I Policki Festiwal Teatralny

Będzie to pierwsza edycja Festiwalu organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Policach oraz Deutsch – Polnische Gesellschaft M-V e.V. Udział w Festiwalu wezmą polsko- niemieckie amatorskie zespoły teatralne. Festiwal składać się będzie z trzech podstawowych elementów programu: wspólnego happeningu, międzynarodowych warsztatów artystycznych prowadzonych przez znanych w całym kraju aktorów, reżyserów, artystów (wraz z pokazem powarsztatowym) oraz artystycznych prezentacji amatorskich zespołów teatralnych z Polski oraz z Niemiec.

O Festiwalu w wielkim skrócie…
Festiwal będzie pierwszym teatralnym wydarzeniem o międzynarodowym zasięgu, które mamy nadzieję na stałe zakorzeni się w naszym regionie. Celem festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego teatrów nieprofesjonalnych z Polski oraz z Niemiec, inspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej, możliwość wymiany doświadczeń, integracja młodzieżowego środowiska artystycznego z sąsiadujących krajów, promowanie przedsięwzięć teatralnych oraz kultury, obyczajów i trendów artystycznych a przede wszystkim ciekawego i aktywnego stylu życia.
Będzie to pierwsza edycja Festiwalu organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Policach oraz Deutsch – Polnische Gesellschaft M-V e.V. Udział w Festiwalu wezmą polsko- niemieckie amatorskie zespoły teatralne. Festiwal składać się będzie z trzech podstawowych elementów programu: wspólnego happeningu, pracy warsztatowej wraz z pokazem powarsztatowym oraz artystycznych prezentacji amatorskich zespołów teatralnych z Polski oraz z Niemiec.
Happening ulicami Polic
Festiwal TEK rozpocznie się wielkim happeningiem na ulicach Polic. W happeningu udział może wziąć każdy zainteresowany, każdy kto chce wypromować idee festiwalu. Wszyscy będą barwnie przebrani, pomalowani, będą mieli rekwizyty zwracające uwagę publiczności, niektórzy będą chodzili na szczudłach. Amatorskie zespoły teatralne wykonają wielkie, kolorowe chorągwie, będą grać na instrumentach, rozdawać balony i polsko- niemieckie programy Festiwalu.
Będzie to wesołe, barwne, pełne niesamowitych przeżyć (dla uczestników i odbiorców) wydarzenie. Korowód wystartuje i zakończy paradę w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Po powrocie na placu przed MOK odbędzie się oficjalne otwarcie Festiwalu. Wszyscy jego uczestnicy wraz z zaproszonymi przyjaciółmi i gośćmi z Niemiec, władzami Polic oraz przedstawicielami z Niemiec będą uczestniczyli w otwarciu I Polickiego Festiwalu Teatralnego. Po otwarciu Festiwalu odbędą się koncerty oraz inne wyjątkowe atrakcje.
Warsztaty teatralne…
Festiwal będzie okazją do uczestnictwa w międzynarodowych warsztatach artystycznych prowadzonych przez znanych w całym kraju aktorów, reżyserów, artystów. Warsztaty teatralne skierowane będą do polsko- niemieckich zespołów amatorskich, które pasjonują się teatrem i pragną poszerzać swoje doświadczenia związane z tą dziedziną artystyczną. Warsztaty zostaną przeprowadzone przez ekspertów, wieloletnich praktyków w dziedzinie teatru i pracy z młodzieżą. Warsztaty odbywać się będą w czterech międzynarodowych grupach, z których każda zajmie się inną dziedziną teatru. Tym samym każdy uczestnik będzie mógł zmierzyć się z interesującym go zagadnieniem, zaś później wymienić się tą wiedzą z pozostałymi uczestnikami biorącymi udział w innej sesji warsztatowej. Tak oto powstanie jeden wielki wspólny polsko – niemiecki spektakl, który zostanie pokazany na zakończenie Festiwalu.
Prezentacje spektakli teatralnych…
Od dnia 1 lipca rozpoczną się sceniczne prezentacje amatorskich zespołów teatralnych zarówno z Polski jak i z Niemiec. Od godzin popołudniowych (po warsztatach) widownia gromadzić się będzie w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach by móc obejrzeć prezentacje zespołów. Na scenie polickiego MOK- u prezentować się będą zespoły teatralne oraz profesjonalne zespoły i aktorzy będący mistrzami w dziedzinie monodramu czy pantomimy. Spektakle oceniać będzie 3 osobowe Jury powołane przez organizatorów Festiwalu. Jury przyzna I nagrodę, zaś II nagrodę przyzna publiczność podczas głosowania. Po każdym spektaklu będzie można oddać głos na ten spektakl, który spodobał się najbardziej. Prezentacjom będą towarzyszyły koncerty, spotkania z aktorami, dyskusje. Wszystkie wydarzenia są otwarte dla publiczności.
Dla Zygmunta Zdanowicza
Zygmunt Zdanowicz był pracownikiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach i całe swoje życie poświecił pracy artystycznej. Był choreografem, specjalistą ruchu scenicznego. Był uczestnikiem warsztatów Pantomimy Wrocławskiej Henryka Tomaszewskiego. Prowadził Teatr 3 (pantomima głuchych przy Polskim Związku Głuchych w Szczecinie). Twórca ruchu scenicznego w Teatrze Lalek „Pleciuga”, Teatrze Współczesnym, Teatrze Polskim w Szczecinie i w wielu innych teatrach w Polsce. Przez lata uczył dzieci i młodzież ruchu scenicznego, pantomimy, tańca i gry aktorskiej. Zmarł niespodziewanie to jednak młodzież, która kiedykolwiek z nim pracowała zachowa go w pamięci na długo dlatego pragniemy nadać Festiwalowi imię Zygmunta Zdanowicza.

Regulamin oraz karty zgłoszeń dla amatorskich zespołów teatralnych chętnych do udziału w warsztatach, spektaklach, happeningu, dostępne są na www.gminapolice.pl.
„Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania)”. Opiekę nad wydarzeniem sprawuje Teatr Elipsa.

ZAPRASZAMY AMATORSKIE ZESPOLY TEATRALNE DO UDZIALU W FESTIWALU!

I Policki Festiwal TEATRALNA ELIPSA KREATYWNOŚCI (TEK) im. Zygmunta Zdanowicza. Polsko – Niemieckie Warsztaty Teatralne

Czas: 30 czerwca – 03 lipca 2011r.
Miejsce: MOK Police
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: