Między 26 a 28 lipca Wolin opanowany zostanie przez walecznych Wikingów, urzekających bardów i pracowitych rzemieślników. W piątek o godz. 11:00 rozpocznie się XiX Festiwal Słowian i Wikingów – niesamowita podróż w czasy wczesnego średniowiecza, obfitująca w wiele atrakcji dla dzieci, pozwalająca im poznać życie codzienne i historię Słowian i Wikingów.
Program XIX Festiwalu Słowian i Wikingów „Harald Sinozęby – założyciel Jomsborga”:
piątek, 26 lipca
godz. 11.00 – uroczyste rozpoczęcie festiwalu (przedstawieni zostaną uczestnicy i zaprezentowane okręty)
godz. 11.00-19.00 – stałe atrakcje Festiwalu: prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni oraz obozu Słowian i Wikingów. Wszyscy rzemieślnicy, przybyli na Festiwal, przedstawiają swoje wczesnośredniowieczne zawody. Można nie tylko podpatrzeć, jak w dawnych czasach np. lepiono garnki, ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie replikę naczynia. Inne prezentacje to: tkactwo, produkcja wiaderek z kory, jubilerstwo, bursztynnictwo, snycerstwo, rogownictwo, skórnictwo, wikliniarstwo, młynarstwo, bicie monet, wytop żelaza, szycie książek, warzenie soli, produkcja witraży i inne. Na placu zabaw odbywać się będą wczesnośredniowieczne gry, konkursy i zabawy. Ponadto dorośli będą mogli spróbować swych sił w walce, strzelaniu z łuku i rzucie oszczepem. Dźwięki muzyki dawnej także będą umilały czas w ciągu tych trzech dni.
godz. 12.00 – obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym. Ogień zostanie rozniesiony do wszystkich chat i obozowisk festiwalowych.
godz. 12.30– wyścigi słowiańskich i wikińskich łodzi (repliki wczesnośredniowiecznych łodzi są stałym elementem festiwalu)
godz. 12.30 – spektakl teatralny w wykonaniu grupy Krak
godz. 12.30 – pokaz szyków bojowych – Srebrny Wilk (Moskwa)
godz. 12.30– turniej łuczniczy na placu strzelniczym
godz. 13.00-16.00 – wróżby, postrzyżyny, składanie symbolicznych darów w świątyni
godz. 13.00 – Harald Sinozęby i cud mnicha Poppona – inscenizacja.
Harald przegrywa starcie z cesarzem Ottonem I i Bolesławem Chrobrym. Nie chce przyjąć chrześcijaństwa. Przekonuje go dopiero cud dokonany za sprawą mnicha Poppona
godz. 16.00 – bitwa Słowian i Wikingów. Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.
godz. 17.00 – targ niewolników. Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i woja zdatnego do pracy zakupić.
godz. 18.00 – 19.00 – Dola wojownika – inscenizacja.
Drużyna świątynna powraca z wyprawy, niosąc łupy i wiodąc niewolnych. Pośród drużynników jest młody witeź, który wsławił się bohaterstwem w swym pierwszym boju – składa daninę ze zdobytych przez siebie łupów i w uznaniu dokonań zostaje przyjęty w poczet drużynników. Jego rówieśnik twierdzi, że część z ofiarowanych łupów została zdobyta przez niego – dochodzi do sporu w świątyni. Dochodzi do konfliktu, jeden z młodych wojowników ginie.
godz. 18.00– eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga. Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.
godz. 19.00 – występy grup muzycznych i nauka tańca
sobota, 27 lipca
godz. 10.00-20.00 – stałe atrakcje Festiwalu: prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni oraz obozu Słowian i Wikingów. Wszyscy rzemieślnicy, przybyli na Festiwal, przedstawiają swoje wczesnośredniowieczne zawody. Można nie tylko podpatrzeć, jak w dawnych czasach np. lepiono garnki, ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie replikę naczynia. Inne prezentacje to: tkactwo, produkcja wiaderek z kory, jubilerstwo, bursztynnictwo, snycerstwo, rogownictwo, skórnictwo, wikliniarstwo, młynarstwo, bicie monet, wytop żelaza, szycie książek, warzenie soli, produkcja witraży i inne. Na placu zabaw odbywać się będą wczesnośredniowieczne gry, konkursy i zabawy. Ponadto dorośli będą mogli spróbować swych sił w walce, strzelaniu z łuku i rzucie oszczepem. Dźwięki muzyki dawnej także będą umilały czas w ciągu tych trzech dni.
godz. 11.30 – bitwa o most. Turniej drużyn 5-osobowych przygotowany przez grupę Silver Wolf z Moskwy.
godz. 12.00– spektakl teatralny w wykonaniu grupy Krak
godz. 13:00 – Percival&Radbor przedstawiają legendy słowiańskie – „…jaki Znak twój? …skąd twój Ród?” – opowieść muzyczna dla najmłodszych
godz. 13.00– pokaz szyków bojowych – Jomsviking
godz. 14.00– turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga
godz. 15:00 – „Misje i demokracja plemienna. Jak w roku 1123 żercy ocalili życie misjonarza” – inscenizacja.
Misjonarz hiszpański Bernard pod pozorem nawracania pogan próbuje zbezcześcić sanktuarium wolińskie – pojmany przez straż wydany zostaje kapłanom – wolinianie zgromadzeni wokół świątyni domagają się ukarania winnego śmiercią…
godz. 15.00– konkurs na strój kobiecy
godz. 15.30 – Harald Sinozęby zakłada Jomsborg – inscenizacja.
Harald Sinozęby spotyka Chrobrego. Wspólnie podejmują decyzję o utworzeniu twierdzy wojowników przy ujściu Dziwny. Harald wyznacza pierwszego Jarla oraz ogłasza „Prawa Jomsborga.
godz. 16.00– bitwa Słowian i Wikingów
godz. 17.00– konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy. Konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody. Jury złożone wyłącznie z pań zwiedzających festiwal.
godz. 18.00– konkurs na przedstawienie sagi wikińskiej lub legendy słowiańskiej. Każda grupa prezentuje wybrany przez siebie mit w formie krótkiego przedstawienia. Sposób przedstawienia jest dowolny: wiersz, proza, pantomima.
godz. 19.00– rozstrzygnięcie konkursu na jadło wczesnośredniowieczne. Spośród wszystkich średniowiecznych potraw przygotowanych przez uczestników wyłonione zostaną te najsmaczniejsze.
godz. 19:00– Jak mogły wyglądać zaślubiny Haralda Sinozębego z Tove Obodrycką – inscenizacja ślubu Wikinga ze Słowianką
godz. 20:00– swaćba – obrzęd zaślubin dla chętnej pary
godz. 21:00– koncert zespołu Perunwit
niedziela, 28 lipca
godz. 10.00-18.00 – stałe atrakcje Festiwalu: prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni oraz obozu Słowian i Wikingów. Wszyscy rzemieślnicy, przybyli na Festiwal, przedstawiają swoje wczesnośredniowieczne zawody. Można nie tylko podpatrzeć, jak w dawnych czasach np. lepiono garnki, ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie replikę naczynia. Inne prezentacje to: tkactwo, produkcja wiaderek z kory, jubilerstwo, bursztynnictwo, snycerstwo, rogownictwo, skórnictwo, wikliniarstwo, młynarstwo, bicie monet, wytop żelaza, szycie książek, warzenie soli, produkcja witraży i inne. Na placu zabaw odbywać się będą wczesnośredniowieczne gry, konkursy i zabawy. Ponadto dorośli będą mogli spróbować swych sił w walce, strzelaniu z łuku i rzucie oszczepem. Dźwięki muzyki dawnej także będą umilały czas w ciągu tych trzech dni.
godz. 12.00 – obrzęd ofiarowania – o pomyślne żniwa i obfity plon
godz. 12.30– spektakl teatralny w wykonaniu grupy Krak
godz. 13.00– pokaz sił słowiańskich i wikińskich na wodzie. Część załogi wiosłuje, a reszta ciągnie liny.
godz. 13.00– pokaz szyków bojowych – Jomsvikings
godz. 13:30 – Percival&Radbor przedstawiają legendy słowiańskie – „…jaki Znak twój? …skąd twój Ród?” – opowieść muzyczna dla najmłodszych
godz. 14.00 – test wikinga – próba wody
godz. 15.00– targ niewolnic. Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i niewolnicę zdatną do pracy zakupić. Spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt.
Król Danii przegrywa wojnę ze swym synem Swenem Widłobrodym. Wraca do Wolina, by tu dojść swych dni…
godz. 16.00– bitwa Słowian i Wikingów
godz. 17.00– występ grupy muzyki dawnej
godz. 18.00– zakończenie Festiwalu Słowian i Wikingów
W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od organizatora program może ulec zmianie.
Miejsce: Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jómsborg Vineta, ul. Graniczna 2, 72-510 Wolin, www.jomsborg-vineta.com
Szczegóły na temat Festiwalu tutaj.