Szczecińska edycja pięknej akcji niesienia „Betlejemskiego Światła Pokoju” w tym roku stała się pełnoletnia. Światełko będące symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia dla każdego człowieka i narodu jest wyjątkowym znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktu i waśni. Tegorocznemu przekazaniu towarzyszył Festiwal Smaku i Tradycji. 17 grudnia wspólnie świętowaliśmy na Plan Lotników.
Kapryśna pogodę próbowały przegnać dzieci i młodzież prezentujące liczne inscenizacje słowno-muzyczne. Publiczność zebrana pod sceną mogła posłuchać kolęd i pastorałek wykonywanych przez zespoły, całe rodziny i dzieci z zespołu Iskierki, które pięknie grały na instrumentach w towarzystwie uczniów szkoły muzycznej. Wszyscy chętnie włączali się do wspólnego kolędowania.
Na Placu można było spotkać także Świętego Mikołaja, który rozdwał dzieciom cukierki, zachęcając do wspólnej zabawy.
Każdy odwiedzający mógł dołożyć swoje ogniwo do wielkiego łańcucha ”Braterstwa”, który prezentował się imponująco. Tak samo wszyscy mający ochotę złożyć miastu Szczecin świąteczne życzenia mogli to zrobić, dołączając liścik do niebieskiego balonika z helem, które uroczyście zostały puszczone w wyznaczonym momencie. Rozwiń Skrzydła za sprawą małego reprezentanta życzyło Szczecinowi więcej uśmiechu 🙂
Żeby spróbować dań przygotowanych na Festiwal Smaku i Tradycji przez przedstawicieli organizacji pozarządowych skupiających seniorów i mniejszości narodowe zamieszkujące Szczecin, trzeba było pojawić się na początku imprezy, gdyż te stoiska cieszyły się największym zainteresowaniem mieszkańców. Spróbowac można było sałatki wigilijnej, sałatki po kujawsku, czy sosu wigilijnego.
Na przygotowanych stoiskach można było podziwiać też szopki i ozdoby choinkowe przygotowane przez dzieci ze szczecińskich świetlic i ognisk środowiskowych, zakupić świecę Caritasu, czy spróbować barszczu i kapusty z grzybami, które serwowali harcerze.
O godz. 16:45 harcerze przekazali Komendzie, władzom miasta i mieszkańcom Betlejemskiego Światła Pokoju – ogień zapalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Każdy mógł odpalić zimne ognie, zanieść płomień do domu i cieszyć się wyjątkowym światłem.
Mamy nadzieję, że w naszym mieście będzie coraz więcej okazji do intergracji mieszkańców i Organizatorem działań były: TWIKS i Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 przy udziale Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego.