Z domowej półki

alt „Zima z białym niedźwiedziem”
Helena Bechlerowa

To książka wydana dawno, bo w latach 80, jednak w niejednej bibliotece miejskiej można ją znaleźć na półce.
Jest to opowiastka dla najmłodszych, podzielona na krótkie rozdziały i utrzymana w magicznym klimacie. Pewnego zimowego dnia mały chłopiec imieniem Grześ lepi ze śniegu niedźwiedzia. Następnego dnia rano okazuje się, że biały miś ożył i zabiera chłopca na czarodziejskie przygody wkoło domu. Za sprawą Barłaja codziennie wydarza się coś magicznego i niesamowitego. Ponadto autorka ukazuje atmosferę ciepła rodzinnego, życzliwości i zrozumienia we wzajemnych stosunkach między dziećmi a dorosłymi.
B. Ś.


alt
Cudaczek Wyśmiewaczek
Julia Duszyńska
Wyd. Siedmioróg

 

 

Cudaczek Wyśmiewaczek to licho malutkie, co to „nie je, nie pije tylko z wyśmiewania żyje”.
A z kogo się wyśmiewa? A z dzieci! Upatrzy sobie ten Cudaczek jakiegoś złośnika, albo pannę Grymaśnicę , Pana Złośnickiego lub Beksę i zabawa murowana!Brzuszek mu wtedy pęcznieje, że aż miło. Cudaczek siada takiemu dziecku na kołnierzu albo we włosach i podpowiada do ucha: „obraź się, obraź” albo „płacz, płacz” a gdy dziecko posłucha Cudaczek cieszy się ogromnie. Takie licho tylko czyha na okazję, żeby zamieszkać u jakiegoś dziecka. Tę książkę naprawdę warto przeczytać aby poznać zagrożenie 🙂
  (MW)


pomponPompon w rodzinie Fisiów

Joanna Olech
Wydawnictwo: ZNAK

Po przeczytaniu tej historii już zawsze będziecie spoglądać na odpływ umywalki lub wanny z ciekawością. Z takiego właśnie odpływu wylazł pewnego dnia w domu rodziny Fisiów – mały smok. Może i do Was zawitają jego kuzyni?
Małym smokiem zaopiekowało się rodzeństwo – Malwina i Gniewosz . Przez jakiś czas ukrywali go przed rodzicami ale utrzymanie takiego SMOKA URWISA w tajemnicy nie jest łatwą sprawą. W końcu się wydało i Pompon był już rodzinną tajemnicą. Zaprzyjaźnia się z całą rodzinką – ogląda z tatą mecze, układa z mamą pasjanse na komputerze. Posiadanie Smoka w domu może być jednak bardzo kłopotliwe – zajmuje łazienkę aby wziąć kąpiel, zużywa na swój pancerzyk bardzo drogi krem mamy… Sytuacja zmienia się kiedy wygrywa konkurs na najlepszy Blog….a zresztą…przeczytajcie sami!
Jeśli lubiliście serial „ALF” to polubicie też POMPONA. Książka jest bardzo dowcipnie napisana. Polecana dla dzieci od 6 roku życia. Cała moja rodzina bardzo polubiła Pompona i polecamy jego historię wszystkim znajomych dzieciakom.
  (MW)


andronyANDRONY
Jan Brzechwa
il. Bohdan Butenko
Krajowa Agencja Wydawnicza 1979 r.

Moja kultowa książka z dzieciństwa ma już 30 lat! To właśnie z niej uczyłam się na pamięć wierszy Jana Brzechwy. Cieszę się również, że to właśnie z ilustracji Bohdana Butenki poznałam Kaczkę Dziwaczkę, Koziołeczka co to poszedł po bułeczki do miasteczka,  Babuleja i Balulejkę,  Stasia Pytalskiego, Katarzynę co miała katar i wielu, wielu innych bohaterów zabawnych wierszy. Do dziś nie toleruję innych obrazków do tych wierszy… No cóż… Wspomnienia z dzieciństwa 🙂 Dziś czytam te wiersze z wielką radością swoim synom i cieszę się, że wydawnictwo „Prószyński i S-ka”, w tym roku wydało tę wspaniałą książkę w takiej samej szacie graficznej. Warto ją mieć na domowej półce z książkami.

 (MW)


mama_czarodziejka„Nasza mama czarodziejka”
  Joanna Papuzińska

  il. Ewa Poklewska – Koziełło
  Wyd. Literatura

Książka o całkiem zwyczajnie wyglądającej mamie, która bardzo lubiła bawić się z dziećmi a do tego potrafiła….. czarować. Umiała poradzić sobie w każdej sytuacji. Nie pozwalała krzywdzić słabszych, dała sobie radę z wielkoludem, zreperowała ciekawski księżyc, który obtłukł sobie rożek, gdy chciał się bliżej przyjrzeć miastu. Mama czarodziejka potrafiła też uratować statek przed burzą – wystarczyło tylko wyprać brunatna chmurkę, która zwiastuje deszcz. Z taką mama nie można się nudzić – zaczaruje zabawkowy samochód i urządzi nim dzieciom przejażdżkę po mieście. Przy takiej mamie samemu można zacząć czarować i wzbić się w powietrze całą rodziną na zwykłych poduszkach!
Ach… taka mama czarodziejka to MARZENIE każdego dziecka! Przeczytajmy, może odrobina czaru spłynie i na nas.
Książka jest lekturą w pierwszej klasie szkoły podstawowej ale młodsze dzieci na pewno chętnie posłuchają jej przed snem. Zwłaszcza, że jest z serii PODUSZKOWCÓW. Po takich historiach sny na pewno są CZARODZIEJSKIE.
  (MW)


altMoje ulubione dobranocki
Praca zbiorowa
Publicat S.A. z serii KSIĄŻKI SZCZĘŚLIWEGO DZIECIŃSTWA

40 opowiadań dla dzieci, nie tylko na „dobranoc”. Autorami są m.in. Irena Landau, Maria Ewa Letki, Agnieszka Rusakiewicz, Agnieszka Frączek. Dobranocki napisane przez same kobiety. Chyba nie przypadkiem. Wiadomo przecież, że to mamy najczęściej usypiają dzieci.
Opowiadania dla chłopców i dla dziewczynek. O detektywie, który tropił krasnoludki, o czarownicy, której uciekła chatka na kurzych łapkach, o małych rozbójnikach co mieszkają pod łóżkami dzieci, o księżniczkach, lalkach, Mrówoniach, Płaskoludkach, śmieciarkach bałaganiarkach… Książka z bardzo ładnymi ilustracjami pięciu autorów. Bardzo często do niej wracamy z moim starszym synkiem, a jej mały format ( A- 5) sprawia, że można ją łatwo zabrać np. na wakacyjny wyjazd.

(MW)

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: