Miasto Matek – spotkanie i warsztaty Kawiarenki Obywatelskiej NGO


27 oraz 28 kwietnia miała miejsce kolejna odsłona Kawiarenki Obywatelskiej NGO, tym razem zatytułowana Miasto Matek. Nie było to tylko pojedyncze wydarzenie, ale dwudniowe warsztaty skierowane do mieszkańców Szczecina, głównie do kobiet i matek. Zobaczcie relację!

 

Spotkanie Kawiarenki Obywatelskiej NGO rozpoczęło się w sobotę o godz. 11.00 w Willi Ogrody. Gośćmi spotkania były panie, zaangażowane swoimi działaniami w tematykę rodzicielstwa oraz w pracę z dziećmi i ich rodzicami: Patrycja Dołowy – fotografka i działaczka społeczno-kulturalna, Joanna Mendecka – psycholożka i doradczyni żywieniowa, Anna Czyńska – pedagożka i fotografka oraz Karolina Machowicz – fotografka, animatorka kultury i instruktorka warsztatów twórczych. Każda z zaproszonych Pań realizowała po spotkaniu warsztaty tematyczne.

Tematyka spotkania oscylowała wokół kwestii funkcjonowania rodziców i dzieci w przestrzeni społecznej, zwłaszcza w przestrzeni miasta. Goście oraz ich słuchacze poruszali tematykę odbioru dzieci i matek przez różne grupy społeczne. Dyskutowano o możliwościach otworzenia się przestrzeni publicznej na rodziców – zarówno w sferze mentalności, jak i w sferze infrastruktury. Przywołano również przykłady zachowań społecznych, prezentujących dwa skrajne modele wychowania: demokratyczny, w którym wychowanie rozumiane jest jako towarzyszenie dziecku jako istocie autonomicznej oraz kontrolujący, który zakłada ukształtowanie dziecka według określonych wzorów.

miasto13miasto7

Po spotkaniu goście oraz uczestnicy kwietniowej Kawiarenki Obywatelskiej NGO przeszli do Domu Harcerze na warsztaty. W sobotę odbyły się dwa spotkania tematyczne.

Pierwsze z nich, zatytułowane „Miasto Matek” poprowadziła Patrycja Dołowy. Jako członkini Rady Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk, a od 2010 roku wiceprezeska Fundacji MaMa, realizującej projekty skierowane do mam, podzieliła się doświadczeniem w działaniu na rzecz wsparcia aktywności matek. Na warsztatach uczestnicy rozmawiali między innymi o potrzebach rodziców związanych z przestrzenią. Dzielili się własnymi refleksjami, uczyli się określać potrzeby rodziców w przestrzeni miejskiej oraz szukali narzędzi, które pozwoliłyby im te potrzeby zaspokoić.

miasto3miasto4

Drugi warsztat, zatytułowany „Zdrowe żywienie dziecka w pigułce” poprowadziła Joanna Mendecka, która jako autorka portalu www.mamowanie.pl. od 5 lat zajmuje się propagowaniem podstaw zdrowego i świadomego trybu życia. W czasie warsztatów  uczestnicy rozmawiali o tym, jakie są zasady zdrowego żywienia, w jaki sposób za pomocą posiłków stymulować prawidłowy rozwój dziecka, co złego jest w żywności wysokoprzetworzonej, w kaszkach z proszku, słoiczkach, co robić w przypadku podejrzenia alergii, choroby lub wyjazdu na urlop poza granice kraju.

miasto5miasto6

Dalszy ciąg wydarzeń kwietniowej Kawiarenki NGO nastąpił w niedzielę.

Warsztat „Dziecko czyli kto? Wychowanie czyli co? Między nami a dziećmi” poprowadziła Anna Czyńska, animatorka kultury i pracownica Instytutu Pedagogiki  WHUS, analizująca w swojej pracy badawczej poglądy dorosłej części społeczeństwa na temat dzieci oraz wychowania. W trakcie spotkania uczestnicy koncentrowali się na relacjach między dziećmi a dorosłymi; zastanawiali się m.in., czym jest wychowanie, dlaczego dzieci zmyślają lub bawią się. Szukali odpowiedzi na pytanie: czy możliwe jest partnerstwo dorosłych i dzieci. Przy okazji przyglądali się różnym metodom wychowawczym, a także szukali odpowiedzi na pytania nurtujące współczesnych rodziców.

miasto9miasto10

Nie zabrakło również zajęć artystycznych. Warsztat ”Przedmioty w obroty” poprowadziła Karolina Machowicz, współtwórczyni i koordynatorka Pajdokracji, twórczych spotkań dla dzieci i rodziców. Warsztaty były skierowane do  rodziców lubiących kreatywnie spędzać czas z dziećmi. Celem warsztatów było zachęcenie rodziców do rozwinięcia własnej kreatywności oraz wspólne znalezienie narzędzi i metod, które mogą ten proces wesprzeć. Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali o zabawach oraz tworzeniu zabawek dla dzieci (i z dziećmi). Inspiracji szukali w przyrodzie, nauce, otaczającym środowisku (także miejskim), kulturach świata. Poznali kilka ciekawych postaci – nie tylko współczesnych, które potraktowały zabawkę jako pole do własnych działań twórczych. Podczas zajęć praktycznych wykonywali też autorskie zabawki.

miasto11miasto12

A w czasie, gdy rodzice zajęci byli rozmowami i twórczością, dzieci również nie pozostały bezczynne 🙂

miasto1miasto2

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: