Magiczny Las – spektakl dla dzieci

magiczny-las-ferie9 lutego w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego mieliśmy okazję podziwiać interaktywny spektakl teatralny „Magiczny las, czyli uśmiechnij się do innych”, będący zwieńczeniem warsztatów dla dzieci, które odbywały się podczas ferii zimowych z inicjatywy  Sektora 3. Elfy, kolorowe skrzaty, Pani Wróblowa i Duch Lasu – zatańczyły i zaśpiewały, przynosząc mnóstwo radości małym aktorom oraz ich widzom.

 

Wydarzenie miało na celu rozwój zdolności artystycznych i wrażliwości na sztukę najmłodszych mieszkańców Szczecina, jak również prezentację oferty działań szczecińskich organizacji pozarządowych adresowanej do dzieci i ich rodziców.

Aktorami i współtwórcami spektaklu były dzieci biorące udział w warsztatach tanecznych, plastycznych, wokalno-muzycznych, teatralnych i klaunowych. Wśród uczestników warsztatów były m.in. dzieci z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz ze świetlic środowiskowych, prowadzonych przez Caritas. Pod kierownictwem opiekunów – aktorów, tancerzy, choreografa, scenografa i wesołego klauna – współtworzyły scenografię, choreografię oraz inne elementy spektaklu (m.in. odgłosy lasu). Widzów spektaklu witała od progu wesoła grupa klaunów pod przewodnictwem Klauna Andzi Kuleczki, rozdająca dzieciom kolorowe czapeczki. Klauniki w zabawny sposób zapowiedziały przedstawienie.

las1las2

„Magiczny Las, czyli uśmiechnij się do innych” to przedstawienie, którego istotą jest przemiana bohaterów, która dokonuje się dzięki przyjaźni, wspólnym działaniom, uśmiechowi i wzajemnej pomocy. Spektakl przedstawia historię spotkania skrzata Koli z nieśmiałą, początkującą wróżką Birbą.

Kola to skrzat (a właściwie skrzatka), która zamieszkuje magiczny las. Jej ulubionym zajęciem jest zbieranie rzeczy pozostawionych przez ludzi w lesie – kolekcjonuje je, choć nie do końca wie, do czego służą. Bywa trochę złośliwa i egoistyczna. Pewnego dnia odkrywa, że ktoś podjada jej zapasy i przestawia rzeczy w jej chatce.

Okazuje się, że w wyschniętym, magicznym drzewie ukrywa się Birba, młoda i bardzo nieśmiała wróżka, która uciekła ze Szkoły Magii znajdującej się na Szmaragdowym Wzgórzu tuż za magicznym  lasem. Nie wychodziło jej czarowanie, czym rozsmieszała uczniów i wprawiała w złość nauczycieli. Zniechęcona tym, postanowiła uciec i ukryć się w lesie przed całym światem.

Z początku Kola nie chce przebywać z Birbą, jednakże wróżka przekupuje ją małym drobiazgiem. Z biegiem czasu postacie zaprzyjaźniają się.

las3las4

Spotyka je mnóstwo przygód:

Jako pierwsze odwiedzają je Pani Wróblowa wraz z wróbelkami, które umilają im czas, śpiewając piosenki. Wkrótce po nich przybywa Pan Renifer wraz z drużyną kolorowych, wesołych roztańczonych skrzatów. Razem z Kolą prezentują Birbie swój energiczny taniec.

las5las6las7

Następnie w lesie pojawiają się dzieci ze szkoły magii. Okazuje się, że ktoś jednak lubił Birbę i zmartwił się, gdy zniknęła. Birba jest bardzo zdziwiona, ale i ucieszona. Mówi jednak, że nie jest jeszcze gotowa wrócić do szkoły. Dzieci oznajmiają, że będą wpadać od czasu do czasu i przynosić jej wieści ze szkoły. Zaprzyjaźniają się również z Kolą.

Miła atmosfera w lesie zostaje zakłócona przez głośną grupę dzieci. Głośno się zachowują, rozrzucają śmieci, krzyczą i niszczą wszystko dookoła. W ich ręce wpada Kola, która próbuje ratować las i swój dobytek. Kiedy wydaje się, ze nie ma dla niej ratunku Birba przełamuje się i postanawia działać. Za pomocą swoich czarów unieruchamia wandali, a następnie zamienia ich w dobrych ludzi, którzy sprzątają las oraz obiecują, że nie będą już nikomu czynić krzywdy.

las8las9

Nagle w lesie wszystko cichnie – pojawia się Duch Lasu w otoczeni innych leśnych duszków. Oznajmia, że Birba stała sie już silna i jest prawdziwą wróżką o dobrym sercu. Dzięki niej Kola nauczyła się dzielić z innymi. Duch lasu pokazuje, że drzewo dzięki magicznym siłom Birby odrodziło się. To znak, że Birba moze już wrócić do szkoły.

las10las11las12

Panuje radość – znów pojawiają się wróbelki, dzieci ze Szkoły Magii, leśne skrzaty i dawni wandale, teraz przyjaźni i weseli. Birba dziękuje im wszystkim za pomoc w uwierzeniu we własne siły. W finałowej piosence do aktorów dołączają klauny. Wszyscy uczestnicy warsztatów śpiewają o przyjaźni oraz byciu dobrym i pomocnym dla innych.

las13las14las15

Projekt Sektor 3 współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Współorganizatorami akcji są m.in. Akademickie Centrum Kultury, Inkubator Kultury, Teatr Kana, Dom Kultury Słowianin i wybrane szczecińskie organizacje pozarządowe.

Patronat medialny:

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: