Podaj żółte kółko!

W dniach od 1 października do 15 listopada 2012 r. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA organizowało w Szczecinie kampanię społeczną pn. PODAJ ŻÓŁTE KÓŁKO. Kampania miała na celu wzrost akceptacji i wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Było to kolejne, po konferencjach i wystawach, przedsięwzięcie Stowarzyszenia, które przybliża mieszkańcom Szczecina problematykę związaną z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych intelektualnie w społeczeństwie.

 

Inspiracją do kampanii stała się napisana i wydana z inicjatywy ISKIERKI książka Elizy Piotrowskiej „Żółte kółka”. Główną bohaterką utworu jest po raz pierwszy w polskiej literaturze dziecięcej dziewczynka z zespołem Downa. Ina, zwana także Inną, rozpoczyna naukę w szkole wraz ze zdrowymi rówieśnikami. Sytuacja ta staje się intrygującym doświadczeniem dla obu stron. Ina rysuje często żółte kółka – ich znaczenie poznajemy w finale opowiedzianej historii.

Ida, Natasza, Filip, Michał i Łukasz, to podobnie, jak Inna z „ Żółtych kółek”, dzieci z zespołem Downa. Mają od 7 do 10 lat. Urodziły się i mieszkają w Szczecinie. Tutaj chodzą do szkoły, spotykają się w świetlicy, razem spędzają czas. Do mieszkańców Szczecina, z plakatów, które pojawiły się w przestrzeni miejskiej, kierują zaproszenie: POZNAJMY SIĘ ! Uśmiechają się do nas z plakatów umieszczonych w mieście, m.in. na przystankach i w środkach komunikacji miejskiej.

Kampania ma za zadanie obalić stereotypy, z jakimi borykają się rodziny, w których funkcjonują osoby niepełnosprawne intelektualnie. – Powszechnie mówi się, że ludzie, którzy mają dzieci z zespołem Downa są biedni, nieszczęśliwi; że takie dziecko to wręcz „kara boska”. Tymczasem my chcemy pokazać, że wcale tak nie jest – dzieci te mogą być aktywne i pełne radości. Też chodzą na różne zajęcia, też robią to, co większość dzieci w ich wieku. Owszem, one nie są takie same, ale potrafią być radosne! A  ludzie, którzy wychowują dzieci niepełnosprawne intelektualnie mogą być po prostu szczęśliwi– mówi Maria Buchelt, działająca w Stowarzyszeniu Iskierka.- Nie chcemy litości dla naszych dzieci, lecz chcemy, by były akceptowane społecznie.

Jak mówi Marzena Ryngiewicz, mama chłopca z zespołem Downa, występującego w kampanii, „postrzeganie naszych dzieci przez rówieśników zmienia się na lepsze. Jeszcze do niedawna można było spotkać na ulicy dziwne spojrzenia; teraz już tak nie jest. Ludzie, mający dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, właśnie dzięki takim kampaniom zaczęli wychodzić z domu. Widok dziecka z zespołem Downa nie jest już czymś niezwykłym. Rówieśnicy mojego syna często nawet nie zwracają uwagi na jego niepełnosprawność; czasem zapytają tylko, czemu on ma takie uszy czy oczy, ale nie traktują go jak „innego”.

Podczas konferencji, otwierającej kampanię, aktywne członkinie Stowarzyszenia Iskierka przedstawiły zadania kampanii. Marzanna Kuszyńska, pomysłodawczyni projektu, szczególną uwagę zwróciła na potrzebę akceptacji dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, która powinna pojawiać się w społeczeństwie zamiast litości. Do projektu zaproszono reżyserkę, Wiesławę Piećko, która na potrzeby kampanii zrealizowała film o dzieciach – podopiecznych Stowarzyszenia Iskierka. Widzowie zobaczyli dzieci z zespołem Downa świetnie bawiące się na zajęciach plastycznych czy podczas jazdy konnej. „Ten film jest piękny i nie budzi litości. Bardzo, bardzo dziękujemy za tak prawdziwy obraz naszych dzieci” – powiedziała wzruszona Marzanna Kuszyńska. Film trafił do szczecińskich szkół.

Bohaterom kampanii towarzyszy żółte kółko w różnych odsłonach: żółte i okrągłe są piłki, bańki mydlane, balony, frisbee i…lizaki. To atrybuty radosnego, spełnionego dzieciństwa, o które walczą dla swoich dzieci rodzice tworzący ISKIERKĘ.

5 października na Placu Żołnierza Polskiego widzowie młodsi i starsi mogli obejrzeć niezwykły plenerowy spektakl. W ramach kampanii „Podaj żółte kółko” odbyła się akcja uliczna, prezentująca działania teatralne dzieci ze Stowarzyszenia Iskierka wraz z wolontariuszami oraz aktorami Teatru W Krzywym Zwierciadle i Kampanii Marzeń. Motywami wspólnych działań były: spotkanie, akceptacja, radość, zabawa. Akcja zakończyła  się „ uwolnieniem” kilkuset  balonów z żółtymi kółkami. Żółte kółko, dzięki kampanii organizowanej w Szczecinie, może stać się symbolem akceptacji, szacunku i wsparcia okazywanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Szczegółowe informacje na temat kampanii, relację z happeningu oraz film, przedstawiający działania dzieci z niepełnosprawnością intelektualną znaleźć można na stronie www.podajzoltekolko.pl

My podajemy żółte kółko! A wy?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: