Z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja miasto zorganizowało dla mieszkańców wielką Majówkę Europejską na Jasnych Błoniach. Odbyły się m.in. występy artystyczne dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli, działał park edukacyjny „Interakcje”, gdzie przeprowadzano rodzinne warsztaty, a w specjalnej strefie dziecięcej klauny proponowały zabawy, malowały buzie, rozdawały balony i watę cukrową. Zobaczcie, jak było!
1 maja na Jasnych Błoniach najmłodsi nie mogli narzekać na brak atrakcji! Gry i konkursy z nagrodami, zabawy z chustą animacyjną i z piratami, puszczanie baniek, kącik plastyczny, plac dmuchanych zabawek do skakania, malowanie twarzy, fantazyjne balony, wata cukrowa (i to bez żadnych opłat!) – to wszystko czekało na milusińskich w Strefie Dziecięcej podczas Europejskiej Majówki.
Wszystkie atrakcje na scenie strefy, proponowane przez dwójkę sympatycznych klaunów: Andzię Kuleczkę i jej przyjaciela Dziczka, miały walor edukacyjny – przybliżały dzieciom tematy związane z działalnością Unii Europejskiej (m.in. finansowaniem, inwestycjami, polityką gospodarczą, ochroną środowiska). Dzięki przygotowanym grom edukacyjnym dzieci dowiedziały się, co to tak naprawdę znaczy być członkiem Unii Europejskiej – m.in. segregowały śmieci w ekologicznym mieście, podczas podróży po kolorowej planszy zwiedzały miejsca atrakcyjne turystycznie unowocześnione dzięki wsparciu Unii Europejskiej, rozwiązywały europejską krzyżówkę, wykonywały wielką flagę upamiętniającą 10 lat wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
W strefie Wikingw dzieci poznały dawne metody połowu ryb, tajniki dawnego bartnictwa, uzbrojenie wojowników. Odbyły się też pokazy walk wojów, degustacje tradycyjnych podpłomyków pieczonych na ognisku oraz wspaniałych pierników i koncerty muzyki dawnej. Natomiast w parku edukacyjnym przeprowadzano rodzinne warsztaty z wykorzystaniem urządzeń ukazujących działanie praw fizyki, a dzieci wraz z rodzicami budowały wiatraki i robiły papier. Na stoiskach, zlokalizowanych wokół Jasnych Błoni, można było poznać atrakcje sąsiednich gmin oraz zapoznać się z działalnością różnych instytycji, dofinansowanych przez Unię Europejską.
Miło było patrzeć na tak wspaniałą zabawę! Gdy już miluisińscy wybawili się podczas dnia, przyszedł czas na koncerty dla młodzieży i dorosłych oraz nocne widowisko multimedialne połączone z pokazem sztucznych ogni. Mamy nadzieję, że przy obchodach następnej okrągłej rocznicy (pietnastej? dwudziestej?) będzie równie niesamowicie!