice, jak wszyscy, popełniają błędy, przysparzają problemów i nie są perfekcyjni – wyrusza w podróż w poszukiwaniu taty. Trafia do świata fantazji, który, jak się okazuje, także nie jest idealny, bywa niebezpieczny i straszny, zdarza się, że panuje w nim kłamstwo. To również tekst o podróży, dojrzewaniu, naszych niedoskonałościach, o sile odwagi i wytrwałości. Dowcip, baśniowość i odrobina grozy tworzą w nim fantastyczną mieszankę. Spektakl zaprezentowany zostanie po raz pierwszy w ramach obchodów przypadających w tym roku 65 Urodzin Szczecina.
Sobota, 03.07.2010, godz. 15.00-21.00
miejsce: pl. Grunwaldzki/Jasne Błonia
godz. 15.00: Wymarsz rycerzy Chorągwi Zachodniopomorskiej
Uczestnicy inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem wyruszą z Placu Grunwaldzkiego w kierunku Jasnych Błoni, gdzie odbędzie się pokaz.
miejsce: Jasne Błonia
godz. 15.00/15.30: Pod Grunwaldem
W związku z tegorocznymi obchodami 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem, Chorągiew Zachodniopomorska przygotowała rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem. Pokaz rozpocznie się na pl. Grunwaldzkim przemarszem w pełnym uzbrojeniu do budynku Magistratu, gdzie z rąk prezydenta rycerze odbiorą „glejt”, który zostanie przekazany przed bitwą. Na Jasnych Błoniach powstanie zrekonstruowany (wraz z wyposażeniem) namiot księcia Kazimierza V Szczecińskiego, który dowodził Chorągwią Zachodniopomorską pod Grunwaldem. Kilkunastu rycerzy stoczy pojedynki indywidualne i grupowe. Zainteresowani będą mogli przymierzyć uzbrojenie z okresu średniowiecza.
miejsce: Jasne Błonia
godz. 15.00-20.00: LOMO
Na tyłach Urzędu Miasta kolejny raz powstanie wielka galeria zdjęć przyniesionych przez szczecinian.
miejsce: Jasne Błonia
godz. 18.00: Tort urodzinowy
Słodki poczęstunek w postaci gigantycznego tortu.
miejsce: Plenerowa scena D.K. „Klub Skolwin”, ul. Stołczyńska 163
godz. 19.00-21.00: Koncert z okazji Urodzin Szczecina
Program koncertu składać się będzie z utworów wykonawców wywodzących się ze Szczecina: Filipinek, Haliny Majdaniec, Anny Jurksztowicz, Piotra Banacha, Hey, Firebirds, Macieja Silskiego, After Blues. Piosenki wykonają wokaliści biorący udział w musicalu RENT: Beata Andrzejewska, Milena Krzemińska, Magdalena Borowiecka, Grzegorz Jamro, Daniel Basiński, Piotr Huegel oraz grupa podopiecznych Koła muzycznego z D. K. „Klub Skolwin”, z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego pod kierownictwem Szymona Orłowskiego. Całość poprowadzi Stanisław Heropolitański. Pomiędzy utworami prowadzący przedstawiać będzie chronologicznie najważniejsze wydarzenia w 65-cio letniej historii Szczecina.
Niedziela, 04.07.2010
miejsce: ul. 5 Lipca na odcinku od pl. Szarych Szeregów do ul. Bolesława Śmiałego
godz. 12.00-15.00: Prezentacje historyczne
– grupy rekonstruujące umundurowanie Wojska Polskiego z 1945 roku wraz z bronią i wyposażeniem (76 m armata dywizyjna ZiS 3, ckm Maxim wz. 1910, moździerz 82 mm wz. 1941)
– grupy „cywilów” ubranych zgodnie z ówczesnymi standardami
– żołnierze 12. Dywizji Zmechanizowanej
– pojazdy zabytkowe (ciężarówka Lublin, samochód osobowo-terenowy Willys, motocykle z epoki)
– oryginalna broń z epoki egzemplarze strzelające amunicją ślepą
– reprinty pierwszego wydania „Kuriera Szczecińskiego”
– prezentacja wydawnictwa okolicznościowego
– inscenizacje potyczek wojska z szabrownikami
miejsce: Skwer przy Teatrze Lalek „Pleciuga”, pl. Teatralny 1
godz. 11.00: „Szpak Fryderyk” Rudolfa Herfurtnera
Spektakl teatralny w plenerze.
miejsce: Teatr Lalek „Pleciuga”, pl. Teatralny 1
godz. 13.00: Poszukiwanie skarbu – teatralne podchody
Cztery grupy młodych piratów (w wieku od 7 lat) wyruszą na poszukiwanie skarbu ukrytego w zakamarkach teatralnego budynku. Warunkiem przejścia całej trasy będzie wykonanie zadań czekających na dzieci w różnych punktach gmachu. Mali odkrywcy wraz czuwającymi nad ich bezpieczeństwem aktorami Pleciugi, odwiedzą m.in. gabinet Dyrektora, magazyny, pracownie plastyczne i scenę. Teatralne zagadki, układanki, zadania aktorskie i literackie rozwiązywane w każdym z tych miejsc sprawią dzieciom nie tylko dużo radości, ale też pozwolą na zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności.
miejsce: Teatr Lalek „Pleciuga”, pl. Teatralny 1
godz. 17.00: Pippi Piratka – koncert
Koncert piosenek ze spektaklu „Pippi Pończoszanka”. Wystapią: Maria Dąbrowska, Olek Różanek oraz zespół Doktor Fiszer.
miejsce: Teatr Lalek „Pleciuga”, pl. Teatralny 1
godz. 18.00: Tukar
Spektakl dla dorosłych – Scena Etiud.
Poniedziałek, 05.07.2010
miejsce: Jasne Błonia
godz. 12.00: Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Czynu Polaków
W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Miasta Szczecin.
miejsce: Urząd Miasta Szczecin
godz. 13.00: Uroczysta Sesja Rady Miasta
Sesja połączona będzie z ceremonią wręczenia honorowego tytułu „Ambasador Szczecina”.
źródło: www.szczecin.eu