Dni otwarte Edukacyjnej Pracowni Przyrodniczej „Na Głębokim”

Pracownia Jeszcze do końca wakacji możemy wybrać się z naszymi dziećmi do pracowni przyrodniczej, przy stawie Uroczysko (obok jeziora Głębokie) i wziąć udział w zajęciach, które mają m.in. na celu przybliżenie najmłodszym mieszkańcom Szczecina wiedzy o lesie i jego mieszkańcach.

Zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej zorganizował Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin. Oferta edukacyjna skierowana jest do osób dorosłych, młodzieży, dzieci ze szczególnym uwzględnieniem grup z tzw. Zielonych Szkół, kolonii i półkolonii, ognisk przyszkolnych, itp.

Pracownia ma charakter kameralny i zajęcia prowadzone są w grupach ok. 20 osobowych. W czasie wakacji udział w warsztatach wzięło ponad 300 dzieci z półkolonii ale zajęcia są także dla grup niezorganizowanych. Wystarczy przyjechać z dzieckiem do pracowni i wraz z nim przez ok. 60-90 min. wziąć udział w zajęciach. A można dowiedzieć się tutaj wielu ciekawych rzeczy! Między innymi: Dlaczego dziki lubią taplać się w błocie? Jak mówimy na ich młode? Poznamy odciski śladów zwierząt leśnych tzw. tropy. Będzie też czas na rysowanie i zagadki.

Tematyka zajęć jest dostosowana do wieku dzieci ich zainteresowań. Na tarasie pracowni odbywają się również warsztaty plastyczne.

Pracownia wyposażona jest w nowoczesny sprzęt audiowizualny oraz różnorodne pomoce edukacyjne. Są tu plansze poznawczo-poglądowe prezentujące gatunki rodzimej flory i fauny (drzewa, krzewy, grzyby jadalne i niejadalne, ptaki naszych lasów, ryby, zwierzęta leśne, nietoperze, sowy, motyle, owady i in.) oraz różnorodne tablice tematyczne (np. dzik, śródleśna łąka, stare drzewo, budki lęgowe, warstwowa budowa lasu, ekologiczna rola lasu i in.).

Staw UroczyskoBogate wyposażenie Pracowni w pomoce edukacyjne oraz bliskość lasu umożliwia przeprowadzanie ciekawych zajęć w osobliwej i niecodziennej scenerii. Dla naszych dzieci będzie to niewątpliwą atrakcją. A po zajęciach ruszamy na spacer dookoła stawu, przyglądamy się kaczkom i łabędziom i wypatrujemy…. żółwia czerwonolicego, który widziany był już nie raz w tej okolicy. Prawdopodobnie został wypuszczony przez właściciela lub po prostu uciekł z domu :-), gdyż ten rodzaj żółwia zamieszkuje zupełnie inną część świata.


Zajęcia w pracowni odbywają się w ramach dni otwartych od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-16 do końca sierpnia. Prelekcje i prezentacje prowadzone są przez praktykantów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz specjalistów z zakresu edukacji ekologicznej, łowiectwa i ochrony przyrody.

Po wakacjach w zajęcia będą również przeprowadzane, ale już dla grup zorganizowanych.

Pracownia Pracownia
Pracownia   Pracownia

Pracownia - tropy Pracownia

Pracownia Pracownia

Szczegółowe informacje na temat możliwości skorzystania z pracowni oraz uzgodnienia terminów prowadzenia zajęć uzyskać można pod nr telefonu 091 42 45 625
091 42 45 lub e-mail: icichun@um.szczecin.pl.
Informacje na temat pracowni znajdują się również na stronie www.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z wizyty dzieci w pracowni. Z mikrofonem przybyła tam Marta Zabłocka z Polskiego Radia Szczecin. 

mp3/pracownia.mp3



 

(MW)

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: